Երևանում սկսում է գործել Հայ-իտալական ինստիտուտը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այսուհետ կգործի Հայ-իտալական ինստիտուտ, որի բացումը օգոստոսի 29-ին պաշտոնապես ազդարարվեց Երևանում: Նոր կրթօջախի համահիմնադիրը հայկական կողմից «Եվրասիա» միջազգային համալսարանն է, իտալականից՝ Տուշիայի համալսարանը և Պերուջայի օտարերկրացիների համալսարանը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ուսումնական հաստատության ստեղծման հուշագիրն իրենց ստորագրություններով վավերացրեցին «Եվրասիա» միջազգային համալսարանի ռեկտոր, աշխարհագրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սուրեն Օհանյանը, Տուշիայի համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Ստեֆանո Ուբերտինին և Պերուջայի օտարերկրացիների համալսարանի ռեկտոր, պրոֆեսոր Վալերիո դե Սեզարիսը:
Ստորագրման արարողությունից հետո նրանք իրենց ելույթներում կարևորեցին նման նախագծի իրագործումը և համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն հայտնեցին:
Սուրեն Օհանյանն արձանագրեց, որ ինստիտուտի ստեղծմամբ նոր որակ է հաղորդվել կողմերի բազմամյա համագործակցությանը:
«Մինչև այժմ մեր առանձին ստորաբաժանումներ բնականոն համագործակցություն են զարգացրել Իտալիայի բուհերի հետ: Կցանկանայի հատուկ շեշտել Տուշիայի համալսարանի հետ ավելի քան 10 տարիների ընթացքում ծավալված արդյունավետ աշխատանքը։ Հայ-իտալական ինստիտուտի հիմնադրումը հատկապես կարևոր է այդ համագործակցությունն ավելի համակարգված դարձնելու և նոր նախաձեռնությունները օպերատիվորեն զարգացնելու առումով»,- նշեց հայ գիտնականը:
Նա տեղեկացրեց, որ ինստիտուտը կառաջարկի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և այլ ուղղություններով կրթագիտական տարբեր նախագծեր։ Կլինեն նաև իտալերենի դասընթացներ։
Պաշտոնական արարողությունից հետո տեղի ունեցավ «Հայ-իտալական հարաբերություններ. ձեռքբերումներ և հեռանկարներ» խորագրով քննարկում, որին ռեկտորների և նրանց գլխավորած պատվիրակությունների անդամների հետ մասնակցեցին նաև ՀՀ Ազգային ժողովի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանատան ներկայացուցիչները։ Բանախոսներն անդրադարձան հայ-իտալական հարաբերությունների արդի վիճակին, միջպետական համագործակցությանը և Հայաստանի՝ եվրոպական ինտեգրման հետ կապված խնդիրներին, ակադեմիական, սոցիալական, մշակութային և այլ ոլորտներում իրականացվող ծրագրերին:
Մասնավորապես, Սուրեն Օհանյանը նշեց, որ ինստիտուտի գործառույթը կարևորում է նաև երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ծրագրերի իրականացման առումով:
«Հուսով եմ՝ հայ-իտալական ինստիտուտը տարբեր ձևաչափերով հարթակներ կառաջարկի քաղաքագետներին, բիզնեսի ներկայացուցիչներին՝ արդյունավետ երկխոսություն ծավալելու նպատակով։ Անդրադառնալով մեր ակադեմիական աշխատանքներին՝ պետք է նշեմ, որ Տուշիայի համալսարանի հետ արդեն իսկ ունենք երկու մասնագիտությունների ուղղությամբ կրկնակի դիպլոմի մագիստրոսական ծրագրեր՝ մարդու իրավունքներ և անվտանգություն ու շրջանաձև տնտեսության կառավարում մասնագիտություններով։
Վերջերս Իտալիա կատարած մեր այցի ընթացքում քննարկվել է դիզայների մասնագիտության գծով բակալավրի համատեղ դիպլոմի կրթական ծրագրի իրականացման հնարավորությունը։ Հուսով ենք՝ իտալերենի դասավանդման, օտար լեզուների ուղղությամբ կրկնակի դիպլոմի ծրագրերի առումով էլ կկարողանանք արձանագրել էական առաջընթաց»,- ասաց Սուրեն Օհանյանը։
Հայ-իտալական ինստիտուտն իրականացնելու է Իտալիայի համալսարանների հետ համատեղ կրկնակի դիպլոմի ծրագրեր, նպատակային հետազոտական նախագծեր, ուսանողների և դասախոսների փոխայցելությունների ծրագրեր, համալսարանի ուսանողների և հանրության լայն շրջանակների համար իտալերենի դասավանդման դասընթացներ, հայ-իտալական համագործակցության և Հայաստան-ԵՄ ինտեգրման խթանմանը միտված տարբեր ծրագրեր, մշակութային երկխոսության և բիզնես փոխգործակցության զարգացման նախագծեր և այլն։

В Ереване начинает действовать Армяно-Итальянский институт
В Армении будет действовать Армяно-Итальянский институт, об открытии которого было официально объявлено в Ереване 29 августа. Соучредителями нового образовательного центра являются Международный университет «Евразия» - с армянской стороны, Университет Тускии (Università degli Studi della Tuscia) и Университет иностранцев Перуджи (Università per Stranieri di Perugia) - с итальянской стороны.
Как передает корреспондент Арменпресс, меморандум о создании учебного заведения ратифицировали ректор Международного университета "Евразия", доктор географических наук, профессор Сурен Оганян, ректор университетаТускии, профессор Стефано Убертини и ректор Университета иностранцев Перуджи профессор Валерио де Чезарис.
После церемонии подписания в своих выступлениях они подчеркнули реализацию такого проекта и выразили готовность развивать сотрудничество.
Сурен Оганян отметил, что создание института придало новое качество долгосрочному сотрудничеству сторон.
«До сих пор у наших отдельных подразделений сложилось нормальное сотрудничество с итальянскими университетами. Хотелось бы отметить эффективную работу с Университетом Тускии на протяжении более 10 лет. Создание Армяно-итальянского института особенно важно с точки зрения придания этому сотрудничеству более системного характера и оперативной разработки новых инициатив", - отметил армянский учёный.
Он сообщил, что институт будет предлагать различные образовательные проекты в политическом, экономическом, культурном и другим направлениям. Также будут действовать курсы итальянского языка.
После официальной церемонии состоялось обсуждение «Армяно-итальянские отношения. Достижения и перспективы", в котором приняли участие представители НС РА, МОНКС РА, МИД РА, посольства Италии в РА, а также ректоры и члены делегации. Докладчики коснулись нынешнего состояния армяно-итальянских отношений, межгосударственного сотрудничества и проблем, связанных с европейской интеграцией Армении, реализуемых программ в академической, социальной, культурной и других сферах.
В частности, Сурен Оганян отметил, что функция института важна также с точки зрения реализации многих программ, представляющих двусторонний интерес.
«Надеюсь, что Армяно-итальянский институт предложит политологам и представителям бизнеса площадки разных форматов для развития эффективного диалога. Говоря о нашей академической работе, должен отметить, что с Университетом Тускии у нас уже есть магистерские программы двойного диплома по двум специальностям: права человека и безопасность,а также управление экономикой.
Во время нашего недавнего визита в Италию мы обсуждали возможность реализации совместной программы бакалавриата в области дизайна. Мы надеемся, что нам удастся добиться значительного прогресса в преподавании итальянского языка и программах двойного диплома на иностранных языках", - сказал Сурен Оганян.
Армяно-Итальянский институт будет реализовывать совместные программы двойных дипломов с итальянскими университетами, целевые исследовательские проекты, программы взаимных визитов студентов и преподавателей, курсы преподавания итальянского языка для студентов вузов и широкой общественности, различные программы, направленные на развитие армяно-итальянского сотрудничества и Армении, проекты интеграции ЕС, культурного диалога и развития делового взаимодействия и т.д.