Չերչիլի՝ հայ հեղինակի կողմից արված լուսանկարը, որը գողացել էին Կանադայում, հայտնաբերվել է Իտալիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի կողմից արված Ուինսթոն Չերչիլի հայտնի լուսանկարի բնօրինակը հայտնաբերվել է Իտալիայում։ Այն գողացել էին Օտտավայում և փորձել էին Իտալիայում փոխանակել կեղծ նկարի հետ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Massispost» պարբերականը։
1941 թվականի լուսանկարը, որը հայտնի է «Մռնչող առյուծ» անվամբ, արվել է Քարշի կողմից անմիջապես այն բանից հետո, երբ Չերչիլը ելույթ է ունեցել Կանադայի խորհրդարանում:
Օտտավայի ոստիկանությունը հայտնել է, որ դիմանկարը հայտնաբերվել է Իտալիայի Ջենովա քաղաքում մասնավոր գնորդի մոտ, ով չգիտեր, որ այն գողացվել է: Իշխանությունները նաև ձերբակալել են Կանադայի Օնտարիո նահանգի Պովասան քաղաքից մի տղամարդու՝ կապված գողության և անօրինական վաճառքի հետ: 43-ամյա տղամարդուն, ում անունը չի հրապարակվում՝ ելնելով քննության շահերից, Կանադայում ներկայացվել են բազմաթիվ մեղադրանքներ, այդ թվում՝ զեղծարարություն, գողություն, թրաֆիքինգ և գույքային վնասի պատճառում:
Քննիչները հայտնել են, որ նա ձերբակալվել է ապրիլի 25-ին, իսկ հաջորդ օրը հայտնվել է Օտտավայի դատարանում: Խորհրդանշական լուսանկարում պատկերված է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը:
Հետագայում Քարշը պատմել է, որ լուսանկարն անելու համար ստիպված է եղել հեռացնել սիգարը Չերչիլի բերանից։ «Մոխրամանը մեկնեցի նրան ու սպասեցի, բայց նա շարունակում էր եռանդով թփթփացնել սիգարը։ Շարունակեցի սպասել։ Այնուհետև քայլեցի դեպի նա և առանց կանխամտածվածության, սակայն հարգանքով ասացի՝ «ներեցեք ինձ, պարոն» և հեռացրի սիգարը նրա բերանից»,- ասել է Քարշը՝ հիշելով լուսանկարի պատմությունը։
Քարշը հետագայում գրել է նաև իր զգացողությունների մասին, երբ լուսանկարելուց հետո վերադարձել է տեսախցիկի մոտ ու նայել Չերչիլին․ «Այնքա՜ն ռազմատենչ տեսք ուներ, որ կարող էր կուլ տալ ինձ»,- գրել է նա:
Յուսուֆ Քարշը կանադահայ լուսանկարիչ է, ով հայտնի է նրանով, որ ժամանակին լուսանկարել է նշանավոր դեմքերին։ Նա համարվում է 20-րդ դարի ամենամեծ դիմանկարային լուսանկարիչներից մեկը։
Հայոց ցեղասպանությունից փրկված Քարշը որպես փախստական ​​գաղթել է Կանադա։ 1930-ական թվականներին ինքնահաստատվել է որպես նշանավոր լուսանկարիչ Օտտավայում, որտեղ ապրել է իր կյանքի մեծ մասը, թեև շատ է ճամփորդել աշխատանքի բերումով: Ուինսթոն Չերչիլի խորհրդանշական լուսանկարը շրջադարձային պահ է եղել նրա կարիերայում, որից հետո եղել են քաղաքական առաջնորդների և արվեստի ու գիտության նշանավոր գործիչների բազմաթիվ դիմանկարներ: Նրա 20-ից ավելի լուսանկարները հայտնվել են Life ամսագրի շապիկին։

В Италии нашли украденную в Канаде фотографию Черчилля, сделанную армянским фотографом
В Италии найден оригинал знаменитой фотографии Уинстона Черчилля, сделанной армянским фотографом Юсуфом Каршем. Ее украли в Оттаве и пытались обменять на поддельную фотографию в Италии. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на издание "Massispost".
Фотография 1941 года, известная как “Рычащий лев”, была сделана Каршем вскоре после выступления Черчилля в канадском парламенте.
Полиция Оттавы сообщила, что портрет был найден у частного покупателя в Генуе, Италия, который не знал, что его украли. Власти также арестовали мужчину из города Повассан штата Онтарио в Канаде в связи с кражей и незаконной торговлей. 43-летнему мужчине, имя которого не разглашается в интересах следствия, в Канаде предъявлены многочисленные обвинения, включая подделку документов, кражу, торговлю людьми и причинение имущественного ущерба.
По словам следователей, он был арестован 25 апреля и на следующий день предстал перед судом Оттавы. На культовой фотографии изображен премьер-министр Великобритании Уинстон Черчилль.
Позже Карш рассказал, что ему пришлось вынуть сигару изо рта Черчилля, чтобы сделать фотографию. “Я протянул ему пепельницу и стал ждать, но он продолжал энергично постукивать по сигаре. Я продолжал ждать. Затем я подошел к нему и небрежно, но уважительно сказал: “Извините, сэр” и вынул сигару изо рта”, - рассказал Карш, вспоминая историю с фотографией.
Карш также позже написал о своих чувствах, когда вернулся к камере после того, как сделал фотографию, и посмотрел на Черчилля: “Он выглядел настолько воинственно, что мог меня проглотить”, - написал он.
Юсуф Карш - канадско-армянский фотограф, известный тем, что в свое время фотографировал известных людей. Его считают одним из величайших фотографов-портретистов 20 века.
Карш, переживший Геноцид армян, иммигрировал в Канаду как беженец. В 1930-х годах он зарекомендовал себя как известный фотограф в Оттаве, где прожил большую часть своей жизни, хотя много путешествовал по работе.
Знаменитая фотография Уинстона Черчилля стала поворотным моментом в его карьере, за ней последовало множество портретов политических лидеров и выдающихся деятелей искусства и науки. Более 20 его фотографий появились на обложке журнала Life.