Հայաստանը ցանկանում է հյուրընկալել տափօղակով հոկեյի աշխարհի առաջնության IV դիվիզիոնի խաղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդունել է Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի (IIHF) գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, մրցաշարերի անցկացման բաժնի ղեկավար Հանես Էդերերին՝ քննարկելու Հայաստանում 2025 թվականին տափօղակով հոկեյի աշխարհի առաջնության IV դիվիզիոնի անցկացման հնարավորությունները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի տափօղակով հոկեյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վահրամ Սարգսյանը:
Հանես Էդերերը Հայաստան է ժամանել մարզական ենթակառուցվածքների, հյուրանոցային պայմանների գնահատման և կազմակերպչական հարցերի քննարկման նպատակով:
Հայաստանի հավաքականը 2025 թվականին կմասնակցի Տափօղակով հոկեյի աշխարհի առաջնության IV դիվիզիոնին, որը կանցկացվի 2025 թվականի ապրիլի 12-20-ը: Առաջնության շրջանակում կանցկացվի 15 հանդիպում, որոնց կմասնակցեն Հայաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Քուվեյթի, Մալայզիայի, Ինդոնեզիայի և Ուզբեկստանի հավաքականները: Հայաստանի հավաքականը վերջին անգամ մասնակցել է 2010 թվականին անցկացված մրցաշարին III-րդ դիվիզիոնում։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը ողջունել է միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցչին ու ներկայացրել վերջին տարիներին Հայաստանում մարզաձևի զարգացման միտումները, անդրադարձել ՀՀ կառավարության՝ միջազգային խոշոր մրցաշարեր հյուրընկալելու քաղաքականությանը:
Հանես Էդերերը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և ողջունել ՀՀ թիմի վերադարձն աշխարհի առաջնություն՝ նշելով, որ գնահատելի է նաև Հայաստանի՝ մրցաշարը հյուրընկալելու ցանկությունը:
Տափօղակով հոկեյի ազգային ֆեդերացիայի նախագահ Վահրամ Սարգսյանն ընդգծել է՝ տևական դադարից հետո արդեն երրորդ տարին է՝ անցկացվում է Հայաստանի տափօղակով հոկեյի առաջնությունը, ինչը կարևոր պահանջ է միջազգային ֆեդերացիայի կողմից: Հայաստանի հավաքականը տևական ընդմիջումից հետո ելույթները վերսկսել է այս տարվա փետրվարին անցկացված «Երևանյան գիշերներ» միջազգային մրցաշարում: Երևանի «Գազպրոմ-Արմենիա» մարզահամալիրում 4 թիմերի մասնակցությամբ կայացած մրցաշարում Հայաստանի հավաքականը վստահ հաղթանակներ է տարել ռուսական «Օլիմպ», «Արևային արջեր» և «Ռոսպրեսա» թիմերի նկատմամբ և ճանաչվել մրցաշարի հաղթող։
«Մեծ ջանքեր գործադրեցինք, ինչի արդյունքում Հայաստանը աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու իրավունք ստացավ»,- ասել է Վահրամ Սարգսյանը:
Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի ներկայացուցիչն այցելել է Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիր, Երևանի գեղասահքի և հոկեյի մարզադպրոց, «Գազպրոմ Արմենիայի» ոււսումնասպորտային համալիր՝ ծանոթանալու ենթակառուցվածքային պայմաններին:
Աշխարհի առաջնության անցկացման վայրի վերաբերյալ վերջնական որոշումը կկայացվի սեպտեմբերի 26-27-ին Տափօղակով հոկեյի միջազգային ֆեդերացիայի՝ Հունաստանում կայանալիք կոնգրեսում:

Армения желает принять игры IV дивизиона чемпионата мира по хоккею с шайбой
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян принял заместителя генерального секретаря Международной федерации хоккея (IIHF), руководителя отдела турниров Ханнеса Эдерера для обсуждения возможностей проведения IV дивизиона чемпионата мира по хоккею 2025 года в Армении. Как передает Арменпресс, об этом распространило сообщение Министерство ОНКС РА.
На встрече также присутствовал президент Национальной федерации хоккея Армении Ваграм Саркисян.
Ханнес Эдерер прибыл в Армению для оценки спортивной инфраструктуры, гостиничных условий и для обсуждение организационны вопросов.
В 2025 году сборная Армении примет участие в IV дивизионе чемпионата мира по хоккею, который пройдет с 12 по 20 апреля 2025 года. В рамках чемпионата состоятся 15 матчей, в которых примут участие команды Армении, Исламской Республики Иран, Кувейта, Малайзии, Индонезии и Узбекистана. Сборная Армении последний раз участвовала в III-м дивизионе чемпионата, проходившего в 2010 году.
Карен Гилоян приветствовал представителя международной федерации и представил тенденции развития спорта в Армении в последние годы, коснулся политики правительства РА по проведению крупных международных турниров.
Ханнес Эдерер поблагодарил за прием и выразил удовлетворение по поводу возвращения сборной РА на чемпионат мира, отметив, что приветствуется и желание Армении провести турнир.
Президент Национальной федерации хоккея Ваграм Саркисян подчеркнул, что после длительного перерыва чемпионат Армении по хоккею проводится уже третий год, что является важным требованием международной федерации. После длительного перерыва сборная Армении возобновила выступления на международном турнире “Ереванские вечера”, прошедшем в феврале этого года. В турнире, прошедшем в ереванском спорткомплексе “Газпром-Армения” с участием 4 команд, сборная Армении уверенно одержала победу над российскими командами “Олимп”, “Солнечные медведи” и “Роспресса” и была признана победителем турнира.
“Мы приложили большие усилия, в результате чего Армения получила право участвовать в чемпионате мира”, - сказал Ваграм Саркисян.
Представитель Международной федерации хоккея посетил Спортивно-концертный комплекс им. Карена Демирчяна, Ереванскую спортивную школу фигурного катания и хоккея, Учебно-спортивный комплекс “Газпром Армения”, чтобы ознакомиться с состоянием инфраструктуры.
Окончательное решение о месте проведения чемпионата мира будет принято 26-27 сентября на конгрессе Международной федерации хоккея в Греции.