Հայաստանը «Հյուսիս-հարավ»-ի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման համար ևս 236 մլն եվրոյի վարկ կներգրավի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը «Հյուսիս–հարավ» ճանապարհային միջանցքի Սիսիան-Քաջարան հատվածի կառուցման համար Եվրոպական ներդրումային բանկից 236 մլն եվրոյի վարկ կներգրավի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կառավարությունը նոյեմբերի 7-ի նիստում հավանություն տվեց Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական ներդրումային բանկի միջև ֆինանսական պայմանագրի ստորագրման առաջարկությանը:
«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ունենք Սիսիան-Քաջարան հատված՝ շուրջ 60 կմ, որտեղ նախատեսված է կառուցել 4.7 կմ երկարությամբ 27 կամուրջ, 12.5 կմ երկարությամբ 9 թունել, որոնցից ամենաերկարը 8.6 կմ կլինի: Այս ճանապարհահատվածի կառուցումը կբերի նրան, որ գործող ճանապարհը կկրճատվի 54 կմ-ով, որն էլ 1.5-2 ժամով կկրճատի ժամանակահատվածը: Հիմա այդ հատվածում երթևեկության միջին արագությունը 50 կմ/ժ է, կառուցումից հետո կդառնա 100 կմ/ժ»,-ասաց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը:
Ծրագիրը բաղկացած է 3 մասից՝ հյուսիսային հատված՝ 27 կմ, հարավային հատված՝ 24.2 կմ և Բարգուշատի թունել՝ 8.6 կմ:
Կառավարությունը ծրագրի շրջանակներում մեկ նման որոշման արդեն հավանություն տվել է: Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ 236 մլն եվրոյի համաձայնագիր է կնքվել, այն հիմա գտնվում է ԱԺ-ում:
«Սա երկրորդն է արդեն մյուս գործընկերոջ՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ: Խոսքը 236 մլն եվրոյի մասին է»,-նշեց նախարարը:
Կա նաև երրորդ գործընկեր՝ Ասիական զարգացման բանկը: Բանկի հետ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:
Ընդհանուր վարկային մասը կկազմի 708 մլն եվրո, իսկ կառավարության մասնաբաժինը՝ 150 մլն եվրո:
Կառավարությունը ԵՄ գործընկերների հետ քննարկում է նաև ծրագրի դրամաշնորհային մասը:
Շինարարությունը նախատեսվում է իրականացնել մինչև 2031 թվականը, իսկ ընդհանուր ծրագրի ավարտը նախատեսվում է 2033 թվականին:

На строительство участка Сисиан-Каджаран автодороги “Север-Юг” Армения привлечет кредит в размере €236 миллионов
Армения на строительство участка Сисиан-Каджаран автодороги “Север-Юг” привлечет кредит от Европейского инвестиционного банка в размере €236 миллионов.
Как сообщает Арменпресс, на заседании  7 ноября правительство одобрило предложение о подписании финансового соглашения между Республикой Армения и Европейским инвестиционным банком.
“В рамках инвестиционной программы автодорожного коридора “Север-Юг” есть участок Сисиан-Каджаран протяженностью около 60 км, где планируется построить 27 мостов длиной 4,7 км, 9 тоннелей длиной 12,5 км, самый длинный из которых составит 8,6 км. Строительство этого участка дороги сократит существующую дорогу на 54 км, время проезда на 1,5-2 часа. Сейчас средняя скорость движения на этом участке составляет 50 км/ч, после строительства она станет 100 км/ч”, - представил министр территориального управления и инфраструктуры Гнел Саносян.
Проект состоит из 3 частей: северный участок - 27 км, южный участок - 24,2 км и Баргушатский тоннель - 8,6 км.
Правительство уже одобрило одно такое решение в рамках программы. Соглашение на €236 миллионов было подписано с Европейским банком реконструкции и развития, сейчас оно находится в Национальном собрании.
“Это уже второе соглашение с другим партнером, Европейским инвестиционным банком. Речь идет о $236 миллионах”, - сказал министр.