Կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը հաջորդ տարեվերջին կկազմի 53.5 տոկոս. նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի 2025 թվականին պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծով նախատեսվում է, որ կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը 2025 թվականին վերջում կկազմի 53.5 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը կառավարության նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2025 թվականի պետական բյուջեի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի քննարկմանը:
Նախագծով պետական բյուջեի պակասուրդը նախատեսվում է 609 մլրդ դրամ:
«2025-ի հարկաբյուջետային շրջանակը կառուցվել է պետական բյուջեի կապիտալ ծախսերի բարձր մակարդակի սահմանմամբ, որի ազդեցությունն իր վրա կրում է պետական բյուջեի պակասուրդը, որն աճում է մինչև 5.5 տոկոսի 2025-ին՝ այնուհետև միջնաժամկետում նվազելով մինչև պարտքի բեռը կայուն պահող 3 տոկոս մակարդակի: Արդյունքում՝ կառավարության պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը 2025 թվականին վերջում կկազմի 53.5 տոկոս»,-ասաց նախարարը:

Government expects 53,5% debt-to-GDP ratio in 2025
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. The government expects the debt-to-GDP ratio in yearend 2025 to be 53,5%, finance minister Vahe Hovhannisyan told Cabinet ministers at the discussion of next year’s budget.
The draft state budget of 2025 envisages a 609 billion dram deficit.
“The 2025 tax-budgetary framework has been built by defining a high level of capital expenditures of the state budget, whose impact falls on the deficit, which grows up to 5,5% in 2025, and then in the mid-term decreases to the level of 3%, which keeps the debt burden stable. As a result, the government debt-to-GDP ratio in the end of 2025 will be 53,5 percent,” he said.