Փաշինյանը խոսեց ՀՀ-ում ներդրված հայրենասիրության կայսերական մոդելի և դրա իրական նպատակների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Համաշխարհային հայկական երկրորդ գագաթնաժողովում խոսեց հայրենասիրության կայսերական մոդելի մասին և ներկայացրեց, թե ինչ նպատակ ունի Հայաստանում հայրենասիրության այդ մոդելի ներդրումը։
«Ես ձեզ կասեմ այնպես, ինչպես ասում եմ իմ ընտանիքին. ամենամեծ խնդիրը, որ մենք ունեցել ենք, դա եղել է մեր հայրենասիրությունը։ Ընդ որում, ասածի մեջ հեգնանք չկա, սարկազմ չկա։ Ամենամեծ խնդիրը, որ ես ունեցել եմ, եղել է իմ հայրենասիրությունը՝ այն ընկալմամբ, որ հայրենասիրության այդ մոդելը մեր հայրենիքի հետ կապ չունի։ Ուղղակի դա կայսերական հայրենասիրության մոդել է, որը գրքերով, ֆիլմերով, տեքստերով, ելույթներով, կերպարներով, նկարներով ներմուծվել է մեր սոցիալ-հոգեբանություն»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Փաշինյանը։
Ըստ վարչապետի՝ հայրենասիրության կայսերական մոդելի նպատակն այն է, որ Հայաստանի անկախ և ինքնիշխան պետություն գոյություն չունենա։
«Մեր անկախության առաջին օրվանից մենք հռչակել ենք մեր անկախությունը հայրենասիրության այն մոդելի հիման վրա, որի համաձայն մենք անկախ պետություն պետք է չունենանք»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի կարծիքով՝ հայրենասիրության կայսերական մոդելի բովանդակությունը նրա համար է, որ Հայաստանն իրական հայրենիք չունենա, այլ ուղղակի տեսական՝ «պատից կախված, կենացների ժամանակ»։
«Տեսեք՝ խոսում եմ ֆորպոստի մասին։ Ես հասկանում եմ, որ շատերը մտածում են, թե ես նկատի ունեմ, թե ուրիշներն են մեզ դարձրել ֆորպոստ։ Ո՛չ, մենք ենք մեզ դարձրել մեզ ֆորպոստ այն ընկալմամբ, որ սա ոչ թե երկիր է, որը պետք է իր քաղաքացիներին բարեկեցությունն ապահովի, այլ սա մի բազա է, որի միջոցով մենք պետք է ուրիշ այլ նպատակների հասնենք։ Ուրիշները տեսել են, որ պարարտ հող կա և ցանել են սերմերը՝ ստանալու այն պտուղները, որն իրենց անհրաժեշտ է։
Ես հիմա չեմ խոսում որպես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, այլ խոսում եմ որպես հայ։ Մենք պետք է նկատենք մեր հայրենասիրության կործանարար կողմը մեր իսկ համար։
Հայաստանի Հանրապետության շահերից կբխեր, որ ես չլինեի հայրենասեր, դա ամենամեծ վնասն է, որ ես տվել եմ, այն սերը, որ տածել եմ իմ երկրի, իմ ժողովրդի նկատմամբ։ Բայց խնդիրը ոչ թե այն է, որ սիրել եմ և սիրում եմ, որովհետև այն ժամանակ ուրիշ կերպ էի սիրում, հիմա ուրիշ կերպ, այլ ամենամեծ պրոբլեմն այն է, որ այդ սիրո բովանդակության հեղինակը դուք չեք, ես չեմ, դա կայսերական սիրո, կայսրության կողմից ձևակերպված սեր է` ներդրված մեր մեջ»,– եզրափակեց Փաշինյանը։

Пашинян коснулся имперской модели патриотизма в Армении и ее реальных целей
На Втором Всемирном армянском саммите премьер-министр Никол Пашинян коснулся имперской модели патриотизма и представил цель внедрения этой модели патриотизма в Армении.
“Я скажу вам так, как говорю своей семье: самой большой проблемой, с которой мы столкнулись, был наш патриотизм. При этом в сказанном нет ни иронии, ни сарказма. Самой большой проблемой, с которой я столкнулся, был патриотизм с пониманием того, что эта модель патриотизма не имеет ничего общего с нашей Родиной. Это просто модель имперского патриотизма, которая была внедрена в нашу социальную психологию через книги, фильмы, тексты, речи, персонажей и картины”, - как сообщает Арменпресс, сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, цель имперской модели патриотизма состоит в том, чтобы не существовало независимого и суверенного государства Армения.
“С первого дня нашей независимости мы провозгласили свою независимость на основе такой модели патриотизма, согласно которой у нас не должно быть независимого государства”, - подчеркнул Пашинян.
По словам премьер-министра, содержание имперской модели патриотизма заключается в том, чтобы у Армении была не реальная Родина, а лишь теоретическая, “висящая на стене, просто для тостов”.
“Смотрите, я говорю о форпосте. Я понимаю, что многие думают, что я имею в виду, что другие сделали нас форпостом. Нет, мы сами сделали себя форпостом в том плане, что мыслили так, что это не страна, которая должна обеспечивать благосостояние своих граждан, а это база, через которую мы должны достигать каких-то других целей. Другие увидели, что здесь есть плодородная почва, и посеяли семена, чтобы получить необходимые им плоды.
Я говорю сейчас не как премьер-министр Республики Армения, а как армянин. Мы должны заметить разрушительную для нас сторону нашего патриотизма.
В интересах Республики Армения было бы, если бы я не был патриотом, это самый большой ущерб, который я причинил, любовь, которую я испытываю к своей стране, своему народу. Но проблема не в том, что я любил и люблю, потому что тогда я любил по-другому, теперь иначе, а самая большая проблема в том, что автором содержания этой любви являетесь не вы, не я, это имперская любовь, сформулированная империей и вложенная в нас”, - заключил Пашинян.