Հայաստանը «Հյուսիս-հարավ»-ի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման համար ևս 236 մլն եվրոյի վարկ կներգրավի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը «Հյուսիս–հարավ» ճանապարհային միջանցքի Սիսիան-Քաջարան հատվածի կառուցման համար Եվրոպական ներդրումային բանկից 236 մլն եվրոյի վարկ կներգրավի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարությունը նոյեմբերի 7-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ֆինանսական պայմանագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ունենք Սիսիան-Քաջարան հատված՝ շուրջ 60 կմ, որտեղ նախատեսված է կառուցել 4.7 կմ երկարությամբ 27 կամուրջ, 12.5 կմ երկարությամբ 9 թունել, որոնցից ամենաերկարը 8.6 կմ կլինի: Այս ճանապարհահատվածի կառուցումը կբերի նրան, որ գործող ճանապարհը կկրճատվի 54 կմ-ով, որն էլ 1.5-2 ժամով կկրճատի ժամանակահատվածը: Հիմա այդ հատվածում երթևեկության միջին արագությունը 50 կմ/ժ է, կառուցումից հետո կդառնա 100 կմ/ժ»,-ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 մասից՝ հյուսիսային հատված՝ 27 կմ, հարավային հատված՝ 24.2 կմ և Բարգուշատի թունել՝ 8.6 կմ:
Կառավարությունը ծրագրի շրջանակներում մեկ նման որոշման արդեն հավանություն տվել է: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ 236 մլն եվրոյի համաձայնագիր է կնքվել, այն հիմա գտնվում է ԱԺ-ում:
«Սա երկրորդն է արդեն մյուս գործընկերոջ՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ: Խոսքը 236 մլն եվրոյի մասին է»,-նշեց նախարարը:
Կա նաև երրորդ գործընկեր՝ Ասիական զարգացման բանկը: Բանկի հետ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Ընդհանուր վարկային մասը կկազմի 708 մլն եվրո, իսկ կառավարության մասնաբաժինը՝ 150 մլն եվրո:
Կառավարությունը ԵՄ գործընկերների հետ քննարկում է նաև ծրագրի դրամաշնորհային մասը:
Շինարարությունը նախատեսվում է իրականացնել մինչև 2031 թվականը, իսկ ընդհանուր ծրագրի ավարտը նախատեսվում է 2033 թվականին:

Armenia to take €236 million loan from EIB for Sisian-Kajaran road
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. The Armenian government will take a 236-million-euro loan from the European Investment Bank for the construction of the Sisian-Kajaran section of the North-South Road Corridor.
The Cabinet approved on November 7 the signing of the agreement.
The 60km section will include the construction of 27 bridges with a total length of 4,7km and 9 tunnels with a total length of 12,5km. The longest tunnel will have a length of 8,6km.
“The construction of this section of the road will reduce the length of the current road by 54km, which in turn will reduce the driving duration by 1,5 to 2 hours,” Minister of Territorial Administration and Infrastructures Gnel Sanosyan said at the Cabinet meeting. The average traffic speed, currently 50km/h, will become 100km/h.
The Cabinet had earlier approved another loan agreement with the same amount with the European Bank for Reconstruction and Development. “This is the second one, and with another partner, the European Investment Bank.”
The government is also working with the Asian Development Bank around the project.
The total loan amount will comprise 708 million euros, while the government’s share will amount to 150 million euros.
The grant part of the project is also under discussion with EU partners.
The construction is planned to be completed by 2031, while the overall project’s completion is planned by 2033.