ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղարը Ճապոնիայում ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը Ճապոնիա կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում մասնակցել է «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգությունն ու «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը» խորագրով դիվանագիտական կլոր սեղան-քննարկմանը:
Քննարկումը կազմակերպվել էր «Միջազգային հարաբերությունների Ճապոնիայի ֆորում» կազմակերպության կողմից, որին առցանց մասնակցություն են ունեցել Ճապոնիայի դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ:
Քննարկմանն անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային անվտանգային իրավիճակին և հայ-ադրբեջանական խաղաղության բանակցություններին: Քարտուղար Գրիգորյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը և դրա հնարավորությունները:
Նա նշել է նաև, որ Հայաստանի անվտանգության և արտաքին քաղաքականության բազմազանեցման տեսանկյունից կարևոր է Ճապոնիայի հետ երկկողմ օրակարգի զարգացումը՝ ընդգծելով Ճապոնիայի մասնակցության կարևորությունը «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի շրջանակներում ենթակառուցվածքների զարգացմանը:

Секретарь Совбеза Армении представил в Японии проект "Перекресток мира"
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в ходе своего рабочего визита в Японию принял участие в 198-м дипломатическом круглом столе на тему "Региональная безопасность Южного Кавказа и проект "Перекресток мира"".
Как предает Арменпресс, об этом сообщили в аппарате Совета безопасности Армении.
Дискуссию организовала организация “Японский форум международных отношений”, в которой в режиме онлайн приняли участие представители японского дипломатического корпуса.
В ходе дискуссии были затронуты вопросы, касающиеся региональной безопасности на Южном Кавказе и армяно-азербайджанских мирных переговоров. Секретарь Григорян представил проект “Перекресток мира” и его возможности.
Он также отметил, что развитие двусторонней повестки с Японией важно с точки зрения диверсификации безопасности и внешней политики Армении, подчеркнув важность участия Японии в развитии инфраструктуры в рамках проекта “Перекресток мира”.