Բաքվում պահվող հայերի ազատ արձակման հարցը պետք է COP29-ի օրակարգի մաս կազմի. Լուիս Մորենո Օկամպո
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Միջազգային քրեական դատարանի նախկին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի կարծիքով՝ նոյեմբերին Բաքվում տեղի ունենալիք COP29 գագաթաժողովի ընթացքում ադրբեջանական բանտում գտնվող հայերի ազատ արձակման հարցը պետք է լինի օրակարգում և քննարկվող հարցերի մաս կազմի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Օկամպոն նման կարծիք հայտնեց մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ ուղերձ հղելով COP29 գագաթնաժողովի մասնակիցներին և որոշում կայացնողներին։
Նա չափազանց կարևոր համարեց այն հանգամանքը, որ այդ գագաթնաժողովի ժամանակ մասնակիցների կողմից չարհամարհվի Բաքվում անազատության մեջ գտնվող հայերի խնդիրը՝ միաժամանակ հույս հայտնելով, որ հայ գերիներն ազատ կարձակվեն գագաթնաժողովից առաջ։
Նրա դիտարկմամբ՝ Բաքվում անազատության մեջ գտնվող հայերը գերիներ են, այլ ոչ թե ռազմագերիներ։
«Այն մարդիկ, ովքեր հիմա գտնվում են Բաքվի բանտերում, նրանք պարզապես Արցախի առաջնորդներն էին։ Սա տխրեցնող է, սակայն նման է նրան, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, քանի որ այն ժամանակ թուրքերի առաջնային առաքելությունը հայերի առաջնորների վերացումն էր։ Սա նույնն է, ինչ տեղի ունեցավ Լեռնային Ղարաբաղում», - ընդգծեց Օկամպոն՝ վերահաստատելով իր այն միտքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների ազատման հարցը պետք է լինի COP29-ի օրակարգում և քննարկումների մաս կազմի։

Luis Moreno Ocampo calls for COP29 Summit to address release of Armenians held in Azerbaijani prisons
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. The former Chief Prosecutor of the International Criminal Court, Luis Moreno Ocampo, has urged that the release of Armenians held in Azerbaijani prisons be included in the agenda of the COP29 Summit, scheduled to take place in Baku in November 2024.
Speaking at a press conference, Ocampo called on the Summit's participants and decision-makers to address the issue.
Ocampo emphasized the importance of not overlooking the issue of Armenians held in captivity in Azerbaijan during the Summit. He expressed hope that the Armenian captives would be released before the event. According to Ocampo, the individuals detained in Baku should be considered captives, not prisoners of war.
"The people who are now in Baku's prisons were simply the leaders of Artsakh," Ocampo stated, drawing a parallel to the 1915 events when the primary mission of the Turks was to eliminate Armenian leaders. "This situation is similar to what happened in Nagorno-Karabakh," he added, reaffirming his stance that the release of the former military-political leaders of Nagorno-Karabakh should be a key topic at the COP29 Summit.