Քիմիայի բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է սպիտակուցների կառուցվածքի ուսումնասիրության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Քիմիայի բնագավառում 2024 թվականի Նոբելյան մրցանակը շնորհվել է Դեյվիդ Բեյքերին՝ Սիեթլի Վաշինգտոնի համալսարանից, «սպիտակուցի հաշվողական նախագծման համար», ինչպես նաև Դեմիս Հասաբիսին և Ջոն Մ. Ջամփերին՝ Google Deep Mind ընկերությունից, «սպիտակուցի կառուցվածքի կանխատեսման համար»։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Նոբելյան մրցանակի պաշտոնական կայքում հրապարակված մամուլի հաղորդագրությունը։
Քիմիայի բնագավառում մրցանակը շնորհել է Շվեդիայի գիտությունների թագավորական ակադեմիան։
«2024 թ. քիմիայի Նոբելյան մրցանակը վերաբերում է սպիտակուցներին՝ կյանքի հանճարեղ քիմիական գործիքներին: Դեյվիդ Բեյքերին հաջողվել է գրեթե անհնարին սխրանք՝ ստեղծել բոլորովին նոր տեսակի սպիտակուցներ: Դեմիս Հասաբիսը և Ջոն Ջամփերը մշակել են արհեստական ​​բանականության մոդել՝ լուծելու 50-ամյա խնդիր՝ կանխատեսել սպիտակուցների բարդ կառուցվածքը: Այս հայտնագործությունները հսկայական ներուժ ունեն», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Իսկ հոկտեմբերի 7-ին Ստոկհոլմի Կարոլինյան ինստիտուտը ֆիզիոլոգիայի և բժշկագիտության բնագավառում Նոբելյան մրցանակը շնորհել էր գիտնականներ Վիկտոր Ամբրոսին և Գերի Ռուվկունին՝ միկրոՌՆԹ-ների մոլեկուլների հայտնաբերման համար, որոնք կարգավորում են գենի գործողությունը։

Нобелевская премия в области химии присуждена за исследование структуры протеинов
Нобелевская премия в области химии 2024 года присуждена Дэвиду Бейкеру из Университета Вашингтона, за компьютерный дизайн белков, а вторая половина - Демису Хассабису и Джону Джамперу из Google Deep Mind (Великобритания) за предсказание структуры белков. Арменпресс передает об этом со ссылкой на сообщение, опубликованное на официальном сайте Нобелевской премии.
Премия в области присуждается Шведской королевской академией наук.
“Одно из открытий, признанных в этом году, касается построения белков. Другое - об исполнении 50-летней мечты: предсказании структур белков по их аминокислотным последовательностям. Оба эти открытия открывают огромные возможности”, - говорится в сообщении.
8 октября были объявлены лауреаты Нобелевской премии в области физики. Премия была вручена Джону Хопфилду и Джеффри Хинтону за “фундаментальные открытия и изобретения в области машинного обучения с использованием искусственных нейронных сетей”.
А 7 октября Каролинский институт Стокгольма вручил Нобелевскую премию по физиологии и медицине учёным Виктору Эмбросу и Гэри Равкану за открытие и исследование микроРНК, регулирующих активность генов.