ՀՀ ԱՍՀ նախարարը Կատարի գործընկերոջ հետ քննարկել է հաշմանդամների և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտների հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարի Պետության սոցիալական զարգացման և ընտանեկան հարցերով նախարար Մարիամ բինթ Ալի բին Նասեր ալ Միսնադի հրավերով՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Դոհա՝ «Ընտանիք և ժամանակակից մեգաթրենդներ» համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այցի շրջանակում նախարարը հանդիպումներ կունենա մի շարք միջազգային գերատեսչությունների և կազմակերպությունների ղեկավարների հետ․ առաջիկայում Կատարի Պետության կողմից ստորագրման կներկայացվի նաև ոլորտային համագործակցության զարգացման հուշագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, նախարար Մկրտչյանը հոկտեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել Մարիամ բինթ Ալի բին Նասեր ալ Միսնադի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են հավասար հնարավորությունների ապահովման, մասնավորապես՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կատարի Պետությունում ՀՀ գործող դեսպան Արմեն Սարգսյանը։
Ներկայացնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի ոլորտում ՀՀ կողմից սահմանված առաջնահերթություններն ու այդ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները` նախարար Մկրտչյանը, մասնավորապես, ընդգծել է Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգի ներդնման ու e-disability.am հարթակի գործարկման կարևորությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ ոլորտային մի շարք կարևոր թեմաներից զատ, քննարկվել է նաև Հայաստանում ու Կատարում աջակցող միջոցների արտադրությամբ և զարգացմամբ զբաղվող ընկերությունների վերապատրաստման ու փորձի փոխանակման հնարավորությունը, ինչը երկուստեք թույլ կտա նպաստել աջակցող միջոցների որակի բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև խնամատարության ինստիտուտի ուղղությամբ համագործակցության տարբերակները։ Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է ինստիտուտի զարգացմանն ուղղված ՀՀ քաղաքականությունը և նշել, որ վերջինիս կայացումը շարունակում է լինել ոլորտային առաջնահերթություններից։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը դիտարկել են նաև քննարկված թեմաների շուրջ ՀՀ-ում ու Կատարում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համաժողովներ և միջոցառումներ կազմակերպելու հնարավորությունը։
Ընդգծվել է նաև ընտանիքի ինստիտուտի հզորացմանն ուղղված աշխատանքների շարունակականության ապահովումը․ այս համատեքստում նախարար Մկրտչյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից նոր ընդունված ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարությունը՝ նշելով, որ ընտանիքի բարեկեցությունը խթանող միջավայրի ստեղծումը փաստաթղթով սահմանված չորս հիմնական ուղղություններից մեկն է։

Министр труда и соцвопросов Армении обсудил с министром соцразвития и семьи Катара проблемы инвалидов и защиты прав детей
По приглашению министра социального развития и семьи Государства Катар Марьям Бинт Али Аль-Мисанд министр труда и социальных вопросов Республики Армения Нарек Мкртчян отбыл с рабочим визитом в Доху для участия в форуме “Семья и современные мегатренды”.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, в рамках визита Нарек Мкртчян проведет встречи с руководителями ряда международных ведомств и организаций. В ближайшее время Государством Катар будет вынесен на подписание меморандум о развитии отраслевого сотрудничества.
Министр Мкртчян 29 октября провел встречу с Марьям Бинт Али Аль-Мисанд, в ходе которой был обсужден ряд вопросов, представляющих взаимный интерес в сфере обеспечения равных возможностей, в частности, проблемы людей с ограниченными возможностями и защиты прав детей. Во встрече также принял участие посол Республики Армения в Государстве Катар Армен Саргсян.
Представляя приоритеты Республики Армения в сфере проблем людей с ограниченными возможностями и работы в этих направлениях, министр Мкртчян подчеркнул важность внедрения системы оценки функциональных возможностей личности и запуска системы электронной платформы e-disability.am
Помимо ряда важных отраслевых тем, также была обсуждена возможность обучения и обмена опытом компаний, занимающихся производством и разработкой вспомогательной продукции в Армении и Катаре, что позволит обеим сторонам внести вклад в повышение качества продуктов поддержки.
Стороны также обсудили варианты сотрудничества по направлению института опеки. Нарек Мкртчян представил политику Армении, направленную на развитие института, и отметил, что его создание продолжает оставаться одним из приоритетов отрасли.
Стороны также рассмотрели возможность организации форумов и мероприятий, представляющих взаимный интерес в Армении и Катаре по обсуждаемым темам.
Также было подчеркнуто обеспечение непрерывности работы, направленной на укрепление института семьи: в этом контексте министр Мкртчян представил вновь принятую правительством демографическую стратегию, отметив, что создание способствующей благополучию семьи среды – одно из четырех основных направлений, установленных документом.