Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացիների հավաքական ջանքով կկերտվի մեր երազանքների Հայաստանը. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խաչատուրյանի ուղերձը հրապարակել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմը։
Այսօր մենք նշում ենք Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 33-րդ տարեդարձը: Մեր երիտասարդ հանրապետությունն անցած երեք տասնամյակների ընթացքում հաղթահարեց ծանր փորձություններ՝ երբեմն նաև անասելի ջանքով, որովհետև նորանկախ պետականությունը գրեթե միաժամանակ հարկադրված էր բախվել պատերազմի, տնտեսական ճգնաժամի, պետական կառավարման համակարգի արմատական վերափոխումների մարտահրավերներին:
Բայց մենք կարողացանք որպես ժողովուրդ, որպես պետություն, ամրանալ ու ոտքի կանգնել՝ ունենալով նաև անդառնալի ու ծանր կորուստներ, գտնելով ելքեր՝ անելանելի թվացող իրավիճակներից: Կարողացանք, որովհետև 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին մեր քաղաքացիները կատարեցին իրենց գիտակցված քայլը ազատ, անկախ ու ինքնիշխան պետություն ունենալու ճանապարհին:
Բոլորիս համար անկախությունը ոչ թե բարեհունչ գաղափար կամ ինքնանպատակ է, այլ շարունակական շարժում, պայքար սեփական կամքով մեր ճակատագիրը կերտելու, մեր հայրենիքի ու պետության ձևն ու բնույթը ինքնուրույն որոշելու համար, որի վերջնական նպատակը ազատ, պատասխանատու, անընդհատ զարգացող և արարող մարդն ու քաղաքացին է:
Ազատությունն ինչպես քաղաքացու այնպես էլ պետության համար մտքի և բովանդակություն վիճակ է, ամենաօրյա անդուլ աշխատանք, հոգատարություն, նվիրումի բերկրանք, հաղթանակի ուրախություն և կորստի ցավ, և այս ամեն հանրագումարում պատասխանատվության բարձրագույն գիտակցում:
Այսօր, ինչպես և 33 տարի առաջ, մեր պետության առաջ կանգնած մարտահրավերները նվազ չեն, բայց անցած տասնամյակները վկայում են նաև, որ ցանկացած խոչընդոտ հաղթահարելի է միասնականությամբ, համերաշխությամբ ու վճռականությամբ: Լիահույս եմ նաև, որ հանուն մեր ներկայի ու վաղվա օրվա, հանուն մեր զավակների և թոռների անվտանգ, արժանապատիվ ու բարեկեցիկ ապագայի և ի բարօրություն Հայաստանի Հանրապետության՝ հաստատակամ ենք աշխարհի պետությունների շարքում մեր ուրույն տեղն ունենալու որոշման մեջ: Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացիների հավաքական ջանքով կկերտվի մեր երազանքների Հայաստանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 21, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan addressed a congratulatory message on the occasion of Armenia's Independence Day.
Today we celebrate the 33rd anniversary of the independence of the Republic of Armenia. Over the past three decades, our young republic has faced and overcome significant challenges, sometimes with extraordinary effort, as the newly independent state was obliged to confront the trials of war, economic crisis, and radical transformations in the state administration system almost simultaneously.
However, we were able, as a people and as a state, to strengthen ourselves and rise up, despite the irreversible and heavy losses, finding ways out of seemingly hopeless situations. We succeeded because on September 21, 1991, our citizens took a conscious step towards having a free, independent, and sovereign state.
For all of us, independence is not merely a beautiful idea or a self-serving concept, but a continuous movement and struggle to shape our destiny by our own will, to determine the form and nature of our homeland and state independently. The ultimate goal is a free, responsible, continuously developing, and creative individual and citizen.
Freedom, for both the citizen and the state, is a state of mind and content, requiring daily tireless work, care, the joy of dedication, the joy of victory, and the pain of loss, all accompanied by a profound sense of responsibility.
Today, as 33 years ago, the challenges facing our state are not diminished. However, the past decades also demonstrate that any obstacle can be overcome with unity, solidarity, and determination.
I also hope that, for the sake of our present and future, for the safe, dignified, and prosperous future of our children and grandchildren, and for the good of the Republic of Armenia, we remain steadfast in our decision to secure our own place among the nations of the world. I am confident that the Armenia of our dreams will be built through the collective efforts of our citizens.
Once again, I congratulate us all on the occasion of the 33rd anniversary of the Republic of Armenia,” reads the message.