Չերչիլի՝ հայ հեղինակի կողմից արված լուսանկարը, որը գողացել էին Կանադայում, հայտնաբերվել է Իտալիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ լուսանկարիչ Յուսուֆ Քարշի կողմից արված Ուինսթոն Չերչիլի հայտնի լուսանկարի բնօրինակը հայտնաբերվել է Իտալիայում։ Այն գողացել էին Օտտավայում և փորձել էին Իտալիայում փոխանակել կեղծ նկարի հետ։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Massispost» պարբերականը։
1941 թվականի լուսանկարը, որը հայտնի է «Մռնչող առյուծ» անվամբ, արվել է Քարշի կողմից անմիջապես այն բանից հետո, երբ Չերչիլը ելույթ է ունեցել Կանադայի խորհրդարանում:
Օտտավայի ոստիկանությունը հայտնել է, որ դիմանկարը հայտնաբերվել է Իտալիայի Ջենովա քաղաքում մասնավոր գնորդի մոտ, ով չգիտեր, որ այն գողացվել է: Իշխանությունները նաև ձերբակալել են Կանադայի Օնտարիո նահանգի Պովասան քաղաքից մի տղամարդու՝ կապված գողության և անօրինական վաճառքի հետ: 43-ամյա տղամարդուն, ում անունը չի հրապարակվում՝ ելնելով քննության շահերից, Կանադայում ներկայացվել են բազմաթիվ մեղադրանքներ, այդ թվում՝ զեղծարարություն, գողություն, թրաֆիքինգ և գույքային վնասի պատճառում:
Քննիչները հայտնել են, որ նա ձերբակալվել է ապրիլի 25-ին, իսկ հաջորդ օրը հայտնվել է Օտտավայի դատարանում: Խորհրդանշական լուսանկարում պատկերված է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ուինսթոն Չերչիլը:
Հետագայում Քարշը պատմել է, որ լուսանկարն անելու համար ստիպված է եղել հեռացնել սիգարը Չերչիլի բերանից։ «Մոխրամանը մեկնեցի նրան ու սպասեցի, բայց նա շարունակում էր եռանդով թփթփացնել սիգարը։ Շարունակեցի սպասել։ Այնուհետև քայլեցի դեպի նա և առանց կանխամտածվածության, սակայն հարգանքով ասացի՝ «ներեցեք ինձ, պարոն» և հեռացրի սիգարը նրա բերանից»,- ասել է Քարշը՝ հիշելով լուսանկարի պատմությունը։
Քարշը հետագայում գրել է նաև իր զգացողությունների մասին, երբ լուսանկարելուց հետո վերադարձել է տեսախցիկի մոտ ու նայել Չերչիլին․ «Այնքա՜ն ռազմատենչ տեսք ուներ, որ կարող էր կուլ տալ ինձ»,- գրել է նա:
Յուսուֆ Քարշը կանադահայ լուսանկարիչ է, ով հայտնի է նրանով, որ ժամանակին լուսանկարել է նշանավոր դեմքերին։ Նա համարվում է 20-րդ դարի ամենամեծ դիմանկարային լուսանկարիչներից մեկը։
Հայոց ցեղասպանությունից փրկված Քարշը որպես փախստական ​​գաղթել է Կանադա։ 1930-ական թվականներին ինքնահաստատվել է որպես նշանավոր լուսանկարիչ Օտտավայում, որտեղ ապրել է իր կյանքի մեծ մասը, թեև շատ է ճամփորդել աշխատանքի բերումով: Ուինսթոն Չերչիլի խորհրդանշական լուսանկարը շրջադարձային պահ է եղել նրա կարիերայում, որից հետո եղել են քաղաքական առաջնորդների և արվեստի ու գիտության նշանավոր գործիչների բազմաթիվ դիմանկարներ: Նրա 20-ից ավելի լուսանկարները հայտնվել են Life ամսագրի շապիկին։

Iconic Churchill photo by Armenian-Canadian photographer Yousuf Karsh, stolen in Canada, found in Italy
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS. An original print of a famous photograph of Winston Churchill taken by Armenian-Canadian photographer Yousuf Karsh has been found in Italy after going missing from an Ottawa hotel and replaced with a fake, the BBC reports.
The 1941 photo - known as "The Roaring Lion" - was taken by Yousuf Karsh shortly after Churchill gave a wartime speech to Canada's parliament.
On Wednesday, Ottawa police said the portrait had been found in the possession of a private buyer in Genoa, Italy, who was unaware that it had been stolen.
Officials also announced the arrest of a man from Powassan, Ontario, in connection with the theft and illicit sale.
The 43-year-old man, whose name is covered by a publication ban, faces several charges in Canada, including forgery, theft, trafficking and damage to property.
He was arrested on 25 April, investigators say, and appeared in court in Ottawa the following day.
The photograph shows Churchill, the British war-time prime minister, on Parliament Hill moments after Karsh famously took a cigar out of Churchill's mouth.
"I held out an ashtray, but he would not dispose of it...I waited; he continued to chomp vigorously at his cigar. I waited," Karsh later recalled.
"Then I stepped toward him and, without premeditation, but ever respectfully, I said 'forgive me sir' and plucked the cigar from his mouth."
By the time Karsh returned to his camera, he wrote, Churchill looked "so belligerent he could have devoured me".
A staff member at the Château Laurier hotel first noticed the photograph had been replaced on 19 August, 2022.
"We are deeply saddened by this brazen act," the hotel's general manager said in a statement at the time.
Police believe the photo was stolen sometime between 25 December 2021 and 6 January 2022, amid strict Covid lockdowns.
Police say the photo - one of the most famous portraits ever made and which also appears on the UK £5 bank note - was sold through an auction house in London to a private buyer in Italy.
"Both of whom were unaware that the piece was stolen," police said in their statement.
The suspect was identified by tips submitted by the public, forensic analysis and by using "open-source research", police say.
Later this month, Canadian investigators will travel to Rome to attend a ceremony in which the unidentified buyer will formally return the artwork.
"Once in Ottawa Police custody, the portrait will be ready for the last step of its journey home to the Fairmont Château Laurier, where it will once again be displayed as a notable historic portrait," police said.