ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը Ճապոնիայում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ճապոնիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում մասնակցել է «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգությունն ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը» խորագրով դիվանագիտական կլոր սեղան-քննարկմանը:
Քննարկումը կազմակերպվել էր «Միջազգային հարաբերությունների Ճապոնիայի ֆորում» կազմակերպության կողմից, որին առցանց մասնակցություն են ունեցել Ճապոնիայի դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին: Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա հնարավորությունները:
Նա նշել է նաև, որ Հայաստանի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության բազմազանեցման տեսանկյունից կարևոր է Ճապոնիայի հետ երկկողմ օրակարգի զարգացումը՝ ընդգծելով Ճապոնիայի մասնակցության կարևորությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում ենթակառուցվածքների զարգացմանը:

Armenia presents Crossroads of Peace project in Japan
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Secretary of the Security Council of Armenia, Armen Grigoryan, during his visit to Japan, participated in a diplomatic roundtable discussion titled Regional Security of South Caucasus and Crossroads of Peace project.
The discussion was organized by the Japan Forum on International Relations. Members of the diplomatic corps of Japan participated online.
The regional security situation and the Armenian-Azerbaijani peace talks were discussed. Secretary Grigoryan presented the Crossroads of Peace project and its opportunities, his office said in a press release.
He highlighted the development of Armenia-Japan bilateral agenda in terms of Armenia’s security and diversification of foreign policy, underscoring the importance of Japan’s participation in the development of infrastructures as part of the Crossroads of Peace project.