Բարեկամ Չինաստանը նշում է իր ազգային տոնը տպավորիչ ծրագրերով և նոր հաջողություններով. Արամ Սաֆարյանի հոդվածը
Հոկտեմբերի 1-ին Չինաստանը նշում է իր ազգային տոնը` Չինական Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 75-ամյակը: Չինական այս գլխավոր տոնը մի առիթ է հայ հասարակությանը ներկայացնելու մեր բարեկամ մեծ ու հզոր երկրի աշխույժ առօրյան, զարգացման տպավորիչ ծրագրերը և մեր երկու երկրների հարաբերությունների խճանկարը:
ՉԺՀ կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի երրորդ պլենումը նախանշել է մոտակա 10-ամյակի զարգացման հիմնական ուղղությունները
Չինաստանում այս տարվա կարևորագույն իրադարձությունը իշխող Կոմունիստական կուսակցության 20-րդ գումարման Կենտկոմի երրորդ պլենումն էր, որը գումարվեց Պեկինում հուլիսի 15-ից 18-ը: Այն գրավեց համաշխարհային հանրության ուշադրությունը և արժանացավ միջազգային հնչեղ արձագանքի: Պլենումը, որտեղ նախագահում էր Կենտկոմի Քաղբյուրոն, լսեց Գլխավոր քարտուղար Սի Ցզինպինի ծրագրային ելույթը: Ընդունվեց որոշում բարեփոխումների բազմակողմանի հետագա խորացման մասին, չինական մոդեռնիզացման առաջմղման նպատակով: Այս պլենումը շատ կարևոր էր աշխարհի երկրորդ տնտեսություն համարվող երկրի վրա ունեցած հասկանալի ազդեցության պատճառով: Ամբողջ աշխարհի համար այդ քաղաքական միջոցառումը կարևոր պատուհան էր դեպի արտաքին աշխարհ, որը թույլ էր տալիս ճանաչել Չինաստանը, հասկանալ նրա բարձրորակ զարգացումը և բացությունը արտաքին աշխարհի հանդեպ:
Երրորդ պլենումը նվիրված էր բարեփոխումների հետագա համակողմանի խորացմանը և չինական մոդեռնիզացիայի առաջխաղացմանը: Պլենումի ընդունած կոմյունիկեն տվեց հստակ հանձնարարականներ Չինաստանին բարեփոխումների հետագա նոր ուղիների  վերաբերյալ: Այդ փաստաթուղթը նաև Չինաստանի զարգացման ուղին դարձնում է շատ որոշիչ, հետևողական և անընդմեջ: Այսպիսի մոտեցումը մեր օրերում հազվագյուտ է աշխարհի խոշորագույն տերությունների միջավայրում և համաշխարհային մակարդակով կայունացնող դեր ունի: Բարեփոխումների շարունակությունը նախանշվել է իբրև պատասխան առկա հիմնախնդիրներին և ցույց է տալիս, որ այդ լուծումները կրում են անընդհատ բնույթ: Արագացվող էվոլյուցիայի պայմաններում, որոնք աննախադեպ էին աշխարհում ընթացող փոխակերպումների վերջին հարյուրամյակում, չինական մոդեռնիզացիայի առաջմղումը բախվում է նաև նոր իրականության և նոր խնդիրների հետ: Պլենումի կարևորությունն այն է, որ ազդարարում է պատմական նոր ժամանակաշրջանի սկիզբը Չինաստանի բարեփոխումների քաղաքականության և բացության տեսանկյունից: Պլենումը ցույց տվեց նաև, որ Չինաստանը լի է վճռականությամբ հաղթահարելու դժվարությունը և ջանքեր գործադրելու ավելի հասցեական քաղաքականության իրականացման գործում և նպաստելու երկրի համակողմանի զարգացմանը և բացությանը արտաքին աշխարհին: Ծանոթանալով պլենումի ընդունած կոմյունիկեին, դժվար չէ եզրահանգումներ անել այն մասին, որ բարեփոխումներն ու բացությունը դարձել են չինական հասարակության անխախտ հավատամքը: Չինաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ մարքսիզմ-լենինիզմի գաղափարներին, երկրի և կուսակցության հիմադիր առաջնորդ Մաո Ցզեդունի և չինական բարեփոխումների ճարտարապետ Դեն Սյաոպինի պատգամներին,  քաղաքական ու տեսական ժառանգությանը: Առաջնորդվելով նոր դարաշրջանում չինական առանձնահատկություններով սոցիալիզմի Սի Ցզինպինի գաղափարով ՝ Չինաստանը կշարունակի առաջ մղել չինական ոճի արդիականացումը:
Կարելի է եզրակացնել, որ հզոր քաղաքական կարգի տված երաշխիքների պայմաններում չինական հասարակությունը շարժվելու է գիտակցության հետագա ազատագրման, սոցիալական արդյունավետության զարգացման և ազատագրման, սոցիալական կենսական ուժերի ազատագրման ու բարձրացման ուղիով, դրանով նպաստելով սոցիական արդարությանը և ամրապնդելով ժողովրդական բարեկեցությունը:
Ութ ամիս շարունակ Չինաստանի քաղաքական ղեկավարությունը նախագահ Սի Ցզինպինի գլխավորությամբ պատրաստվում էր մեծամասշտաբ բարեփոխումների ներկայացված ծրագիրը, որը կընդգրկեր երկրի կյանքի բոլոր ոլորտները: Չինաստանով զբաղվող բոլոր լուրջ փորձագետները տարբեր երկրներում համամիտ են, որ տեսանելի հեռանկարում մենք ականատեսն ենք լինելու Չինաստանի պետական քաղաքականության, ամենատարբեր ուղղություններում էական փոփոխությունների:
Չինական մոդեռնիզացիայի նպատակները և խնդիրները
ՉԿԿ Կենտկոմի որոշումը բաղկացած է 15 բաժիններից, որոնց նպատակը, խոշոր հաշվով, չինական մոդեռնիզացիան առաջ մղելն է: Նախատեսվում է ձևավորել բարձր մակարդակի սոցիալիստական շուկայական տնտեսության համակարգ:
Խնդիր է դրված խթանել տնտեսության բարձրորակ զարգացումը, համակողմանիորեն կարգավորել մակրոտնտեսական կառավարման համակարգը և նպաստել նորարարությունների համակողմանի ներդրմանը: Կարևորագույն խնդիրներից է նաև քաղաքների և գյուղական շրջանների ինտեգրված զարգացումը, արտաքին աշխարհի հանդեպ բացության ընդլայնման կատարելագործումը բարձր մակարդակով, կատարելագործելը ժողովրդական դեմոկրատիայի ինստիտուցիոնալ համակարգը ամբողջ գործընթացի մեջ: Հռչակված նպատակներից է նաև սոցիակիստական իրավական համակարգի կատարելագործումը չինական առանձնահատկությամբ: Նպատակ է դրված խորացնել բարեփոխումները մշակույթի ասպարեզում: Ընդհանրապես, գլխավոր խնդիրների շարքում են ժողովրդի բարեկեցության բարելավման ապահովումը, բնապահպանական քաղաքակրթության համակարգի բարեփոխումների խորացումը, ինչպես նաև նպաստելը ազգային անվտանգության ու պաշտպանության համակարգերի ու ներուժի մոդեռնիզացիային: Ընդունվել է նաև որոշում կուսակցական կառավարման մակարդակը բարձրացնելու վերաբերյալ:
Ընդհանրապես դրված խնդիրները շատ տպավորիչ են իրենց ընդգրկման մասշտաբներով: Մինչև 2035թ. նախատեսվում է ամբողջովին ձևավորել բարձր մակարդակի սոցիալիստական շուկայական տնտեսություն: Չինական առանձնահատկությամբ սոցիալիստական կարգերը կդառնան ավելի կատարյալ: Կիրականացվի նաև պետական կառավարման համակարգի և ներուժի մոդեռնիզացիա: Սոցիալիստական մոդեռնիզացիան հիմնականում կկավարտվի, ինչը թույլ կտա կայուն և ամուր հիմքեր ստեղծել արդեն այս դարի կեսերին մոդեռնիզացված սոցիալիստական տերության ամբողջական կառուցման համար: Կառուցվելու է «հիանալի Չինաստանը» և ավելի բարձր մակարդակի «հանգիստ Չինաստանը»: Ահա այսպիսին են երրորդ պլենումի տպավորիչ և հարգանք ներշնչող ծրագրերը:
Հայաստանը և Չինաստանը բարեկամ երկրներ են
Մեր երկրի համար չափազանց կարևոր է լավ հարաբերությունների ամրապնդումը Չինական Ժողովրդական Հանրապետության հետ: Չինական տնտեսությունը այսօր կազմում է համաշխարհային տնտեսության 18%-ը: Տնտեսական զարգացման համաշխարհային ծավալի 30%-ը բաժին է ընկնում Չինաստանի զարգացմանը: Չինաստանը մեծ ուշադրություն է դարձնում իր պաշտպանական և անվտանգային ներուժի համակողմանի զարգացմանը: Այսօր չինական մոդեռնիզացիայի արդյունքները դառնում են ողջ աշխարհի սեփականությունը: Ինչպես ասաց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտեռեշը, մարդկության ապագան մեծապես կախված է Չինաստանից:
Չինաստանը Հայաստանի կարևորագույն տնտեսական գործընկերներից մեկն է: Վերջին երկու տարում այդ տերությունը մտնում է Հայաստանի տնտեսական առաջատար գործընկերների եռյակի մեջ: Ընդհանրապես, Չինաստանը էական հետաքրքրություն է ցուցաբերում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի հանդեպ: Փորձագիտական և գիտական շրջանակներում արդեն տարաձայնություն չկա այն հարցում, որ նախագահ Սի Ցզինպինի հռչակած «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» գլոբալ նախաձեռնության իրականացման ուղիներից մեկը հանդիսանում է Հարավային Կովկասի տրանսպորտային ուղիների լիարժեք գործարկումը: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, ինչպես հայտնի է, նախանշում է ոչ միայն «Հյուսիս-Հարավ», այլև «Արևելք-Արևմուտք» տրանսպորտային հաղորդակցությունների գործարկում և զարգացում:
Հայաստանի քաղաքական, հասարակական, մշակութային և գիտական շրջանակները գնալով ավելի մեծ չափով են համագործակցում չինացի պաշտոնակիցների և գործընկերների հետ: Հաճախակի են դարձել փոխադարձ այցերը: Մշակվում են համագործակցության համատեղ ծրագրեր, որոնց ծավալը անշեղորեն մեծանում է: Հայաստանոււմ հասկանալի հետաքրքրություն կա չինարեն լեզվի և չինական մշակույթի հանդեպ: Մեր երկրում ակտիվորեն աշխատում է Կոնֆուցիոսի ինստիտուտը, որը երեխաներին, ուսանողներին, մասնագետներին առաջարկում է համագործակության զանազան ծրագրեր:
Չինաստանի նոր դեսպանության շենքը Երևանում խոսում է այն կարևորության մասին, որը այս համաշխարհային տերությունը տալիս է մեր երկրի հետ փոխհարաբերություններին:  Հայ-չինական նոր դպրոցը Երևանում աշակերտների պակաս չունի, ինչը ևս մեկ ցուցանիշ է չինական քաղաքակրթության հանդեպ մեր ժողովրդի հարգանքի և հետաքրքրության:
Հայերն ու չինացիները իրար վաղուց են ճանաչում: Նրանց շփումների պատմությունն ընդգրկում է հազարամյակներ: Առևտրական և մշակութային կապերի հսկա ժառանգությունը գալիս է հաստատելու այսօր առկա քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար կապերի փոխշահավետությունը:

Дружественный Китай отмечает свой национальный праздник впечатляющими программами и новыми успехами: Арам Сафарян
1 октября Китай отмечает свой Национальный праздник - 75-летие основания Китайской Народной Республики. Этот главный китайский праздник - возможность представить армянскому обществу оживленную повседневную жизнь нашей великой и могущественной дружественной страны, впечатляющие планы развития и мозаику отношений между нашими двумя странами.
3-й пленум Центрального комитета Коммунистической партии Китая наметил основные направления развития на ближайшие 10 лет
Ярким событием этого года в Китае стал 3-й пленум ЦК правящей Коммунистической партии  20-го созыва, который проходил в Пекине с 15 по 18 июля. Он привлек внимание мирового сообщества и получил громкий международный резонанс. Пленум под председательством Политбюро ЦК заслушал программную речь Генерального секретаря Си Цзиньпина. Было принято решение о дальнейшем углублении реформ по многим направлениям содействия китайской модернизации. Этот пленум был очень важен из-за очевидного влияния, которое он оказал на вторую по величине экономику мира. Для всего мира это политическое событие стало важным окном во внешний мир, позволившим узнать Китай, понять его качественное развитие и открытость внешнему миру.
3-й пленум был посвящен дальнейшему всестороннему углублению реформ и продвижению китайской модернизации. Коммюнике, принятое пленумом, вынесло Китаю четкие указания относительно новых путей реформ. Этот документ также делает путь развития Китая очень решительным, последовательным и последовательным. такой подход в наши дни является редкостью в среде крупнейших мировых держав и играет стабилизирующую роль на глобальном уровне. Продолжение реформ было обозначено как ответ на существующие проблемы и показывает, что эти решения носят непрерывный характер. В условиях ускоренной эволюции, беспрецедентной за последнее столетие глобальной трансформации, модернизационный процесс Китая также сталкивается с новыми реалиями и новыми вызовами. Значение пленума состоит в том, что он знаменует начало нового исторического периода с точки зрения политики реформ и открытости Китая. Пленум также показал, что Китай полон решимости преодолеть трудности и приложить усилия для реализации более целенаправленной политики, содействия всестороннему развитию страны и ее открытости внешнему миру. Ознакомившись с коммюнике, принятым пленумом, нетрудно сделать выводы, что реформа и открытость стали незыблемой верой китайского общества. Китай продолжает придерживаться идей марксизма-ленинизма, идей основателя страны и партии Мао Цзэдуна и архитектора китайских реформ Дэн Сяопина, а также политического и теоретического наследия. Руководствуясь идеей Си Цзиньпина о социализме с китайской спецификой в ​​новую эпоху, Китай продолжит продвигать модернизацию в китайском стиле.
Можно сделать вывод, что при гарантиях, предоставляемых мощным политическим порядком, китайское общество будет двигаться по пути дальнейшего раскрепощения сознания, развития и раскрепощения социальной эффективности, раскрепощения и увеличения социальных жизненных сил, способствуя тем самым социальному развитию, справедливости и укреплению благосостояния народа.
Политическое руководство Китая под руководством председателя Си Цзиньпина на протяжении восьми месяцев готовило представленную программу масштабных реформ, которая охватывала бы все сферы жизни страны. Все серьезные эксперты, занимающиеся Китаем в разных странах, сходятся во мнении, что в обозримом будущем мы станем свидетелями существенных изменений в государственной политике Китая в различных направлениях.
Цели и задачи китайской модернизации
Постановление ЦК Коммунистической партии Китая состоит из 15 разделов, основной целью которых является содействие китайской модернизации. Планируется сформировать систему социалистической рыночной экономики высокого уровня.
Поставлена задача стимулировать качественное развитие экономики, всесторонне регулировать систему макроэкономического управления и способствовать всестороннему внедрению инноваций. Одной из заявленных целей является также совершенствование социалистической правовой системы с китайской спецификой. Целью является углубление реформ в сфере культуры. В целом, среди основных задач - обеспечение повышения благосостояния народа, углубление реформ экологической цивилизационной системы, а также содействие модернизации систем и потенциала национальной безопасности и обороны. Также было принято решение о повышении уровня партийного руководства.
В целом поставленные задачи весьма впечатляют по своим масштабам. До 2035 года планируется полностью сформировать социалистическую рыночную экономику высокого уровня. Социалистический порядок с китайской спецификой станет более совершенным. Также будет осуществлена ​​модернизация системы и потенциала государственного управления. Социалистическая модернизация будет в основном завершена, что позволит создать устойчивую и прочную основу для полноценного строительства модернизированной социалистической державы к середине текущего столетия. Будут построены “великолепный Китай” и “спокойный Китай” более высокого уровня. Таковы впечатляющие и и вызывающие уважение программы третьего пленума.
Армения и Китай - дружественные страны
Для нашей страны чрезвычайно важно укреплять добрые отношения с Китайской Народной Республикой. Экономика Китая сегодня составляет 18% мировой экономики. На развитие Китая приходится 30% мирового экономического развития. Китай уделяет большое внимание всестороннему развитию своего потенциала обороны и безопасности. Сегодня результаты китайской модернизации становятся достоянием всего мира. Как заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, будущее человечества во многом зависит от Китая.
Китай является одним из важнейших экономических партнеров Армении. В последние два года эта страна входит в тройку крупнейших экономических партнеров Армении. В целом Китай проявляет значительный интерес к региону Южного Кавказа. В экспертных и научных кругах уже нет разногласий по поводу того, что одним из путей реализации Глобальной инициативы “Один пояс, один путь”, провозглашенной председателем КНР Си Цзиньпином, является полноценное функционирование транспортных маршрутов Южного Кавказа. Инициатива “Перекресток мира”, предложенная премьер-министром Армении Николом Пашиняном, как известно, предусматривает запуск и развитие не только транспортных коммуникаций “Север-Юг”, но и “Восток-Запад”.
Политические, общественные, культурные и научные круги Армении все активнее сотрудничают с китайскими коллегами и партнерами. Взаимные визиты участились. Разрабатываются совместные программы сотрудничества, объем которых неуклонно увеличивается. В Армении есть понятный интерес к китайскому языку и китайской культуре. В нашей стране активно работает Институт Конфуция, предлагая различные программы сотрудничества детям, студентам и специалистам.
Здание нового посольства Китая в Ереване говорит о том значении, которое эта мировая держава придает отношениям с нашей страной. В новой армяно-китайской школе в Ереване нет недостатка в учениках, что является еще одним показателем уважения и интереса нашего народа к китайской цивилизации.
Армяне и китайцы давно знают друг друга. История наших контактов насчитывает тысячелетия. Огромное наследие торговых и культурных связей подтверждает взаимовыгодность существующих сегодня политических, экономических, культурных и гуманитарных связей.