Ապատեղեկատվության վրա հիմնված քարոզչությունը մտահոգություններ է առաջացնում ազգային անվտանգության մակարդակում. Սոնա Ղազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վնասակար քարոզչությունը սահմաններ չի ճանաչում եւ անդրազգային բնույթ է ստացել: Ուստի, ժողովրդավարական գործընթացները սահմանափակելու փոխարեն մենք պետք է կենտրոնանանք դրանց աջակցության եւ ամրապնդման վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանի ելույթի տեքստում:
«Վերջերս ավելի ու ավելի հաճախ ենք բախվում ժողովրդավարության հետընթացին անդամ պետություններում եւ դրանից անդին: Ես կիսում եմ այն կարծիքը, որ քարոզչությունը, հատկապես որոշ պետությունների կողմից ֆինանսավորվող, էական վտանգ է ներկայացնում մեր ժողովրդավարական համակարգերի պատշաճ գործունեությանը: Այս երեւույթին մենք` հայերս, բախվում են ամեն օր: Մենք ականատես ենք լինում, թե ինչպես է երրորդ երկրների կողմից ֆինանսավորվող քարոզչությունը փորձում ներազդել մեր քաղաքականությունների վրա: The varieties of Democracies-ի կողմից վերջերս կատարված ուսումնասիրությունն ընդգծում է նման օտարերկրյա ֆինանսավորման էական ազդեցությունը մեր լրատվամիջոցների վրա:
Այս տեսակի քարոզչությունը, որը հիմնված է ապատեղեկատվության վրա, մտահոգություններ է առաջացնում ազգային անվտանգության մակարդակում: Բնականաբար, այս ամենն ակտիվացրել է բանավեճերը խոսքի ազատության հնարավոր սահմանափակման շուրջ:
Այնուամենայնիվ, ուրախ եմ նշել, որ ժողովրդավարական արժեքներն ի վերջո հաղթեցին այս բանավեճում: Մենք եկել ենք այն հավաքական գիտակցման, որ վնասակար քարոզչության դեմ պայքարի համար ձեռնարկվող ցանկացած միջոց պետք է շարունակի պաշտպանել խոսքի ազատության հիմնարար իրավունքը, որը շարադրված է կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածում, պաշտպանում է տեղեկատվության ազատությունը:
ԱԼԴԵ քաղաքական խմբի կողմից արված դիտարկումների համաձայն` ես լիովին աջակցում եմ այն կոնսենսուսը, որ սոցիալական դիմադրության բարձրացումն առանցքային գործոն է: Անհրաժեշտ է խրախուսել մեր լրատվամիջոցներին, որպեսզի նրանք լինեն խոսքի ազատության պաշտպանության առաջնագծում:
Վնասակար քարոզչությունը սահմաններ չի ճանաչում եւ, իսկապես, անդրազգային բնույթ է ստացել: Ուստի, ժողովրդավարական գործընթացները սահմանափակելու փոխարեն, մենք պետք է կենտրոնանանք դրանց աջակցության եւ ամրապնդման վրա:
Այդ նպատակով ես կցանկանայի ընդգծել մի քանի կարեւոր քայլեր, որոնք մենք կարող ենք ձեռնարկել.
Նպաստել մեդիագրագիտությանը: Մենք պետք է աջակցենք կրթական նախաձեռնություններին, որոնք քաղաքացիներին զինում են տեղեկատվությամբ քննադատաբար վերլուծելու եւ լրատվամիջոցների կողմնակալությունը ճանաչելու գործիքներով:
Խրախուսել թափանցիկությունը: Կարեւոր է, որ մենք պարտավորվենք կառավարության գործողությունների բաց հաղորդակցության եւ թափանցիկության որոշումների ու ֆինանսավորման հարցերում: Սա կօգնի ամրապնդել վստահությունը կառավարության եւ հասարակության միջեւ:
Ամփոփելով` ակնհայտ է, որ թեեւ քարոզչությունը կարող է ուղղված լինել մեր ժողովրդավարական արժեքների ապակայունացմանը, մեր պատասխանը պետք է լինի հավասարակշռված, հիմնված խոսքի ազատության հարգանքի վրա եւ ուղղված մեր ժողովրդավարական հիմքերի ամրապնդմանը: Միասին մենք կարող ենք բարձրացնել կայունությունը, որն անհրաժեշտ է ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար այս բարդ աշխարհում»,- նշված է ելույթում

Building social resilience is key to tackling harmful propaganda, says Armenian delegate at PACE
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Armenian delegate to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Sona Ghazaryan has warned that harmful propaganda has taken on a transnational dimension but emphasized that any measures taken to combat it must still uphold the fundamental right to freedom of expression.
Ghazaryan delivered a speech at the PACE debate on Propaganda and Freedom of Information in Europe.
She said that governments must promote media literacy and encourage transparency to build resilience needed to safeguard democracy.
“In recent times, we have been increasingly confronted with the backsliding of democracy, both within member states and beyond. I share the view that propaganda, particularly driven by certain states, poses a significant threat to the proper functioning of our democratic systems. It jeopardizes our shared values and human dignity, something Armenians experience on a daily basis. We are witnessing how propaganda, financed by third countries, is aimed at influencing our policies. A recent study by the Varieties of Democracies highlights the substantial influence such foreign financing has on our media. This type of propaganda, rooted in disinformation and psychological manipulation, raises concerns that touch upon national security. Naturally, this has intensified debates around the potential restriction of freedom of expression. However, I am pleased to note that democratic values have ultimately triumphed in this debate. We have come to a collective understanding that any measures taken to combat harmful propaganda must still uphold the fundamental right to freedom of expression, as outlined in Article 10 of the Convention, which protects the freedom of information. In line with the remarks made by the ALDE group, I fully endorse the consensus that building social resilience is key. Our media must be encouraged to be at the forefront of defending freedom of speech. Harmful propaganda knows no borders and has truly taken on a transnational dimension. Therefore, rather than limiting democratic processes, we must focus on endorsing and strengthening them.
To that end, I would like to highlight several important steps we can take: Promote Media Literacy: We must support educational initiatives that equip citizens with the tools to critically analyse information and recognize biases in the media. Encourage Transparency: It is essential that we commit to open communication and transparency in government actions, decisions, and funding. This will help to foster trust between governments and the public. In closing, it is clear that while propaganda may aim to destabilize our democratic values, our response must be measured, rooted in respect for freedom of expression, and focused on strengthening our democratic foundations. Together, we can build the resilience needed to safeguard democracy in an increasingly complex world," the lawmaker said.