Հայաստանի նախագահը մինչև տարեվերջ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորություն է տեսնում
ԱՇԽԱԲԱԴ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հնարավորություն է տեսնում, որ մինչև տարվա վերջ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագիր կստորագրեն։
Հայաստանի նախագահն այս մասին ասել է «Արմենպրես»-ին և «Շանթ հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու հավանականությանն այն իրավիճակում, երբ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հասցեին պարբերաբար սպառնալիքներ են հնչում, իսկ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար Ադրբեջանն անընդհատ նոր պահանջներ է առաջ քաշում։
Նախագահի խոսքով՝ շատ ցանկալի է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը խաղաղության պայմանագիրը ստորագրեն Բաքվում կայանալիք COP29 գագաթնաժողովից առաջ, բայց դա կարող է չստացվել։ «Բայց ավելի մոտ ժամանակներում, միգուցե, COP29-ից հետո՝ մինչև տարվա վերջ, մենք հնարավորություն կունենանք խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրել, քանի որ դրա հիմնական բովանդակությունը երկու կողմերի համար էլ ընկալելի է», - ասաց ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքով՝ ինչպես կյանքում, այդպես էլ քաղաքականության մեջ ամեն ինչ հեշտ չի ստացվում կամ տրվում:
«Պետք է մեր գաղափարները համբերատար առաջ տանել, թեկուզ բոլոր այն հայտարարությունների ֆոնին, որոնք շատ անհանգստացնում են ինչպես մեր հասարակությանն, այնպես էլ մեզ: Մենք փորձում ենք այդ ամեն ինչին պատասխանել այնպիսի քայլերով, որոնք իրականում ոչ թե իրավիճակը կսրեն, լարվածությունը կմեծացնեն, այլ միտված կլինեն հենց խաղաղության հաստատմանը», - նշեց ՀՀ նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց, որ այն հայտարարությունները, որոնք արել են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը և պետական իշխանության տարբեր ներկայացուցիչներ խաղաղության պայմանագիրը հենց այս պահին ստորագրելու պատրաստակամության վերաբերյալ, ուժի մեջ են:
«Բայց ադրբեջանական կողմից էլ, իհարկե, որոշակի խնդիրներ են մեջտեղ բերվում, որոնց հետևանքով այդ ամեն ինչը հետաձգվում է։ Բայց այն, ինչ կատարվել է վերջին տարիների ընթացքում, այն, ինչին մենք հիմա հասել ենք և, կարծես թե, վերջին փուլում ենք գտնվում, հեշտ չեն տրվել»,- ասաց Խաչատուրյանը:
Նախագահի դիտարկմամբ՝ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ իրականացված քայլերը երկարաժամկետ և մանրակրկիտ աշխատանքի արդյունքում են եղել, ու հիմա էլ այդ աշխատանքները կատարվում են:
«Խաղաղությանն այլընտրանք չկա. պատերազմելու ցանկություն Հայաստանի կողմից ընդհանրապես չկա՝ չնայած հակառակ կողմից այդպիսի հայտարարություններ են արվում, որ մենք իբր թե պատրաստվում ենք նման գործողությունների: Մենք Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող մարդիկ ենք, և բոլորս էլ տեսնում ենք, որ իրականում մենք այլ աշխատանքով ենք զբաղված, որը միտված է մեր երկրի պաշտպանունակությունը մեծացնելուն։ Դրան զուգահեռ, իհարկե, մենք զբաղվում ենք մեր տնտեսության և առօրյա խնդիրների լուծմամբ: Միանշանակ է, որ մենք պետք է շարունակենք մեր քաղաքականությունը խաղաղություն հաստատելու համար, և այն քայլերը, որոնք հիմա կատարվում են, միտված են միայն դրան: Թե որքանո՞վ կստացվի, ես հիմա չեմ ցանկանում կանխատեսումներ անել, և դրա կարիքն էլ չկա, որովհետև դա ի վերջո արդյունքի է բերելու, և մենք կարողանալու ենք հասնել նրան, որ հարևան բոլոր երկրների հետ ապրելու ենք խաղաղ, բարիդրացիական պայմաններում»,-նշեց ՀՀ նախագահը:
Նախագահը նշեց, որ այն, ինչ տեղի է ունենում Հարավային Կովկասում և դրանից դուրս, մեկ անգամ ևս հուշում է, որ ավելի լավ է թեկուզ մի փոքր երկար գործընթացի արդյունքում, բայց հասնել վերջնական խաղաղության, քան թե դրանով չզբաղվել և մի օր ուղղակի արթնանալ և տեսնել, որ գտնվում ես պատերազմական վիճակում:
«Դա իշխանության ներկայացուցիչների ամենօրյա աշխատանքն է, որն առաջնահերթ է, խլում է ռեսուրսներ, բայց ի վերջո մենք նաև դրա համար ենք, որ կարողանանք այդ հարցերը լուծել»,- ընդգծեց ՀՀ նախագահը։

Armenian President sees opportunity to sign peace treaty with Azerbaijan by year-end
ASHGABAT, OCTOBER 12, ARMENPRESS. President of Armenia Vahagn Khachaturyan has said he sees an opportunity for Armenia and Azerbaijan to sign a peace treaty by the end of the year.
Armenpress’s Davit Mamyan asked President Khachaturyan during his visit to Turkmenistan on the likelihood of Yerevan and Baku signing a peace deal before COP29 in conditions when Azerbaijan is regularly threatening Armenia and making new demands.
The Armenian President said it is highly desirable for the two countries to sign the peace treaty before the COP29 in Baku, but it could happen also after it by year-end. “But in nearer timeframes, perhaps after COP29, by the end of the year, we will have the opportunity to sign a peace agreement, because the main content thereof is understandable for both sides,” the president said, noting that everything doesn’t come easy neither in life nor in politics.
“We should patiently advance our ideas, even against the backdrop of the statements that very much concern us and our society. We are trying to respond to all of that with the kind of steps that will not escalate the situation but which are aimed at the establishment of peace,” President Khachaturyan said.
Khachaturyan reiterated the Armenian government’s offer to sign the peace treaty with Azerbaijan as soon as possible.
“But some issues are being brought in by Azerbaijani side resulting in everything getting delayed. But what has been done during the past years and what we have achieved now, and, are seemingly in the final phase, didn’t come easy,” Khachaturyan said.
The steps made in the direction of establishing peace have been the result of a long-term and detailed work, and the work continues, he said.
“There is no alternative to peace, Armenia doesn’t have any desire for war, despite such statements being made from the opposite side claiming that we are preparing for such actions. We are people living in the Republic of Armenia, and we all see that we are actually engaged in other work aimed at increasing the defensibility of our country. At the same time, of course we are engaged in solving the daily issues, and issues in the economy. We must definitely continue our policy of establishing peace, and the steps that are being done today are aimed at this. As to what extent this will succeed, I wouldn’t want to make predictions now, and there is no need for that, because eventually it will lead to a result, and we will be able to achieve living in peaceful, good-neighborly relations with all neighboring countries,” the Armenian President said.
The President said that what’s happening in South Caucasus and beyond is a reminder that it is better to achieve final peace albeit as a result of a lengthy process than not deal with it and one day wake up in war.
“It is a daily work of the government officials, a priority, it consumes resources, but after all, that’s what we are for, in order to resolve those issues,” the President said.