Փաշինյանը խոսեց ՀՀ-ում ներդրված հայրենասիրության կայսերական մոդելի և դրա իրական նպատակների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում խոսեց հայրենասիրության կայսերական մոդելի մասին և ներկայացրեց, թե ինչ նպատակ ունի Հայաստանում հայրենասիրության այդ մոդելի ներդրումը։
«Ես ձեզ կասեմ այնպես, ինչպես ասում եմ իմ ընտանիքին. ամենամեծ խնդիրը, որ մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը։ Ընդ որում, ասածի մեջ հեգնանք չկա, սարկազմ չկա։ Ամենամեծ խնդիրը, որ ես ունեցել եմ, եղել է իմ հայրենասիրությունը՝ այն ընկալմամբ, որ հայրենասիրության այդ մոդելը մեր հայրենիքի հետ կապ չունի։ Ուղղակի դա կայսերական հայրենասիրության մոդել է, որը գրքերով, ֆիլմերով, տեքստերով, ելույթներով, կերպարներով, նկարներով ներմուծվել է մեր սոցիալ-հոգեբանություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ հայրենասիրության կայսերական մոդելի նպատակն այն է, որ Հայաստանի անկախ և ինքնիշխան պետություն գոյություն չունենա։
«Մեր անկախության առաջին օրվանից մենք հռչակել ենք մեր անկախությունը հայրենասիրության այն մոդելի հիման վրա, որի համաձայն մենք անկախ պետություն պետք է չունենանք»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի կարծիքով՝ հայրենասիրության կայսերական մոդելի բովանդակությունը նրա համար է, որ Հայաստանն իրական հայրենիք չունենա, այլ ուղղակի տեսական՝ «պատից կախված, կենացների ժամանակ»։
«Տեսեք՝ խոսում եմ ֆորպոստի մասին։ Ես հասկանում եմ, որ շատերը մտածում են, թե ես նկատի ունեմ, թե ուրիշներն են մեզ դարձրել ֆորպոստ։ Ո՛չ, մենք ենք մեզ դարձրել մեզ ֆորպոստ այն ընկալմամբ, որ սա ոչ թե երկիր է, որը պետք է իր քաղաքացիներին բարեկեցությունն ապահովի, այլ սա մի բազա է, որի միջոցով մենք պետք է ուրիշ այլ նպատակների հասնենք։ Ուրիշները տեսել են, որ պարարտ հող կա և ցանել են սերմերը՝ ստանալու այն պտուղները, որն իրենց անհրաժեշտ է։
Ես հիմա չեմ խոսում որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, այլ խոսում եմ որպես հայ։ Մենք պետք է նկատենք մեր հայրենասիրության կործանարար կողմը մեր իսկ համար։
Հայաստանի Հանրապետության շահերից կբխեր, որ ես չլինեի հայրենասեր, դա ամենամեծ վնասն է, որ ես տվել եմ, այն սերը, որ տածել եմ իմ երկրի, իմ ժողովրդի նկատմամբ։ Բայց խնդիրը ոչ թե այն է, որ սիրել եմ և սիրում եմ, որովհետև այն ժամանակ ուրիշ կերպ էի սիրում, հիմա ուրիշ կերպ, այլ ամենամեծ պրոբլեմն այն է, որ այդ սիրո բովանդակության հեղինակը դուք չեք, ես չեմ, դա կայսերական սիրո, կայսրության կողմից ձևակերպված սեր է` ներդրված մեր մեջ»,– եզրափակեց Փաշինյանը։

PM Pashinyan addresses the imperial model of patriotism in Armenia and its true objectives
YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. At the Second Global Armenian Summit, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan discussed the concept of imperial patriotism and explained the purpose of introducing that model in Armenia.
"I will tell you as I tell my family, the biggest problem we had was our perception of patriotism. Moreover, there is no irony or sarcasm in what I am saying. The biggest issue I faced was my patriotism, with the perception that this model of patriotism had nothing to do with our homeland. It is simply an imperial model of patriotism, which was introduced into our social psychology through books, films, texts, speeches, characters, and images," Pashinyan said.
According to the Prime Minister, the imperial model of patriotism is aimed at excluding the existence of an independent and sovereign Armenian state.
According to him, the imperial model of patriotism means that Armenia should not have a real homeland, but only a theoretical one, "hanging on the wall, mentioned during toasts."
"I'm talking about the outpost. I understand that many people think I mean that others made us an outpost. No, we have made ourselves an outpost by believing this is not a country meant to provide welfare to its citizens, but rather a base through which we should reach other goals. Others saw fertile ground and planted seeds to reap the fruits they needed," he said.
Pashinyan noted that he was speaking as an Armenian, not as the prime minister.
"We must recognize the destructive aspect of our patriotism for ourselves. It would be in the best interests of the Republic of Armenia if I were not a patriot. That is the greatest harm I have caused—my love for my country and my people. However, the main problem is that neither you nor I are the authors of that love. It is an imperial love, shaped by the empire, instilled in us," Pashinyan concluded.