Ինքնավար համակարգեր, ստորջրյա, օդային և ցամաքային ռոբոտատեխնիկայի նորամուծություններ․ կկայանա «Նորարարություններն ինքնավար համակարգերում» աշխատաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) և Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնը (CSIE) փոխըմբռնման հուշագիր (MoU) ստորագրեցին, համաձայն որի 2024 թվականի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային համաժողովի՝ WCIT2024/DigiTec-ի օրերին, կկազմակերպվի «Նորարարություններն ինքնավար համակարգերում» թեմայով աշխատաժողով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վերջինս համախմբելու է առաջատար փորձագետների, հետազոտողների և ոլորտի մասնագետների՝ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ համագործակցության և մտքերի փոխանակման հնարավորություն ստեղծելով։
ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը և Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը ստորագրեցին հուշագիրը և նշեցին համատեղ ջանքերի մասին, որոնք նպատակ ունեն ապահովելու ոլորտի միջազգային փորձագիտական համայնքի ներգրավվածությունը։
«Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել WCIT-ին այս բացառիկ հնարավորության համար։ 2021 թվականին, երբ հիմնադրում էինք Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնը, մեր նպատակն էր Հայաստանը դարձնել ինքնավար համակարգերի առաջատար կենտրոն։ Այսօր, WCIT-ի աջակցությամբ, նախաձեռնել ենք «Նորարարություններն ինքնավար համակարգերում» թեմայով աշխատաժողովը, որի շրջանակներում Հայաստանում կհյուրընկալենք ոլորտի առաջատար գիտնականների և մասնագետների աշխարհի տարբեր երկրներից։ Նրանք կգան Հայաստան ոչ միայն աշխատաժողովին մասնակցելու, այլև հայաստանյան ՏՏ ոլորտը ուսումնասիրելու և նոր կապեր հաստատելու համար», - ասաց Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնի տնօրեն Րաֆֆի Պաղճեանը։
«Նորարարություններն ինքնավար համակարգերում» թեմայով աշխատաժողովը, որը տեղի կունենա հոկտեմբերի 6-ին Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում, կանդրադառնա ստորջրյա, օդային և ցամաքային ռոբոտատեխնիկայի նորամուծություններին, դրանց կիրառման ոլորտներին և ապագա հեռանկարներին։ Մասնակիցները միջազգային փորձագետների հետ կքննարկեն ռոբոտների ինքնավարության մակարդակի բարձրացման տեխնոլոգիական լուծումները, մարտահրավերները, այդ համակարգերի ինտեգրումը տարբեր արդյունաբերական ոլորտներում: Աշխատաժողովը հնարավորություն կտա ոչ միայն ոլորտի ներկայիս լուծումներն ուսումնասիրել, այլև ապագա տեխնոլոգիական զարգացումների համար նորարար մոտեցումներ մշակել։
Աշխատաժողովի խոսնակներից են Նաիրա Հովակիմյանը, ԱՄՆ Իլինոյսի համալսարանի Մեխանիկական գիտությունների և ճարտարագիտության ֆակուլտետի պրոֆեսոր, Գրեգորի Չիրիկջյանը, ԱՄՆ Դելավերի համալսարանի Մեխանիկական ինժեներիայի ամբիոնի ղեկավար, Էրիկ Ֆերոնը, Սաուդյան Արաբիայի Աբդուլլահ թագավորի անվան գիտության և տեխնոլոգիայի համալսարանի (KAUST) պրոֆեսոր, և այլ նշանավոր մասնագետներ։
«WCIT2024/DigiTec-ի օրերին մենք պարբերաբար կխոսենք գիտության մասին և նպատակ ունենք ոլորտի լավագույն գիտնականներին հրավիրել Հայաստան։ Մենք հավատում ենք, որ համաշխարհային մարտահրավերների լուծումը տրվելու է գիտության միջոցով։ Ինչպես պատմությունն է ցույց տալիս, բոլոր համաշխարհային պատերազմներն ու արհավիրքները կանգ են առել գիտական նորամուծությունների շնորհիվ։ Շատ ուրախ ենք այս համագործակցության համար և շնորհակալ ենք Գիտական նորարարության և կրթության կենտրոնին այս նախաձեռնության համար»,-ասաց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը։
WCIT2024/DigiTec-ը, անցկացման չորս օրերին, Հայաստանը կվերածի տեխնոլոգիական մտքի կենտրոնի՝ հանդիսանալով հարթակ ոլորտի և թեմայի շուրջ առաջատար համաշխարհային խոսնակների ելույթների, պանելային քննարկումների և B2B հանդիպումների համար: Համաժողովի շրջանակներում կանցկացվի նաև WITSA World Cup ստարտափների մրցույթը շուրջ 20 երկրներից ընտրված ստարտափների շրջանում, կներկայացվեն նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես ներկայացումներ, սեմինարներ և այլ միջոցառումներ:
- ներկայացնելու հայաստանյան, և ոչ միայն, տեխնոլոգիական ներուժը ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակներում, որը հանդիսանալու է հիմնական էքսպո հարթակը WCIT2024/DigiTec համար,
- ուժեղացնելու տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցությունը, իրազեկելու նորարարարությունների ու ԱԲ-ի վերջին և ապագա զարգացումների շուրջ,
- Հայաստանը ներկայացնելու միջազգային հարթակներում և դիրքավորելու որպես նոր տեխնոլոգիական հաբ տարածաշրջանի համար,
- խթանելու ներդրումները և ընդգծելու ՏՀՏ լուծումների կարևորությունը տարբեր տարածաշրջաններում և տնտեսություններում:

Autonomous Systems: Innovations in Ground robotics, underwater robotics, and aerial robotics – Workshop on "Innovations in Autonomous Systems" within WCIT2024/DigiTec
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. The Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) has signed a Memorandum of Understanding (MoU) with the Center of Scientific Innovations and Education (CSIE) on organizing Innovations in Autonomous Systems Workshop during WCIT2024/DigiTec. This partnership offers a unique opportunity for investors from around the world to not only attend the Congress but also explore Armenia's dynamic research landscape. This workshop will bring together leading experts, researchers, and industry professionals to explore the latest advancements and future directions in autonomous systems.
UATE Executive Director Sargis Karapetyan and CSIE Director Rafi Baghdjian signed the memorandum and announced the joint efforts aimed at involving the international expert community in the field.
"I want to thank WCIT for this unique opportunity to collaborate. When we founded the Center of Scientific Innovations and Education (CSIE) in 2021, our goal was to position Armenia as a leading hub for autonomous systems. Thanks to WCIT, we are now able to organize the Innovations in Autonomous Systems Workshop in Armenia, bringing together scholars and experts from around the world. These top professionals will not only participate in the workshop but will also explore Armenia's IT ecosystem and build valuable connections," said Rafi Baghdjian, adviser at the Center of Scientific Innovations and Education (CSIE).
The "Innovations in Autonomous Systems" workshop will take place on October 6,  at the Karen Demirtchian Complex, and will feature three comprehensive keynote sessions, each focusing on a different area of robotics: ground robotics, underwater robotics, and aerial robotics. These sessions will offer deep insights into the cutting-edge technologies driving innovation in each field.
The speakers at the workshop include Naira Hovakimyan, W. Grafton, and Lillian B. Wilkins Professor of Mechanical Science and Engineering, and Director of the AVIATE Center at the University of Illinois Urbana-Champaign (UIUC); Gregory Chirikjian, Willis F Harrington Professor and Chair of Mechanical Engineering at the University of Delaware; Eric Feron, Professor of Electrical, Computer, and Mechanical Engineering, and Director of the Robotics, Intelligent Systems, and Control (RISC) Laboratory at King Abdullah University of Science and Technology (KAUST); and many others.
"During WCIT2024/DigiTec, we will periodically discuss science, and our goal is to invite the best scientists in the field to Armenia. We believe that the solution to global challenges will come through science. As history shows, all global wars and disasters have come to an end thanks to scientific innovations. We are very pleased with this collaboration and grateful to CSIE for this initiative," said Sargis Karapetyan, Executive Director of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE)․