Ըստ ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների ու խոցելի ընտանիքների կարիքների՝ քայլեր են ձեռնարկվում սոցիալական բնակապահովման համար. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում տեղի ունեցավ «Սոցիալական բնակարանային հասանելիության ապահովման քաղաքականությունը Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկում, որը կազմակերպել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, CRS-ի Բոսնիա և Հերցեգովինայի ներկայացուցչությունը և և «Հայկական Կարիտաս» բարեսիրական ՀԿ-ն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ քննարկվեցին սոցիալական բնակարանային հասանելիության ապահովման ուղղությամբ ՀՀ տեսլականը, շահագրգիռ կողմերի միջև համագործակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև ընդգծվեց սոցիալական բնակարանային այլ մոդելներով և ծառայություններով զբաղվող կազմակերպությունների ու մարմինների ներգրավման կարևորությունը։
ԱՍՀ նախարար Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրեց սոցիալական բնակարանային քաղաքականության ոլորտում  նախարարության կողմից սահմանված առաջնահերթություններն ու նախատեսվող աշխատանքները։
Նրա խոսքով՝ նախարարության կողմից իրականացվում են քայլեր ՀՀ-ում սոցիալական բնակարանների հասանելիության ապահովման ու ոլորտի բարելավմանը ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց, ինչպես նաև խոցելի ընտանիքների և անհատների կարիքները:
Այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներից են բնակարանով ապահովելու միասնական սոցիալական քաղաքականությունների հայեցակարգի և գործողությունների ծրագրի մշակումը, ինչպես նաև առանձին շինությունները սոցիալական բնակարանների վերափոխելու նպատակով դրանց ուսումնասիրությունները, գնահատումները և վերանորոգմանն ուղղված աշխատանքներ։
«Վերջին տարիներին նախարարության կողմից իրականացվում են քայլեր Հայաստանում սոցիալական բնակարանների հասանելիության ապահովման ու ոլորտի բարելավման ուղղությամբ՝ հաշվի առնելով ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց, ինչպես նաև տեղացի խոցելի ընտանիքների կարիքները: Լիահույս եմ, որ Բոսնիա և Հերցեգովինայում գործող CRS-ի տեխնիկական աջակցությամբ, ինչպես նաև մեր տեղական և միջազգային գործընկերների ջանքերի համատեղմամբ՝ կունենանք շոշափելի արդյունքներ»,- նշել է Նարեկ Մկրտչյանը։
CRS-ի բալկանյան ներկայացուցչության ղեկավար Սանելա Իմամովիչն իր խոսքում ուրախություն հայտնեց Հայաստանում գտնվելու, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ջանքերին աջակցելու առթիվ՝ ուղղված ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային մոդելի ներդրման միջոցով տեղահանված անձանց և խոցելի խմբերի բնակարանային կարիքների լուծմանը։
«Վերջին տասնամյակում մեր կազմակերպությունը հաջողությամբ աջակցել է Բոսնիա և Հերցեգովինայի կառավարությանը՝ երկարաժամկետ տեղահանման հետ կապված հարցերը լուծելու գործում՝ երկրում ստեղծելով ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային ապահովման համակարգ։ Մենք հավատում ենք, որ Բոսնիա և Հերցեգովինայի մեր փորձը նպաստելու է Հայաստանում հասանելի, կայուն և երկարաժամկետ բնակարանային լուծումների մշակմանն ու իրականացմանը։ Ստորագրելով փոխըմբռնման հուշագիրը ԱՍՀՆ-ի հետ՝ CRS-ը հանձնառություն է ստանձնում ապահովել տեխնիկական աջակցություն քաղաքականությունների մշակման, ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային ապահովման պիլոտային ծրագրի իրականացման և ռեսուրսների մոբիլիզացման միասնական գործողությունների նպատակով»,-նշեց նա։
Քննարկումը շարունակվեց  ոլորտում կարիքների համապարփակ վերլուծության ներկայացմամբ և Բոսնիա Հերցեգովինայում ներդրված՝  ոչ առևտրային սոցիալական բնակարանային մոդելի ներկայացմամբ։ Հաջորդիվ ոլորտում իրենց կատարած և պլանավորված աշխատանքն են ներկայացրել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի և ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի, ինչպես նաև ոլորտում դերակատար ՀԿ-ների ներկայացուցիչները։
Կլոր սեղան-քննարկմանը ներկա էին նաև օրենսդիր և գործադիր մարմինների, միջազգային կառույցների, տեղական ՀԿ-ների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ։

В соответствии с потребностями насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и уязвимых семей: предпринимаются шаги по предоставлению социального жилья – министр труда Армении
В Ереване состоялся круглый стол на тему «Политика обеспечения доступа к социальному жилью в Республике Армения», организованный Министерством труда и социальных вопросов (МТСВ) РА, представительством CRS в Боснии и Герцеговине и благотворительной неправительственной организацией «Айкакан Каритас».
Как сообщает Арменпресс, обсуждалось видение РА по обеспечению доступа к социальному жилью, подчеркивалась возможность сотрудничества между заинтересованными сторонами, а также важность привлечения организаций и органов, занимающихся другими моделями и услугами социального жилья.
Министр труда и соцвопросов РА Нарек Мкртчян представил приоритеты и запланированные министерством работы в сфере социальной жилищной политики.
По его словам, министерство предпринимает шаги для обеспечения доступа к социальному жилью в РА и улучшения сектора с учетом потребностей насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также уязвимых семей и отдельных лиц.
Среди работ, проводимых в этом направлении, - разработка концепции и плана действий единой социальной политики по обеспечению жильем, а также исследования, оценки и ремонтные работы отдельных зданий с целью преобразования их в социальное жилье.
«В последние годы министерство предпринимает шаги по обеспечению доступа к социальному жилью в Армении и улучшению сектора с учетом потребностей насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха, а также местных уязвимых семей. Я искренне надеюсь, что при технической поддержке CRS, действующей в Боснии и Герцеговине, а также объединив усилия наших местных и международных партнеров, мы добьемся ощутимых результатов", - сказал Нарек Мкртчян.
Руководитель балканского представительства CRS Санела Имамович выразила радость по поводу пребывания в Армении и поддержки усилий Министерства труда и социальных вопросов РА, направленных на решение жилищных потребностей насильственно перемещенных, а также уязвимых групп посредством внедрения модели некоммерческого социального жилья.
«За последнее десятилетие наша организация успешно поддерживала правительство Боснии и Герцеговины в решении проблем, связанных с долгосрочным перемещением, путем создания некоммерческой системы социального жилья в стране. Мы верим, что наш опыт в Боснии и Герцеговине будет способствовать разработке и реализации доступных, устойчивых и долгосрочных жилищных решений в Армении.
Подписывая меморандум о взаимопонимании с МТСВ РА, CRS обязуется предоставить техническую помощь в целях разработки политики, реализации пилотного проекта некоммерческого социального жилья и совместной деятельности по мобилизации ресурсов", - сказала она.
Дискуссия продолжилась презентацией комплексного анализа потребностей в этом секторе и презентацией модели некоммерческого социального жилья, реализованной в Боснии и Герцеговине. Затем представители Программы развития Организации Объединенных Наций и Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев, а также представители НПО, играющих определенную роль в этой области, представили свою проделанную и запланированную работу на местах.
На круглом столе также присутствовали представители законодательных и исполнительных органов власти, международных организаций, местных НПО, а также представители частного сектора.