ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ուղերձ է հղել Գիտության միջազգային օրվա կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ուղերձ է հղել Գիտության միջազգային օրվա կապակցությամբ՝ նշելով, որ արդեն երկու տարի շարունակ ՀՀ կառավարության քաղաքականության շնորհիվ գրանցվում է գիտության մեջ զբաղված հետազոտողների թվի աճ, ինչով կոտրվել է նախորդ տարիների՝ գիտական աշխատանքով զբաղվածների թվի նվազման միտումը։ Ընդ որում՝ գիտությամբ զբաղվողների մեջ մեծ թիվ են կազմում երիտասարդ գիտնականները՝ ցույց տալով, որ գիտությամբ զբաղվելը մեզանում դառնում է մրցունակ ու հետաքրքիր կենսագիծ երիտասարդների համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ժաննա Անդրեասյանն իր ուղերձում նշել է. «Գիտության ոլորտի ներկայացուցիչներ, սիրելի՛ գիտնականներ, հետազոտողներ, շնորհավորում եմ Գիտության միջազգային օրվա առթիվ։
Այսօր, երբ աշխարհը կանգնած է բազմաթիվ մարտահրավերների և ծավալվող անորոշության առջև, հանրային ակնկալիքը՝ գիտության միջոցով հարցերի պատասխաններ գտնելու, միայն աճում է։ Գիտելիքահենք տնտեսությունը, հանրային բոլոր ոլորտներում խելացի գործիքակազմերի ներդրումը, մեծաքանակ տվյալների վերլուծության կարիքն, ըստ էության, հետազոտական նվազագույն հմտությունների անհրաժեշտություն են դնում ոչ միայն գիտնականների, այլ նաև մասնագիտական ծառայությունների ոլորտում ներգրավված բազմաթիվ մարդկանց, կյանքի տարբեր իրավիճակներում հայտնվող քաղաքացիների համար։
ՀՀ կառավարության որդեգրած քաղաքականությունը՝ ուղղված գիտության ու կրթության ոլորտի բարեփոխումներին, նպատակ ունի զարգացնել գիտական ներուժը՝ դարձնելով այն միջազգայնորեն մրցունակ։ Ցանկանում եմ առանձնակի շեշտել թե՛ բնական, թե՛ հումանիտար և հասարակական գիտությունների զարգացման առաջնահերթությունը և մեկը մյուսին փոխլրացնելու կարևորությունը, որով պայմանավորված է պետության և հանրության իրական զարգացումը։ Ընդ որում՝ ցանկանում եմ ուրախությամբ շեշտել, որ Կառավարության ծրագրով 2021 թվականին գիտության ոլորտում նախանշած հիմնական թիրախներն արդեն իսկ իրականություն են և հնարավոր են դարձնում մտածել հաջորդ փուլի զարգացման ռազմավարության մասին։
Մասնավորապես՝ գիտության ոլորտում Կառավարության քաղաքականությունը մրցունակ է դարձրել ոլորտում գիտնականների աշխատավարձը՝ բարձրացնելով միայն բազային ֆինանսավորումը մինչև 300 տոկոսով, ներդնելով թեմատիկ ֆինանսավորման տարաբնույթ ձևաչափեր, նոր դրամաշնորհներ, որոնց շնորհիվ երիտասարդ գիտնականներն ու ասպիրանտները վերապատրաստվում են արտերկրի լավագույն գիտական կենտրոններում։ Հիմնվում են հեռավար լաբորատորիաներ՝ արտերկրի հեղինակավոր գիտնականների հետ համատեղ, արտերկրի գիտնականները, այդ թվում՝ Սփյուռքից, նաև տեղափոխվում են Հայաստան՝ տեղի հետազոտողների հետ գիտական աշխատանք իրականացնելու, նաև դասավանդելու։
Իրականացվում են տնտեսության համար կարևոր կիրառական բնույթի հետազոտություններ, երկրի պաշտպանունակությանն ուղղված գիտական աշխատանքներ, յուրաքանչյուր տարի ձեռք են բերվում արդիական բարձրարժեք գիտական սարքավորումներ՝ աննախադեպ ծավալներով, որոնք թույլ են տալիս մեր երկրում իրականացնել ամենաբարձր մակարդակի հետազոտական աշխատանք՝ միջազգայնորեն մրցունակ գիտական համայնք ձևավորելով։
Այս աշխատանքների շնորհիվ մենք արդեն երկու տարի շարունակ գրանցում ենք գիտության մեջ զբաղված հետազոտողների թվի աճ՝ կոտրելով նախորդ տարիների՝ գիտական աշխատանքով զբաղվածների թվի նվազման միտումը։ Ընդ որում՝ գիտությամբ զբաղվողների մեջ մեծ թիվ են կազմում երիտասարդ գիտնականները՝ ցույց տալով, որ գիտությամբ զբաղվելը մեզանում դառնում է մրցունակ ու հետաքրքիր կենսագիծ երիտասարդների համար։
Դրան են ուղղված նաև դպրոցականների շրջանում գիտությամբ զբաղվելու հեռանկարը խրախուսելու քայլերը․ 2021 թվականից կազմակերպվում է Համադպրոցական գիտության փառատոնը, այս տարի առաջին անգամ իրականացվեց Գիտության շաբաթը՝ գործընկերների հետ համագործակցությամբ, դպրոցներում հիմնվող բնագիտական և տեղեկատվական նոր լաբորատորիաները գալու են խթանելու փորձարարական միտքն ու միջավայրը՝ ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ հետազոտական աշխատանքի ընտրության համար։
Միաժամանակ, տարաբնույթ ցուցանիշները վկայում են, որ գնալով ավելի ու ավելի մեծ գիտական արդյունք է ստեղծվում բուհերում, որը պետք է միայն խրախուսել՝ հնարավորինս ինտեգրելով բարձրագույն կրթությունն ու գիտությունը։ Կառավարության առաջնահերթ ծրագրերից համարվող Ակադեմիական քաղաքը դառնալու է բարձրագույն կրթության և հետազոտության համար անհրաժեշտ որակյալ միջավայր՝ ձևավորելով գիտությամբ զբաղվելու հրաշալի միջավայր։ Գիտության և բարձրագույն կրթության զարգացման օրակարգերի ինստիտուցիոնալ հենքն ապահովելու է հանրային քննարկման ներկայացված «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի նախագիծը։
Գիտության զարգացման շուրջ խոսակցության հերթական առիթը կունենանք գիտության զարգացման ռազմավարության շրջանակում, որը նախատեսում ենք մեկնարկել առաջիկայում։
Մենք ապրում ենք դժվար ժամանակներում, որտեղ առաջ գնալու նախապայմանը դժվար հարցերի մասին խոսելն ու դրանց պատասխանները փնտրելն է։ Գիտությունն է դժվար հարցերին պատասխանելու ամենաարդյունավետ ձևերից մեկը, որտեղ խիստ կարևոր է ազնվությունը, կասկածելու ունակությունն ու սխալներից սովորելու կարողությունը։
Մաղթում եմ մեր գիտնականներին, հետազոտողներին, գիտության ոլորտի բոլոր ներկայացուցիչներին մտքի ազատություն և ստեղծագործ ու արդյունավետ աշխատանք։

Министр ОНКС Жанна Андреасян направила послание по случаю Международного дня науки
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян направила послание по случаю Международного дня науки, отметив, что вот уже два года, благодаря политике правительства РА, наблюдается рост числа исследователей, занимающихся наукой, что переломило тенденцию снижения числа занимающихся научной работой в предыдущие годы. Кроме того, среди тех, кто занимается наукой, увеличилось число молодых ученых, что свидетельствует о том, что занятие наукой становится конкурентоспособной и интересной карьерой для молодежи в нашей стране.
Как передает Арменпресс, в своем сообщении Жанна Андреасян отметила: «Представители сферы науки, дорогие ученые, исследователи, поздравляю вас с Международным днем ​​науки.
Сегодня, когда мир сталкивается со множеством проблем и растущей неопределенностью, ожидания общественности найти ответы с помощью науки только растут. Наукоемкая, зиждущаяся на знаниях экономика, внедрение умного инструментария во всех государственных секторах, необходимость анализа больших объемов данных, по сути, ставят необходимость как минимум исследовательских навыков не только от ученых, но и от многих людей, занятых в сфере профессиональных услуг, для граждан в различных жизненных ситуациях.
Политика, принятая правительством РА, направленная на реформы в сфере науки и образования, направлена ​​на развитие научного потенциала, повышение его конкурентоспособности на международном уровне. Хотелось бы подчеркнуть приоритетность развития естественных, гуманитарных и социальных наук и важность их взаимодополнения, что определяет реальное развитие государства и общества. Более того, могу с радостью подчеркнуть, что основные задачи, поставленные в сфере науки в 2021 году программой Правительства, уже являются реальностью и позволяют задуматься о стратегии развития следующего этапа.
В частности, политика Правительства в области науки сделала заработную плату ученых отрасли конкурентоспособной, только базовое финансирование увеличив до 300 процентов, введя различные форматы тематического финансирования, новые гранты, благодаря которым молодые ученые и аспиранты стажируются в лучших научных центрах за рубежом. В сотрудничестве с авторитетными учеными из-за границы создаются дистанционные лаборатории, ученые из-за границы, в том числе из диаспоры, также переезжают в Армению для проведения научной работы с местными исследователями, а также для преподавания.
Проводятся исследования прикладного характера - важные для экономики, проводятся научные работы, направленные на обороноспособность страны, ежегодно в беспрецедентных объемах приобретается современное ценное научное оборудование, позволяющее проводить научно-исследовательские работы самого высокого уровня. в нашей стране формируется конкурентоспособное на международном уровне научное сообщество.
Благодаря этим работам мы уже два года фиксируем рост числа исследователей, занятых в науке, ломая тенденцию снижения количества людей, занятых в научной работе в предыдущие годы. Кроме того, многие из тех, кто занимается наукой – это молодые ученые, что свидетельствует о том, что занятие наукой становится конкурентоспособной и интересной карьерой для молодежи в нашей стране.
На это направлены и шаги по поощрению перспективы занятий наукой среди школьников: с 2021 года организуется Всешкольный фестиваль науки, в этом году впервые проведена Неделя науки в сотрудничестве с партнерами, новые научно-информационные лаборатории, созданные в школах, будут способствовать развитию экспериментального мышления и среды, создавая благоприятные условия для привлекательности исследовательской работы.
В то же время различные показатели свидетельствуют о том, что в университетах создается все больше научной продукции, которую следует стимулировать только путем максимальной интеграции высшего образования и науки. Академгородок, считающийся одним из приоритетных проектов Правительства, станет качественной средой, необходимой для высшего образования и научных исследований, создающей прекрасную среду для занятий наукой. Вынесенный на общественное обсуждение законопроект «О высшем образовании и науке» обеспечит институциональную поддержку программ развития науки и высшего образования.
О развитии науки у нас будет еще одна возможность поговорить в рамках стратегии развития науки, которую мы планируем запустить в ближайшее время.
Мы живем в сложное время, когда обязательным условием движения вперед является разговор о сложных вопросах и поиск ответов на них. Наука — один из наиболее эффективных способов ответить на сложные вопросы, где решающее значение имеют честность, способность сомневаться и способность учиться на ошибках.
Желаю нашим ученым, исследователям, всем представителям научной сферы свободы мысли, творческой и эффективной работы.