Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի վարկանիշը հասել է ռեկորդային ցածր մակարդակի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի վարկանիշը ռեկորդային ցածր մակարդակի է հասել հուլիսյան ընտրություններում նրա կուսակցության հաղթանակից երկու ամիս անց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է YouGov-ը՝ վկայակոչելով իր կայքում հրապարակված հետազոտության արդյունքները։
«Կիր Սթարմերի պաշտոնավարումից երկու ամիս անց նրա վարկանիշն ընկել է ամենացածր մակարդակին՝ վարչապետ դառնալուց ի վեր», - նշում է աղբյուրը:
YouGov-ի կայքում հրապարակված հետազոտության արդյունքների համաձայն՝ Բրիտանիայի բնակիչների միայն 35%-ն է դրական գնահատում կառավարության ղեկավարին, մինչդեռ ընտրություններից հետո այդ ցուցանիշը կազմել է 44%։
Հաղորդվում է, որ բրիտանացիների 56%-ը Սթարմերի նկատմամբ անբարենպաստ հայացք ունի։ Քաղաքական գործչի ընդհանուր վարկանիշը, որը ներկայացնում է դրական և բացասական գնահատականի տարբերությունը, կազմել է մինուս 21 միավոր, ինչը նույնպես դարձել է նրա հակառեկորդը՝ փետրվարից սկսած։
«Սակայն, չնայած դրան, Սթարմերի վարկանիշը շարունակում է մնալ ամենաբարձրներից մեկը բրիտանացի քաղաքական գործիչների շրջանում», - հաղորդում է YouGov-ը։

Рейтинг премьера Британии упал до рекордно низких значений
Рейтинг премьер-министра Великобритании Кира Стармера упал до рекордно низких значений менее чем через два месяца после победы его партии на выборах в июле, следует из результатов исследования компании YouGov, опубликованных во вторник на её сайте.
"По прошествии двух месяцев пребывания Кира Стармера в должности рейтинг его одобрения упал до самого низкого уровня с того момента, как он стал премьер-министром", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, говорится в отчете.
По данным YouGov, только 35% жителей Британии позитивно оценивают главу правительства, в то время как после выборов этот показатель составлял 44%. При этом неблагосклонно к Стармеру относятся 56% британцев. Таким образом общий рейтинг политика, представляющий разницу между положительной и отрицательной оценкой, составил минус 21 пункт, что также стало его антирекордом с февраля.
Однако, несмотря на это, рейтинг Стармера остается одним из самых высоких среди британских политиков, сообщает YouGov.
Исследование проводилось 27-28 августа среди 2 164 взрослых британцев. Статистическая погрешность не приводится.