Լիբանանը դատապարտել է Իրանի ուղղությամբ Իսրայելի հարվածները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանը դատապարտել է Իրանի ուղղությամբ Իսրայելի հարվածները:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»–ն՝ հղում անելով Լիբանանի ԱԳՆ հայտարարությանը:
«Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարությունը դատապարտում է Իսրայելի հարձակումը մի շարք օբյեկտների վրա: Նման հարձակումները սպառնալիք են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության համար», - հայտարարել են Լիբանանի ԱԳՆ–ից:
Իսրայելի պաշտպանության բանակը հոկտեմբերի 26-ի գիշերը հայտարարել էր, որ հարվածներ կհասցնի Իրանում ռազմական օբյեկտներին՝ հոկտեմբերի 1-ին հրեական պետության վրա հարձակումներին պատասխանելու նպատակով։ CBS News-ը, հղում անելով իր աղբյուրին, հայտնել էր, որ Իրանի վրա Իսրայելի հարձակումը սահմանափակվել է ռազմական թիրախներով և չի տարածվել միջուկային կամ նավթային օբյեկտների վրա։
Fars լրատվական գործակալությունը պնդել է, որ Իսրայելը հարձակվել է Թեհրանի արևմուտքում և հարավ-արևմուտքում գտնվող մի շարք ռազմակայանների վրա, իսկ Tasnim լրատվական գործակալությունը հայտարարել է, որ Իրանի մայրաքաղաքի արևմուտքում և հարավ-արևմուտքում տեղակայված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ, զինված ուժերի էլիտար ստորաբաժանումներ) ռազմական կենտրոնները չեն տուժել։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ Իրանը, հիմնվելով ՄԱԿ-ի կանոնադրության վրա, իրեն պարտավորված է համարում արձագանքել Իրանի տարածքի վրա Իսրայելի հարվածներին։

Ливан осудил удары Израиля по Ирану
"Министерство иностранных дел Ливана осуждает нападение Израиля на ряд объектов. такие нападения представляют угрозу региональной и международной безопасности", - заявили в МИД Ливана.
Армия обороны Израиля в ночь на 26 октября заявила о нанесении ударов по военным объектам в Иране в рамках ответа на атаки на еврейское государство 1 октября. Телеканал CBS News со ссылкой на источник сообщал, что израильская атака по Ирану ограничилась военными целями и не распространилась на ядерные или нефтяные объекты.
Агентство Fars утверждало, что Израиль нанес удар по ряду военных баз на западе и юго-западе Тегерана. При этом информационное агентство Tasnim заявило, что военные центры Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные подразделения ВС), расположенные на западе и юго-западе иранской столицы, не пострадали.
МИД ИРИ заявил, что Иран, основываясь на Уставе ООН, считает себя обязанным ответить на удар Израиля по иранской территории.