Ճապոնիան և ԱՄՆ-ն համատեղ զորավարժություն են սկսել՝ 45 հազար զինվորականի մասնակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերը և ԱՄՆ զինված ուժերը սկսել են Keen Sword լայնածավալ համատեղ զորավարժությունները, որոնց աշխարհագրությունը կտարածվի Ճապոնիայի ամբողջ տարածքի վրա։ Յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ անգամ տեղի ունեցող զորավարժությունները, որոնց շրջանակներում, մասնավորապես, մշակվում է հակաօդային և հակահրթիռային պաշտպանությունը, կտևեն մինչև նոյեմբերի 1-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնել է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը։
Ճապոնիայի պաշտպանական գերատեսչության տվյալներով՝ զորավարժություններին կմասնակցի մոտ 45 հազար զինծառայող՝ 33 հազարը ճապոնական կողմից, 12 հազարն՝ ամերիկյան կողմից։
Ճապոնիան և ԱՄՆ-ն այս տարի Keen Sword-ի շրջանակներում գործի կդնեն 40 նավ և 370 ինքնաթիռ: Նշվում է, որ զորավարժություններին որպես դիտորդ հրավիրվել են Ավստրալիայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Հնդկաստանի, Իտալիայի, Կանադայի, Լիտվայի, Նիդեռլանդների, Նոր Զելանդիայի, Ֆիլիպինների, Ֆրանսիայի, Հարավային Կորեայի և ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչներ։

Япония и США начали совместные военные учения с участием 45 тысяч солдат
Силы самообороны Японии и Вооруженные силы США приступили к масштабным совместным учениям Keen Sword, география которых охватит всю территорию Японии. Проходящие раз в два года военные учения, в рамках которых, в частности, отрабатываются противовоздушная и противоракетная оборона, продлятся до 1 ноября. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в министерстве обороны Японии.
По данным Минобороны Японии, в учениях примут участие около 45 000 военнослужащих: 33 000 с японской стороны, 12 000 с американской стороны.
Япония и США в этом году развернут 40 кораблей и 370 самолетов в рамках Keen Sword. Отмечается, что на учения в качестве наблюдателей приглашены представители Австралии, Великобритании, Германии, Индии, Италии, Канады, Литвы, Нидерландов, Новой Зеландии, Филиппин, Франции, Южной Кореи и НАТО.