Համայնքներում տեղի ունեցող փոփոխությունների կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն ապակենտրոնացման գործընթացն է․ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարևոր համարեց տեղական ինքնակառավարման մարմիններում բարեփոխումների օրակարգի շարունակականության ապահովումը՝ սոցիալ-հոգեբանության իմաստով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 28-ամյակին նվիրված միջոցառմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծեց, որ քաղաքացիները պետք է ճանաչեն այն մեխանիզմները, որոնց միջոցով տեղի են ունենում կամ տեղի չեն ունենում այն փոփոխությունները, որոնք նրանք ակնկալում են։
Վարչապետը շեշտեց, որ համայնքը և պետությունը պետք է գործեն կոլեկտիվ ջանքերի հիման վրա՝ բարելավելու բնակիչների կյանքը։
Փաշինյանի խոսքով՝ համայնքներում տեղի ունեցող փոփոխությունների կարևորագույն բաղադրիչներից մեկն ապակենտրոնացման գործընթացն է։
«Քաղաքական իմաստով պետք է արձանագրել, որ ամենակարևոր կայացրած որոշումներից է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների համամասնական անցկացումը։ Կարևոր է նաև այն, որ դե-ֆակտո ընտրությունները չեն կեղծվում, և քաղաքացիները ոչ միայն դե-յուրե, այլ նաև դե-ֆակտո ընտրում են իրենց համայնքապետին և ավագանին»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետն ուշադրության հրավիրեց այն փաստի վրա, որ տեղի է ունեցել ոչ միայն ՏԻՄ-երի լիազորությունների, այլ նաև պարտականությունների և պատասխանատվության ապակենտրոնացում։
«Ստացվում է այնպես, որ կառավարությունը, ունենալով քաղաքական կամք, լիազորություններն ապակենտրոնացնում է, բայց բոլորը մոռանում են, որ պատասխանատվությունն էլ է ապակենտրոնացվում։ Ստացվում է, որ կառավարությունը շարունակում է ստանալ պահանջներ, քննադատություններ, ակնկալիքներ պատասխանատվության մասով, սակայն այդ լիազորություններն այլևս կառավարության լիազորությունները չեն»,- հավելեց նա։
Փաշինյանը պատմեց, որ մարզային հանդիպումների ժամանակ նա հաճախ է լսում բոցաշունչ ելույթներ, որտեղ կառավարությանն են մեղադրում տարբեր խնդիրների լուծման համար, սակայն երբ հարցնում են, թե որտեղ են գործում այդ մարդիկ, հաճախ պատասխանը լսվում է՝ «ավագանու անդամ ենք», ինչի արդյունքում վարչապետը փաստում է, որ դա հենց նրանց լիազորությունների հարցն է։
«Շատ կարևոր է, որ այդ լիազորությունների հետ նաև պարտականությունների և պատասխանատվության ապակենտրոնացում տեղի ունենա»,-եզրափակեց Փաշինյանը։

Pashinyan highlights decentralization in community reforms
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan has highlighted the continuity of the reform agenda in local self-government bodies from the psychosocial perspective.
Speaking at a conference dedicated to the 28th anniversary of establishment of the local self-government system in Armenia, the Prime Minister stressed that the citizens must be aware of the mechanisms through which their expected changes are taking or not taking place.
He said that the community and the state must act based on collective efforts to improve the life of residents.
Pashinyan said that the decentralization process is one of the most important components of the changes that are taking place in communities.
“Politically we must note that the proportional holding of local self-government elections is among the most important decisions made. It is also important that de-facto the elections are not rigged, and the citizens are de-jure and de-facto electing their mayors and city councils,” Pashinyan said.
PM Pashinyan highlighted that decentralization has covered not only the powers of local self-government bodies, but also their obligations and responsibility.
“It turns out that by having political will the government decentralizes the powers, but everyone forgets that responsibility is also decentralized. Turns out the government continues receiving demands, criticism and expectations in terms of responsibility, however these powers are no longer the government’s powers,” Pashinyan added.
“It is very important for decentralization of obligations and responsibility to take place along with [decentralization] of powers,” the premier added.