Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման հարցը պետք է COP29-ի օրակարգի մաս կազմի. Լուիս Մորենո Օկամպո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի կարծիքով՝ նոյեմբերին Բաքվում տեղի ունենալիք COP29 գագաթաժողովի ընթացքում ադրբեջանական բանտում գտնվող հայերի ազատ արձակման հարցը պետք է լինի օրակարգում և քննարկվող հարցերի մաս կազմի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օկամպոն նման կարծիք հայտնեց մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ ուղերձ հղելով COP29 գագաթնաժողովի մասնակիցներին և որոշում կայացնողներին։
Նա չափազանց կարևոր համարեց այն հանգամանքը, որ այդ գագաթնաժողովի ժամանակ մասնակիցների կողմից չարհամարհվի Բաքվում անազատության մեջ գտնվող հայերի խնդիրը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ հայ գերիներն ազատ կարձակվեն գագաթնաժողովից առաջ։
Նրա դիտարկմամբ՝ Բաքվում անազատության մեջ գտնվող հայերը գերիներ են, այլ ոչ թե ռազմագերիներ։
«Այն մարդիկ, ովքեր հիմա գտնվում են Բաքվի բանտերում, նրանք պարզապես Արցախի առաջնորդներն էին։ Սա տխրեցնող է, սակայն նման է նրան, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, քանի որ այն ժամանակ թուրքերի առաջնային առաքելությունը հայերի առաջնորների վերացումն էր։ Սա նույնն է, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում», - ընդգծեց Օկամպոն՝ վերահաստատելով իր այն միտքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների ազատման հարցը պետք է լինի COP29-ի օրակարգում և քննարկումների մաս կազմի։

Освобождение удерживаемых в Баку армян должно стать частью повестки COP29: Луис Морено Окампо
По мнению бывшего главного прокурора Международного уголовного суда Луиса Морено Окампо, вопрос освобождения армян из азербайджанских тюрем должен быть в повестке дня и частью вопросов, которые будет подняты в ходе саммита COP29, который пройдет в Баку в ноябре.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение Окампо выразил в ходе пресс-конференции, направив месседж участникам саммита COP29.
Он назвал крайне важным, чтобы в ходе саммита проблема находящихся в тюрьмах Баку армян не осталась без внимания участников, в то же время выразил надежду, что армянские заключенные будут освобождены до саммита.
По его словам, находящиеся в бакинской тюрьме армяне являются пленниками, а не военнопленными.
“Люди, которые сейчас находятся в бакинских тюрьмах, были всего лишь лидерами Арцаха. Это печально, но это похоже на то, что произошло в 1915 году, потому что тогда основной задачей турок было уничтожение лидеров армян. Это то же самое, что произошло в Нагорном Карабахе”, - подчеркнул Окампо, подтвердив свое мнение о том, что вопрос освобождения бывших военно-политических лидеров Нагорного Карабаха должен быть в повестке дня и частью обсуждений COP29.