ՀՀ ԱՍՀ նախարարը Կատարի գործընկերոջ հետ քննարկել է հաշմանդամների և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտների հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կատարի Պետության սոցիալական զարգացման և ընտանեկան հարցերով նախարար Մարիամ բինթ Ալի բին Նասեր ալ Միսնադի հրավերով՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Դոհա՝ «Ընտանիք և ժամանակակից մեգաթրենդներ» համաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Այցի շրջանակում նախարարը հանդիպումներ կունենա մի շարք միջազգային գերատեսչությունների և կազմակերպությունների ղեկավարների հետ․ առաջիկայում Կատարի Պետության կողմից ստորագրման կներկայացվի նաև ոլորտային համագործակցության զարգացման հուշագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, նախարար Մկրտչյանը հոկտեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել Մարիամ բինթ Ալի բին Նասեր ալ Միսնադի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են հավասար հնարավորությունների ապահովման, մասնավորապես՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի և երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Կատարի Պետությունում ՀՀ գործող դեսպան Արմեն Սարգսյանը։
Ներկայացնելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի ոլորտում ՀՀ կողմից սահմանված առաջնահերթություններն ու այդ ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները` նախարար Մկրտչյանը, մասնավորապես, ընդգծել է Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման համակարգի ներդնման ու e-disability.am հարթակի գործարկման կարևորությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ ոլորտային մի շարք կարևոր թեմաներից զատ, քննարկվել է նաև Հայաստանում ու Կատարում աջակցող միջոցների արտադրությամբ և զարգացմամբ զբաղվող ընկերությունների վերապատրաստման ու փորձի փոխանակման հնարավորությունը, ինչը երկուստեք թույլ կտա նպաստել աջակցող միջոցների որակի բարձրացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև խնամատարության ինստիտուտի ուղղությամբ համագործակցության տարբերակները։ Նարեկ Մկրտչյանը ներկայացրել է ինստիտուտի զարգացմանն ուղղված ՀՀ քաղաքականությունը և նշել, որ վերջինիս կայացումը շարունակում է լինել ոլորտային առաջնահերթություններից։
Նշվում է, որ հանդիպման ընթացքում կողմերը դիտարկել են նաև քննարկված թեմաների շուրջ ՀՀ-ում ու Կատարում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող համաժողովներ և միջոցառումներ կազմակերպելու հնարավորությունը։
Ընդգծվել է նաև ընտանիքի ինստիտուտի հզորացմանն ուղղված աշխատանքների շարունակականության ապահովումը․ այս համատեքստում նախարար Մկրտչյանը ներկայացրել է Կառավարության կողմից նոր ընդունված ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարությունը՝ նշելով, որ ընտանիքի բարեկեցությունը խթանող միջավայրի ստեղծումը փաստաթղթով սահմանված չորս հիմնական ուղղություններից մեկն է։

Minister of Labor and Social Affairs addresses disability rights and child protection issues with Qatari counterpart
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. At the invitation of the Qatari Minister of Social Development and Family, Mariam bint Ali bin Nasser Al Misnad, the Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, Narek Mkrtchyan, traveled to Doha for a working visit to participate in the "Family and Contemporary Megatrends" conference.
The minister is scheduled to meet with heads of several international departments and organizations. A memorandum on the development of sectoral cooperation will soon be submitted for signing by the State of Qatar.
According to the Armenian Ministry of Labor and Social Affairs, Minister Mkrtchyan met with Mariam bint Ali bin Nasser Al Misnad on October 29.
The parties discussed several issues of mutual interest, particularly the provision of equal opportunities, the rights of persons with disabilities, and the protection of children's rights. Armen Sargsyan, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Armenia to Qatar, also participated in the meeting.
During the meeting, the parties also discussed options for cooperation in the area of the foster care system. Minister Mkrtchyan presented Armenia's policy aimed at the development of this system and noted that its establishment remains one of the sector's priorities.
The parties also considered the possibility of organizing forums and events of mutual interest in Armenia and Qatar related to the discussed topics.
The importance of ensuring the continuity of efforts to strengthen the institution of the family was also emphasized. Minister Mkrtchyan presented Armenia's newly adopted demographic strategy, as outlined by the government.