ՔԿ նախագահի նախկին տեղակալը նշանակվել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն»-ի տնօրենի պաշտոնակատար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի նախկին տեղակալ Վիգեն Մեսրոպյանը ստանձնել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն»-ի տնօրենի պաշտոնակատարի պաշտոնը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ հոկտեմբերի 4-ին Արգիշտի Քյարամյանը հանդիպել է «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Վիգեն Մեսրոպյանին և ՊՈԱԿ-ի ղեկավար անձնակազմին։
Նշանակման կապակցությամբ շնորհավորելով Վիգեն Մեսրոպյանին՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահը նախ շնորհակալություն է հայտնել նրան ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալի պաշտոնում պետությանը մատուցած ծառայության, պրոֆեսիոնալությամբ և տասնամյակների փորձառությամբ քննչական համակարգի հարաճուն կենսագործունեությանը նպաստելու համար։ Կոմիտեի ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ նոր պաշտոնը ստանձնելով ևս պարոն Մեսրոպյանը նույնպիսի նախանձախնդրությամբ ձեռնամուխ կլինի ընդամենը ամիսներ առաջ ՀՀ ՔԿ-ում ստեղծված փորձաքրեագիտական կենտրոնի հզորացմանն ուղղված նախաձեռնություններին։
Կոմիտեի նախագահը նաև շնորհակալություն է հայտնել հանդիպմանը ներկա Լորիկ Սաֆարյանին՝ հատկապես ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության փորձաքրեագիտական վարչության պետի պաշտոնում մեկ տասնամյակից ավելի նվիրված աշխատանքի համար և ուրախությամբ ընդգծել այդ վարչության հենքի վրա ստեղծված ՊՈԱԿ-ում գործունեությունը շարունակելու և նոր տնօրենին անհրաժեշտ աջակցությունը ցուցաբերելու նրա պատրաստակամության համար։
ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնակատար Վիգեն Մեսրոպյանն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել վստահության համար և նշել, որ փորձաքննությունների որակով և ժամանակին իրականացումը անկյունաքարային նշանակություն ունի հանցագործությունների բացահայտման, քրեական վարույթների ելքի համար և համընդհանուր ջանքերն ուղղվելու են դրա համար ՊՈԱԿ-ում անհրաժեշտ պայմանների բարելավմանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «ՀՀ քննչական կոմիտեի փորձաքրեագիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տեխնոլոգիական հագեցվածության մակարդակի բարձրացման, մասնագիտական ռեսուրսների զարգացման խնդիրները,  հնարավորություններն ու հեռանկարները։
Երկարամյա արդյունավետ պաշտոնավարման, ինչպես նաև պարտականությունները և առաջադրանքները պատշաճ կատարելու համար ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վիգեն Մեսրոպյանն Արգիշտի Քյարամյանի կողմից  պարգևատրվել է «Անձնվիրություն և անվեհերություն» մեդալով:

Экс-замглавы СК Армении вступил в должность исполняющего обязанности директора ГНКО «Экспертно-криминалистический центр»
Председатель Следственного комитета Армении Аргишти Кярамян 4 октября встретился с исполняющим обязанности директора ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета» Вигеном Месропяном и руководящим составом ГНКО.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе СК, поздравив Вигена Месропяна с назначением, председатель Следственного комитета в первую очередь поблагодарил его за службу государству на посту заместителя председателя Следственного комитета и вклад в бесперебойное функционирование следственной системы своим профессионализмом и многолетним опытом.
Председатель СК выразил уверенность, что, вступив в новую должность, г-н Месропян с тем же энтузиазмом возьмется за инициативы, направленные на укрепление экспертно-криминалистического центра, созданного в Следственном комитете всего несколько месяцев назад.
Председатель СК поблагодарил также присутствовавшего на заседании Лорика Сафаряна, особенно за более чем десятилетнюю самоотверженную работу на посту начальника Экспертно-криминалистического управления МВД Армении, и с радостью подчеркнул его готовность продолжить деятельность в ГНКО, созданной на базе этого управления, и оказать необходимую поддержку новому директору.
Исполняющий обязанности директора ГНКО Виген Месропян, в свою очередь, поблагодарил за оказанное доверие и отметил, что качественное и своевременное проведение экспертизы имеет основополагающее значение для раскрытия преступлений и исхода уголовного судопроизводства, и будут приложены общие усилия на улучшение необходимых для этого условий в ГНКО.
В ходе заседания были обсуждены вопросы повышения уровня технологической насыщенности ГНКО «Экспертно-криминалистический центр Следственного комитета», развития профессиональных ресурсов, возможностей и перспектив.
За многолетнюю плодотворную работу, а также за добросовестное исполнение служебных обязанностей и задач заместитель председателя Следственного комитета Виген Месропян был награжден медалью «Преданность и достоинство».