Ինչ փուլերով է անցնելու Հայաստանը ԵՄ վիզաների ազատականացման ճանապարհին․ մանրամասնում է Արմեն Ղազարյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը և Եվրոպական Միությունը 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին հայտարարեցին ՀՀ քաղաքացիների համար Եվրամիության վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի մասին։ Թեմայի շուրջ հանրային քննարկումները հիմնականում այն մասին են, թե, ի վերջո, Հայաստանի քաղաքացիները երբ են կարողանալու ազատ ճամփորդել դեպի Եվրամիության անդամ երկրներ, մասնագիտական քննարկումներ գրեթե չկան, կամ, կարելի է ասել, մղված են երկրորդ պլան։ Առավել հաճախ տարբեր գործիչների կողմից հնչում են գործընթացի վերաբերյալ քաղաքական գնահատականներ, որոնք կարող են մարդկանց մի մեծ հատվածի մոտ առաջացնել չարդարացված ակնկալիքներ ժամկետների առումով։
ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի, գործընթացի փուլերի, առաջիկա զարգացումների, ինչպես նաև ԵՄ անդամ երկրների դեսպանություններում վերջին շրջանում վիզա ստանալու համար գոյացած հերթերի, դրանց պատճառների ու լուծման ուղիների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանի հետ։
-Պարոն Ղազարյան, սեպտեմբերի 9-ին Հայաստանն ու Եվրամիությունը տվեցին Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը։ Դրանից հետո այս գործընթացի մասին խոսվում է հիմնականում քաղաքական կոնտեքստում, հնչում են հիմնականում քաղաքական գնահատականներ, որոնք մեր հանրության մի մեծ հատվածի մոտ կարող են ձևավորել չարդարացված ակնկալիքներ պրոցեսի ժամկետների վերաբերյալ։ Խնդրում եմ մասնագիտական առումով ներկայացնեք, թե ի՞նչ է ենթադրում այս գործընթացը, ինչ փուլերով է անցնելու Հայաստանը ու որքան ժամանակ է պահանջվելու այս գործընթացն ավարտին հասցնելու համար։
-Շատ կարևոր հարցադրում եք անում։ Երկու ասպեկտ պետք է առանձնացնենք այս հարցի շուրջ։ Առաջինը բովանդակային ասպեկտն է, երկրորդը՝ ժամանակային։ Շատ դիպուկ եք նկատում, որ մեր հանրային խոսակցությունը հիմնականում կենտրոնանում է ժամանակային ասպեկտի վրա։ Դա բնական է, մարդիկ սպասում են, թե երբ են ունենալու առավել դյուրացված ճամփորդելու հնարավորություններ դեպի Եվրոպական Միություն, սակայն բովանդակային ասպեկտն այստեղ պակաս կարևոր չէ։ Եթե անդրադառնանք բովանդակությանն, ավելի հեշտ կհասկանանք, թե ինչ ժամանակներում է հնարավոր իրացնել այդ բովանդակությունը։ Երկխոսության մեկնարկի հայտարարությունից հետո, որը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 9-ին, երբ Հայաստան ժամանեց Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասը և փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի հետ նրանք պաշտոնապես հայտարարեցին վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի մասին։ Դրանից հետո ենթադրվում է վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի նախապատրաստում։ Առաջիկա ամիսներին մենք եվրոպացի գործընկերների հետ կենտրոնանալու ենք այդ աշխատանքի վրա։ Լինելու են բազմաթիվ այցելություններ, քննարկումներ, որոնց արդյունքում Եվրոպական հանձնաժողովը Հայաստանին է ներկայացնելու վիզաների ազատականացման գործողության ծրագիրը։ Անշուշտ, այս փաստաթուղթը համատեղ է մշակվելու, բայց ֆորմալ իմաստով այն Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է ներկայացնի Հայաստանի Հանրապետությանը։ Մենք այս պահին, բնականաբար, դեռևս չգիտենք վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրի ամբողջական բովանդակությունը, բայց, ուսումնասիրելով այլ երկրների փորձը, որոնք անցել են այս ճանապարհը, կարող ենք առանձնացնել 4 հիմնական բլոկ, որոնց շուրջ պետք է տեղի ունենա երկխոսությունը։ Առաջինը տվյալների պաշտպանության, այդ թվում՝ բիոմետրիկ տվյալների պաշտպանության և փաստաթղթերի անվտանգության բլոկն է, երկրորդը միգրացիայի կառավարման և ապաստանի ու սահմանների կառավարման բլոկն է, երրորդը հանրային անվտանգության և հանցավորության դեմ պայքարի բլոկն է, իսկ չորրորդ բլոկն առնչվում է հիմնարար ազատություններին  և, այսպես ասած, արտաքին չափմանը։ Ժամանակային ասպեկտի առումով կարող եմ նշել, որ ամենակարճ ժամանակներում վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրերը իրականացրել են Մոլդովան և Վրաստանը։ Մոլդովայի դեպքում պահանջվել է 4 տարուց ավելի ժամանակ, Վրաստանի դեպքում՝ 5 տարի։
-Այս համատեքստում ևս մեկ թեմա կա, որ մեր հանրային տիրույթում շատ է քննարկվում։ Կա կարծիք, որ վիզաների ազատականացման դեպքում Հայաստանից արտագաղթի մեծ հոսք կլինի դեպի Եվրոպա։ Դուք սա ինչպե՞ս կմեկնաբանեք, կա՞ արդյոք նման ռիսկ և պետությունը հաշվի առե՞լ է, թե ինչպես է կառավարելու այդ ռիսկը։
-Սա կարևոր հարց է։ Իրավիճակը հետևյալն է, մենք կարող է սխալ պատկերացնենք, թե ինչ է նշանակում վիզաների ազատականացում։ Վիզաների ազատականացում նշանակում է միայն մեկ տեսակի վիզայի պահանջի վերացում։ Խոսքը կարճաժամկետ այցելության վիզայի մասին է, որը նշանակում է 1 տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր 180 օրվա ընթացքում 90 օր Շենգեն գոտու տարածքում գտնվելու հնարավորություն։ Այսինքն՝ դա չի ենթադրում աշխատելու, ուսման հնարավորություններ։ Այս ճանապարհով անցած երկրների թիվը շատ չէ, դրանք 8-ն են, որոնցից 3-ն Արևելյան գործընկերության երկրներն են՝ Մոլդովա, Վրաստան, Ուկրաինա, իսկ 5-ն Արևմտյան Բալկանների պետություններն են՝ Սերբիա, Հյուսիսային Մակեդոնիա և այլն։ Երբ ուսումնասիրում ենք այս երկրների փորձը, տեսնում ենք, որ վիզաների ազատականացումից հետո առաջին դրսևորումը եղել է Եվրոպական Միության տարածքում այդ երկրներից ապաստան հայցողների քանակի աճը։ Մեր հարևան Վրաստանը 2017 թվականից ունի ազատ վիզային ռեժիմ Եվրոպական միության հետ, և մենք չենք տեսնում դրամատիկ փոփոխություններ միգրացիոն պատկերում։ Ի՞նչն է կանխարգելելու անօրինական միգրացիոն։ Կանխարգելման երկու էլեմենտ կա։ Առաջինը ԵՄ-ի խիստ ռեգուլյացիաներն են միգրացիայի կառավարման մասով։
Երկրորդ էլեմենտը ռեադմիսիայի հետընդունման համակարգն է, որը Հայաստանը իրացնում է ամբողջական պոտենցիալով, ինչը կանխարգելիչ նշանակություն պետք է ունենա հետագայում կրկնակի անօրինական միգրացիայի քայլերի դիմելու առումով։
Նշեմ մի կարևոր հանգամանք ևս․ այս տարի Եվրոպական միությունն ընդունել է միգրացիայի և ապաստանի վերաբերյալ պակտը, որը, պայմանական ասած, Եվրոպական միության միգրացիոն ռազմավարությունն է, որից բխելու են Եվրոպական միության մի շարք դիրեկտիվներում փոփոխություններ, որոնք ևս ուղղված են լինելու միգրացիոն կարգավորումների խստացումներին։
-Քանի որ խոսեցիք Վրաստանից, եթե ճիշտ եմ հիշում, Վրաստանը վերջին երկիրն է, որի համար ԵՄ-ն վիզաներն ազատականացնելու որոշում է կայացրել, բայց հիմա, պայմանավորված Վրաստանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների լարվածությամբ, ԵՄ-ում քննարկումներ կան Վրաստանի համար վիզաների ազատականացման որոշումը կասեցնելու շուրջ։ Եթե, ի վերջո, դա տեղի ունենա, ինչպե՞ս կարող է սա ազդել Հայաստանի հետ բանակցությունների վրա։
-Բնականաբար, դա որոշակի ազդեցություն կարող է ունենալ, բայց ես ավելի շատ կարող եմ նշել այն պրակտիկ ազդեցությունները, որ կարող են լինել մեր առօրյայի վրա։ Ես արդեն նշեցի, որ 7 տարի է՝ Վրաստանի պարագայում գործում է Եվրամիության հետ առանց վիզային ռեժիմը, և Եվրոպական միության երկրները, որոնք ունեին համապատասխան հյուպատոսական ծառայություններ և հիմնարկներ Վրաստանում, որոնց միջոցով տրամադրում էին շենգեն վիզաներ, եթե ոչ բոլորը, ապա դրանց ճնշող մեծամասնությունը կտրուկ նվազեցրել են իրենց կարողությունները և հյուպատոսական ծառայությունները թողել են միայն աշխատանքային վիզաների կամ երկարաժամկետ ուսման ազգային վիզաների համար։ Սա նշանակում է, որ եթե Վրաստանի քաղաքացիները կրկին ունենան վիզաներ ստանալու պահանջարկ, այդ պահանջարկը Վրաստանի տարածքում չի կարողանա բավարարվել, և, օրինակ, առավել մոտիկ հյուպատոսական հիմնարկները կարող են լինել Հայաստանի տարածքում, որտեղից Վրաստանի քաղաքացիները կցանկանան ստանալ, օրինակ, Եվրոպական միության վիզաներ։  Սա ես հնարավոր վատագույն սցենարն եմ պատկերացնում կամ նկարագրում, բայց սա հիպոթետիկ սցենար է և վատագույն տարբերակը։ Հուսանք, որ այդտեղ չի հասնի։
-Նշեցիք, որ վիզաների ազատականացման համար կարևոր պայման է սահմանների արդյունավետ կառավարումը։ Այս պահին Հայաստանի սահմաններից երկուսում կանգնած են Ռուսաստանի Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահները։ Չնայած արդեն հայտարարվել է, որ մյուս տարվանից նրանց հետ համատեղ ծառայություն են իրականացնելու նաև Հայաստանի ԱԱԾ սահմանապահները, բայց, այնուամենայնիվ, կարո՞ղ այլ երկրի սահմանապահների առկայությունը մեր տարածքում խոչընդոտ լինել վիզաների ազատականացման գործընթացի համար, և մեզանից, օրինակ, պահանջեն հեռացնել ՌԴ սահմանապահներին։
-Նայեք, այստեղ հիմնական խնդիրները, որոնք բարձրացվելու են սահմանների կառավարման իմաստով, լինելու են ինտեգրված սահմանների  կամ համալիր սահմանների կառավարումը, սահմանային արդյունավետ գործընթացները։ Առնվազն սրանք այն հարցերն են, որոնք բարձրացվել են այն երկրների առաջ, որոնք անցել են վիզաների ազատականացման ճանապարհը Եվրոպական միության հետ։ Սակայն պետք է հաշվի առնել, որ վիզաների ազատականացման գործողությունների ծրագրերը, այսպես ասած, անհատականացված փաստաթղթեր են՝ կոնկրետ երկրի համար մշակված։ Այսինքն՝ տարբեր երկրների համար պահանջները կարող են տարբեր լինել, բայց մենք գիտենք, որ սահմանային կառավարման բարեփոխումների հիմնական կոնցեպտը ինտեգրված համալիր սահմանների կառավարման գաղափարն է։
-Իսկ որքանո՞վ կարող է խոչընդոտ լինել փակ սահմանների և կոնֆլիկտների առկայությունը՝ հաշվի առնելով, որ Հայաստանը երկու հարևանների հետ ունի փակ սահման, իսկ մեկի հետ՝ դեռևս չավարտված կոնֆլիկտ։
-Կրկին՝ շեշտադրումները հիմնականում սահմանային կառավարման գործիքի վրա են։ Դու կառավարում ես այն սահմանները, որոնք ունես։ Եվ խոսքը մեծամասամբ առնվում է սահմանային անցման կետերին, որովհետև սահմանային համալիր կառավարումը հիմնականում առնչվում է սահմանային անցման կետերին։ Ձեր նշած հանգամանքն ավելի շատ կանաչ սահմանի կամ սահմանային անցման կետերի միջև ընկած հատվածի կառավարմանն է առնչվում։ Այս հարցերով առավել կոմպետենտ պատասխաններ, անշուշտ, Ձեզ կտան Ազգային անվտանգության ծառայության մեր սահմանապահ գործընկերները, սակայն ես կարող եմ նշել, որ ընդհանուր վիզաների ազատականացման կոնտեքստում գործ ենք ունենալու սահմանների համալիր կառավարման գաղափարի համար, և այնպես չէ, որ սա Հայաստանի համար նորություն է։ Հայաստանն ունեցել է սահմանների համալիր կառավարման ռազմավարություն դեռևս 2000-ականների կեսերին, սակայն այդ ռազմավարությունն արդեն շատ կետերով ժամանակավրեպ է, և ես կարծում եմ, որ դրան անդրադառնալու և այն վերանայելու անհրաժեշտություն կարող է առաջանալ։
-ԵՄ վիզաների ազատականացման համար կարևոր է նաև բիոմետրիկ անձնագրերի առկայությունը։ Հայաստանում արդեն իսկ քայլեր են ձեռնարկվում բիոմետրիկ անձնագրերի թողարկման ուղղությամբ։  Ի՞նչ փուլում է գործընթացն այս պահին և ի՞նչ ժամկետներում հնարավոր կլինի այդ համակարգի ներդրումը։
-Շատ կարևոր հարց եք բարձրացնում։ Այո, Ներքին գործերի նախարարության և Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ձևավորումից ի վեր մենք ինտենսիվորեն ներգրավվել ենք բիոմետրիկ կամ կենսաչափական տվյալների կառավարման համակարգի ձևավորման գործընթացում, և ես կուզենայի, որ մենք այս խոսակցությանն անդրադառնայինք ոչ միայն պարզապես փաստաթղթի տեսանկյունից, որովհետև շատերը սա ընկալում են այն կոնտեքստում, թե նախկինում վատ թուղթ էին տալիս, հիմա լավ թուղթ են տալիս։ Սրա մասին չի խոսակցությունը։ Խոսակցությունն ընդհանուր տվյալների կառավարման համակարգի մասին է, որովհետև մենք գործ ունենք անձի նույնացման հետ, անձի տվյալների պաշտպանության հետ, մանավանդ այնպիսի զգայուն տվյալների, ինչպիսիք են անձի կենսաչափական տվյալները։ Պետություն-մասնավոր գործընկերության ձևաչափով դեռևս անցած տարվա վերջից կառավարությունը հաստատել և մեկնարկել է կենսաչափական տվյալներ պարունակող փաստաթղթերի ձեռքբերման գործընթացը։ Որակավորման փուլում դիմել էին միջազգային շատ հեղինակավոր ընկերություններ, որոնք այս ոլորտի առավել ուժեղ գիտակներն են աշխարհում։ 5 ընկերություններից որակավորվել են 3-ը։ Դա տեղի է ունեցել այս տարվա կեսերին, ինչի մասին հրապարակային հայտարարությամբ է հանդես եկել Ներքին գործերի նախարարությունը։ Շաբաթներ առաջ կառավարությունը հաստատել է առաջարկի հարցումը։ Գործընթացը երկփուլանի է՝ սկզբում ընկերությունները որակավորվում են, այսինքն՝ մենք ներկայացնում ենք այն որակավորումները, որոնք պետք է ունենա ընկերությունը, որպեսզի կարողանանք նրա հետ աշխատել․ այս փուլն ավարտված է։ Հիմա առաջարկի հարցման փուլն է, այսինքն՝ որակավորված ընկերությունները ներկայացնելու են առաջարկներ, թե ինչպես են տեսնում այս համակարգի ներդրումը մեր ներկայացրած պահանջներին համահունչ։ Ընկերությունները մեր ներկայացրած պահանջներից ցածր առաջարկներ չեն կարող ներկայացնել։ Հիմա 3 ընկերությունները մինչև հաջորդ տարվա սկիզբ ժամանակ ունեն, որպեսզի ներկայացնեն իրենց առաջարկները, որից հետո մեկնարկում է գնահատման 80-օրյա փուլը, ինչը նշանակում է, որ մենք 2025 թվականի գարնանը կունենանք այն հեղինակավոր ընկերությունը, որն ընտրված կլինի, և որի հետ համատեղ պետությունը կներդնի այդ համակարգը։ Պայմանագրի ստորագրումից հետո ընկերությանը տրվում է մինչև 1 տարի ժամանակ, որպեսզի տվյալ ընկերությունն ամբողջությամբ՝ ժամանակակից բոլոր ստանդարտներին համապատասխանող համակարգ ներդնի, ինչպես նաև սկսի մատուցել ծառայություններ։ Ծառայությունների մատուցման հատվածը ևս արտապատվիրակվելու է մասնավոր ընկերությանը, ինչ կապված է անձնագրերի և նույնականացման քարտերի տրամադրելու գործառույթի հետ։ Այսինքն՝ մոտավոր հաշվարկներով 2026 թվականի գարնանը մենք կունենանք նոր բիոմետրիկ անձնագրերը։
-Եվս մեկ թեմա, որ շատ քննարկվում է և դժգոհությունների ալիք է բարձրացրել․ խոսքը Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանատներում վիզա ստանալու համար առաջացած հերթերի մասին է։ Խնդրում եմ, որ ներկայացնեք Ձեր կարծիքը, թե ինչո՞ւ է այս խնդիրն առաջացել և ինչպե՞ս եք Դուք պատկերացնում այս խնդրի լուծումը, արդյոք պետության միջամտության կարիքը կա այստեղ կամ կարո՞ղ է պետությունը միջամտել, թե՞ ոչ։
-Տեսեք, մենք խոսում ենք այլ պետությունների դեսպանատների կամ հյուպատոսական գրասենյակների կողմից  փաստաթղթեր տրամադրելու մասին։ Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանի Հանրապետությունը միջամտել այդ գործընթացին։ Այս խոսակցությունը նույնիսկ անտեղի է։ Միակ բանը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է անել, Եվրամիության կամ համապատասխան եվրոպական երկրների իր գործընկերներին հորդորելն է ավելի լավ ծառայություններ մատուցել կամ ավելացնել հյուպատոսական կարողությունները մեր երկրում, ինչն էլ Հայաստանի Հանրապետությունը պարբերաբար անում է։ Ես տեղյակ եմ, որ Արտաքին գործերի նախարարության մեր գործընկերները իրենց շփումներում այս հարցը պարբերաբար բարձրացնում են։ Մենք ևս ներքին գործերի նախարարությունների, միգրացիոն ծառայությունների մակարդակում այս հարցը բարձրացնում ենք, սակայն սա լիովին Եվրամիության անդամ պետությունների սուվերեն իրավասության տիրույթում գտնվող հարց է։
Ես կարող եմ ինձ թույլ տալ ներկայացնել մասնագիտական կարծիք, թե ինչո՞ւ է այս խնդիրն առաջացել։ Եթե նկատած կլինեք, վերջին տարիներին մեզ մոտ երեք հիմնական ինստիտուտներ կան, որտեղ պահանջարկի կտրուկ աճ կա և մեծ հերթեր, որը տարբեր ինստիտուտներ տարբեր կերպ են փորձում կառավարել։ Մեկը անձնագրերի հանդեպ պահանջարկի կտրուկ աճն էր և անձնագրերի համակարգում հերթերի առաջացումը։ Մենք ներդրել ենք հերթագրման նոր համակարգ, որն էականորեն նվազեցրել է հերթերի քանակը և դյուրացրել հերթերի կառավարման գործը անձնագրային ծառայությունում։ Երկրորդը օդանավակայանում առաջացող հերթերն են, ինչը տեղի է ունենում մի քանի թռիչքների միաժամանակյա վայրէջք կատարելու պարագայում։ Երրորդը՝ Եվրամիության անդամ երկրների դեսպանատներում կամ արտապատվիրակված վիզա կենտրոններում առաջացած հերթերն են։ Մենք մեզ պետք է հարց տանք՝ ինչո՞ւ այս երեք կետերում և ինչո՞ւ միաժամանակ։ Բացատրությունը շատ պարզ է․ Մեր ավիացիոն շուկայում տեղի են ունեցել էական փոփոխություններ, հայտնվել են դեպի Եվրոպական միության երկրներ գնացող ավիաընկերություններ՝ էժան ավիատոմսերով։ Եվ երկրորդ կարևոր հանգամանքը՝ մեր երկրում մարդկանց եկամուտները որոշակիորեն թույլ են տալիս այդ էժան սեգմենտում ճամփորդելու հնարավորություններ ունենալ։ Սա զուտ վերլուծման մակարդակով, թե ինչու են առաջացել այս խնդիրները, իսկ կարգավորման մասով արդեն ասացի, որ միակ բանը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը կարող է անել, Եվրամիության իր գործընկերներին հորդորելն է առավել լավ ծառայություններ մատուցել մեր քաղաքացիներին, և դա պարբերաբար արվում է, իսկ խնդրի ամբողջական լուծումը, անշուշտ, վիզաների ազատականացումը որպես իրողություն արձանագրելն է։

Этапы, предстоящие Армении на пути либерализации визового режима с ЕС: подробности представил начальник Службы миграции и гражданства МВД РА
9 сентября 2025 года Армения и Евросоюз объявили о начале диалога по либерализации визового режима ЕС для граждан Армении. Общественные обсуждения этой темы в основном касаются того, когда же, наконец, граждане Армении смогут свободно ездить в страны-члены ЕС. Профессиональных обсуждений почти нет или, можно сказать, они отодвинуты на второй план. Чаще всего политические оценки процесса дают различные деятели, что может вызвать у значительной части населения неоправданные ожидания в отношении сроков.
О начале диалога по либерализации визового режима ЕС, этапах процесса, предстоящих развитиях, а также об очередях за получением виз в посольствах стран-членов ЕС, их причинах и путях решения Арменпресс беседовал с начальником Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении Арменом Казаряном.
- Господин Казарян, 9 сентября Армения и Европейский Союз дали старт диалогу по либерализации визового режима ЕС для граждан Армении. После этого об этом процессе говорится в основном в политическом контексте, звучат в основном политические оценки, которые у значительной части нашего общества могут сформировать неоправданные ожидания относительно сроков процесса. Пожалуйста, представьте в профессиональном плане, что влечет за собой этот процесс, какие этапы пройдет Армения и сколько времени потребуется, чтобы довести этот процесс до конца?
- Вы задаете очень важный вопрос. В этом вопросе следует различать два аспекта. Первый - содержательный аспект, второй - временной аспект. Вы очень точно заметили, что наш публичный разговор в основном касается временного аспекта. Это естественно, люди ждут, когда у них появятся более облегченные возможности для поездок в Евросоюз, но здесь не менее важен содержательный аспект. Если мы обратимся к содержанию, то легче будет понять, когда его можно будет реализовать. О начале диалога официально объявили 9 сентября, когда в Армению прибыл вице-президент Еврокомиссии Маргаритис Схинас и объявил об этом вместе с вице-премьером Мгером Григоряном. После этого предполагается подготовка плана действий по визовой либерализации. В ближайшие месяцы мы сосредоточимся на этой работе с нашими европейскими партнерами. Будет много визитов и дискуссий, в результате которых Европейская комиссия представит Армении план действий по либерализации визового режима. Конечно, этот документ будет разрабатываться совместно, но формально Европейская комиссия должна представить его Республике Армения. На данный момент мы, конечно, еще не знаем полного содержания плана действий по либерализации визового режима, но, изучая опыт других стран, прошедших этот путь, можно выделить 4 основных блока, вокруг которых должен вестись диалог. Первый - это блок защиты данных, включая биометрическую защиту данных и безопасность документов, второй - блок управления миграцией, а также блок управления убежищем и границами, третий блок - это блок общественной безопасности и борьбы с преступностью, а четвертый блок связан с основными свободами и, так сказать, внешним измерением. Что касается временного аспекта, я могу отметить, что в кратчайшие сроки планы действий по либерализации визового режима были реализованы Молдовой и Грузией. В случае с Молдовой потребовалось более 4 лет, в случае с Грузией - 5 лет.
- В этом контексте есть еще один вопрос, который довольно много обсуждается в нашем обществе. Есть мнение, что в случае либерализации виз произойдет большая эмиграция из Армении в Европу. Как Вы это прокомментируете это, существует ли такой риск и учтено ли государством, как будет управляться этот риск?
- Это также важный вопрос. Ситуация следующая, у нас может сложиться неправильное представление о том, что такое либерализация визового режима. Либерализация визового режима означает отмену требования только для одного типа визы. Речь идет о краткосрочной гостевой визе, что означает возможность находиться на территории шенгенской зоны в течение 90 дней каждые 180 дней в течение 1 года. То есть это не предполагает возможности работы, учебы. Число стран, прошедших этот путь, невелико, их 8, 3 из которых - страны Восточного партнерства: Молдова, Грузия, Украина, а 5 - это государства Западных Балкан: Сербия, Северная Македония и другие. Когда мы изучаем опыт этих стран, мы видим, что первым проявлением либерализации визового режима стало увеличение числа просителей убежища из этих стран на территории Европейского Союза. Наша соседняя Грузия с 2017 года имеет безвизовый режим с Европейским союзом, и мы не видим кардинальных изменений в миграционной картине. Что же предотвратит незаконную миграцию? Есть два элемента предотвращения. Первый - строгие правила ЕС в отношении управления миграцией.
Вторым элементом является система реадмиссии, которую Армения реализует с полным потенциалом, что должно иметь превентивное значение в плане принятия мер по повторной незаконной миграции в будущем
Я отмечу еще одно важное обстоятельство. В этом году Европейский союз принял пакт о миграции и предоставлении убежища, который, условно говоря, является миграционной стратегией Европейского союза. Из нее вытекают изменения в ряде директив Европейского союза, которые также будут направлены на ужесточение миграционного регулирования.
- Поскольку Вы сказали о Грузии, если я правильно помню, Грузия - последняя страна, для которой ЕС принял решение о либерализации визового режима, но сейчас, в связи с напряженностью в отношениях между Грузией и Западом, в ЕС обсуждается приостановление решения о либерализации визового режима для Грузии. Если, все таки, это произойдет, как это может повлиять на переговоры с Арменией?
- Естественно, это может иметь определенное воздействие. Но я напомню больше о практических последствиях, которые произойдут в нашей повседневной жизни. Я уже сказал, что безвизовый режим с Европейским Союзом действует в случае Грузии уже 7 лет. Но страны Европейского союза, у которых были соответствующие консульские службы и учреждения в Грузии, через которые они выдавали шенгенские визы, если не все, то подавляющее большинство резко сократили свои возможности, оставив консульские службы только для рабочих виз или национальных виз на долгосрочное обучение. Это означает, что если у граждан Грузии снова возникнет потребность в визах, то эта потребность не сможет быть удовлетворена на территории Грузии. Граждане Грузии смогут получить визы в ближайших консульских учреждениях, например на территории Армении. Это то, что я представляю или описываю как худший возможный сценарий, но это гипотетический сценарий и худший вариант. Будем надеяться, что до этого не дойдет.
- Вы сказали, что эффективный пограничный контроль является важным условием либерализации визового режима. В настоящий момент на двух границах Армении дежурят пограничники ФСБ России. Хотя уже объявлено, что со следующего года пограничники СНБ Армении будут с ними нести совместную службу, но все же, может ли присутствие пограничников другой страны на нашей территории стать препятствием для процесса либерализаци визового режима, и от нас могут потребовать отстранить российских пограничников?
- Основными проблемами, которые будут подняты в смысле управления границами, будут управление интегрированными границами или комплексными границами, эффективные пограничные процессы. По крайней мере, такие вопросы ставятся перед странами, прошедшими визовую либерализацию с Евросоюзом. Однако следует учитывать, что планы действий по либерализации визового режима - это, так сказать, персонализированные документы, разработанные для конкретной страны. То есть требования могут быть разными для разных стран, но мы знаем, что основной концепцией реформ управления границами является идея интегрированного комплексного управления.
- А насколько наличие закрытых границ и конфликтов может быть препятствием, учитывая, что у Армении закрытая граница с двумя соседями, а с одним - незавершенный конфликт?
- Опять же, акцент делается главным образом на инструменте управления границами. Вы управляете теми границами, которые у вас есть. И речь в основном идет о пунктах пересечения границы, потому что комплексное управление границами в основном связано с пунктами пропуска. Обстоятельство, о котором вы упомянули, больше связано с управлением зеленой границей или участком между пунктами пропуска. Более компетентные ответы на эти вопросы вам наверняка дадут наши партнеры-пограничники из СНБ, но могу отметить, что в контексте всеобщей визовой либерализации мы будем работать над идеей комплексного управления границами, и это не ново для Армении. У Армении была комплексная стратегия управления границами еще с середины 2000-х годов, но эта стратегия во многих отношениях уже устарела, и я считаю, что, возможно, будет необходимо заняться ею и пересмотреть ее.
- Наличие биометрических паспортов также важно для либерализации виз ЕС. В Армении уже предпринимаются шаги по выдаче биометрических паспортов. На какой стадии сейчас находится этот процесс и в какие сроки можно будет внедрить эту систему?
- Вы поднимаете очень важный вопрос. Да, с момента образования Министерства внутренних дел и Службы миграции и гражданства мы интенсивно занимаемся разработкой системы управления биометрическими или биометрическими данными. И мне бы хотелось, чтобы мы подошли к этому разговору не только с точки зрения документа, потому что многие люди воспринимают это в контексте того, что раньше была плохая бумага, теперь будет хорошая. Мы говорим не об этом. Мы говорим об общей системе управления данными, поскольку имеем дело с идентификацией личности, защитой персональных данных, особенно конфиденциальных данных, таких как персональные биометрические данные. В формате государственно-частного партнерства еще с конца прошлого года правительство утвердило и запустило процесс приобретения документов, содержащих биометрические данные. На квалификационном этапе заявки подали многие престижные международные компании, являющиеся сильнейшими экспертами в этой области в мире. 3 из 5 компаний прошли квалификацию. Произошло это в середине этого года, о чем сообщили в МВД. Правительство одобрило запрос предложений несколько недель назад.
Этот процесс двухэтапный. Вначале компания проходит квалификацию, то есть мы представляем квалификацию, которой должна обладать компания, чтобы мы могли с ней работать. Этот этап уже пройден. Сейчас проходит этап запроса предложений, то есть квалифицированные компании представят предложения о том, как они видят внедрение этой системы в соответствии с предъявляемыми нами требованиями. Компании не могут подавать предложения ниже наших требований. Теперь у трех компаний есть время до начала следующего года представить свои предложения, после чего начинается 80-дневный этап оценки, а это означает, что весной 2025 года у нас будет выбрана компания, с которой государство будет сотрудничать, и с которой внедрит эту систему. После подписания контракта компании дается время до 1 года на внедрение системы, отвечающей всем современным стандартам, и начало предоставления услуг. Сектор предоставления услуг также будет передан частной компании, что связано с функцией предоставления паспортов и удостоверений личности. Другими словами, к весне 2026 года у нас будут новые биометрические паспорта.
- Еще одна тема, которая много обсуждается и вызвала волну недовольства. Речь идет об очередях на получение виз в посольствах стран-членов ЕС. Пожалуйста, выскажите свое мнение, почему возникла эта проблема и как Вы представляете решение этой проблемы, есть ли необходимость вмешательства государства и может ли государство вмешаться или нет?
- Речь о выдаче документов посольствами или консульскими учреждениями других стран. Как Республика Армения может вмешаться в этот процесс? Этот разговор даже неуместен. Единственное, что может сделать Республика Армения, - это призвать своих партнеров в Европейском Союзе или соответствующих европейских странах предоставлять более качественные услуги или увеличить консульский потенциал в нашей стране, что и делает Армения. Я знаю, что наши коллеги в МИД регулярно поднимают этот вопрос в своих сообщениях. Мы также поднимаем этот вопрос на уровне МВД и Миграционной службы, но этот вопрос полностью в суверенной юрисдикции государств-членов ЕС.
-Я могу себе позволить представить профессиональное мнение о том, почему возникла эта проблема. Если вы заметили, у нас в последние годы есть три основных института, где наблюдается резкий рост спроса и большие очереди, с которыми они пытаются справиться по-разному. Один из них - резкий рост спроса на получение паспорта и очереди в паспортной системе. Мы ввели новую систему массового обслуживания, которая значительно сократила количество очередей и упростила управление очередями в паспортном обслуживании. Второй - это очереди в аэропорту, которые бывают, когда одновременно приземляется несколько рейсов. Третий - это очереди в посольствах стран-членов ЕС или в визовых центрах. Почему же именно в этих трёх пунктах и почему одновременно? Объяснение очень простое. На нашем авиационном рынке произошли существенные изменения, появились авиакомпании, вылетающие в страны Евросоюза по дешевым авиабилетам. И второе важное обстоятельство: доходы людей в нашей стране позволяют иметь возможность путешествовать в этом дешевом сегменте. Это чисто на уровне анализа того, почему возникли данные проблемы. Что касается регулирования, я уже сказал, что единственное, что может сделать Республика Армения, это призвать своих партнеров в Евросоюзе предоставлять более качественные услуги для наших граждан, и это делается регулярно. А полное решение проблемы, безусловно, заключается в том, чтобы либерализацию визового режима зафиксировать как реальность.