Տնտեսական աճը 2024-ին կլինի մոտ 6 տոկոսի շրջանակում. նախարարն ամփոփել է բյուջեի 1-ին կիսամյակի կատարողականը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կանխատեսում են, որ տնտեսական աճը տարեվերջի արդյունքում կլինի մոտ 6 տոկոսի շրջանակում: 2024-ի առաջին կիսամյակում հավաքագրվել են բյուջեով պլանավորվածից ավելի քիչ հարկային եկամուտներ, այնուամենայնիվ նախորդ տարվա համեմատ դրանք աճել են: Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա առաջին կիսամյակում 40 մլրդ դրամով ավելի կապիտալ ծախսեր են իրականացվել, միայն Պաշտպանության նախարարության գծով իրականացվել է 20 մլրդ դրամից ավելի կապիտալ ծախս: Իսկ պետական պարտքը տարեվերջին, կանխատեսվում է, որ կկազմի ՀՆԱ-ի մոտ 50 տոկոսը: «Արմենպրես»-ը 2024 թվականի պետական բյուջեի առաջին կիսամյակի կատարման արդյունքների վերաբերյալ զրուցել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի հետ:
«Բյուջեն բավականին լավ է կատարվում՝ իր ծախսային մասով: Լավ կատարման բնորոշիչ է նաև մեր վերաբաշխումների քանակը: Մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր պլանավորման մակարդակը»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ այն զարգացումները, որ նախորդ տարի կանխատեսվել են 2024-ի համար բյուջեն կազմելիս, ոչ ամբողջությամբ են իրականացել՝ նաև այն պատճառով, որ այդ ժամանակ ամբողջական պատկեր չի եղել 2023-ի ՀՆԱ-ի, դրա կառուցվածքի վերաբերյալ: Առաջին կիսամյակում հավաքագրված հարկային եկամուտները կանխատեսածից ավելի ցածր են 117 մլրդ դրամով: Սակայն հարկային եկամուտները նախորդ տարվա համեմատ աճել են: Ըստ նախարարի՝ եկամուտներն աճում են տնտեսական զարգացումներին համահունչ:
Հովհաննիսյանի խոսքով՝ բոլոր միջազգային կազմակերպություններն առնվազն 6 ամիսը մեկ թարմացնում են իրենց կանխատեսումները, ինչը նորմալ երևույթ է:
«2023-ի արդյունքները և 2024-ի զարգացումներն այնպիսին են, որ մենք հիմա կանխատեսում ենք, որ այն հարկային եկամուտների մակարդակը, որը մենք դրել էինք բյուջեում, չի կարող ապահովվել տարեվերջին: Սակայն, երբ մենք կանխատեսում ենք բյուջեն, դրա մեջ դնում ենք տարբեր սցենարներ, որոնց հիման վրա էլ ապահովում ենք որոշակի ֆիսկալ բուֆերներ: Դրա համար մենք ունենք պահուստային ֆոնդ: Ռիսկերը նյութականանալու պարագայի համար նախատեսում ենք գումարներ, որոնք չենք բաշխում: Այդ նպատակով այս տարի մենք ունեցել ենք աննախադեպ մեծ պահուստային ֆոնդ, որովհետև գիտեինք, որ առկա են բազմաթիվ ռիսկեր, որոնք կարող են այս ընթացքում նյութականանալ: Այս պահին մեր պահուստային ֆոնդում առկա է շուրջ 55 մլրդ դրամ: Դա բավարար է, որ այն խնդիրները, որ մեզ մոտ հարկերի թերհավաքագրման դեպքում, կարողանանք մեղմել կամ ընդհանրապես չեզոքացնել»,-վստահեցրեց նախարարը:
Վերջին 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստանի տնտեսությունում դրական շոկ է գրանցվել:
«Ունեինք Ռուսաստանից մեծ ներհոսք, արտահանման կտրուկ աճ՝ որոշ մասը նաև վերաարտահանման տեսքով: Այս գործոնները հետզհետե թուլացել են: Եվ մենք, այսպես ասած, վերադառնում ենք մեր պոտենցիալ աճի տիրույթ, որը նախկինում եղել է 4 տոկոսի շրջանակում, բայց վերջին տարիներին մեր իրականացրած քաղաքականությունների արդյունքում այն գնահատվում է մոտ 5․5 տոկոս»,-հավելեց նա:
Վերարտահանման ծավալները նվազել են, սակայն, ըստ նախարարի, արտահանման այն աճը, որը գրանցվել է 2022–2023թթ, շարունակում է պահպանվել, նվազումը մի փոքր է հիմա:
Վիճակագրական կոմիտեն օրեր առաջ հրապարակել է վերանայված տվյալներ, վերանայվել են 2023 թվականի տարեկան, ինչպես նաև 2024 թվականի I եռամսյակի ՀՆԱ-ի ցուցանիշները: Ըստ կոմիտեի՝ 2023 թվականի ՀՆԱ-ի արժեքը նվազել է 52 046.6 մլն․դրամով, 2024 թվականի I եռամսյակի ՀՆԱ-ի արժեքը նվազել է 48 290.8 մլն․դրամով և կազմել 1 922 939.6 մլն․ դրամ:
«Ըստ էության մաքրվել է այն ազդեցությունը, որը նախկինում ուռճացված հաշվարկվում էր ոսկու վերաարտահանման պատճառով, որովհետև ոսկին ոչ միայն վերաարտահանվում էր, այլ նաև որոշակի վերամշակում էր անցնում Հայաստանում: Եվ այդ վերամշակման ավելացված արժեքը գերագնահատված էր: Այդ պատճառով վիճակագրական կոմիտեն, այդ թվում նաև հաշվի առնելով Ֆինանսների նախարարության դիտարկումները, վերանայել է: Դրա համար հիմա ունենք ավելի իրական պատկեր, թե ինչպիսին է մեր տնտեսական աճը»,–ասաց նախարարը:
2024-ի պետական բյուջեի մասին օրենքում թիրախ էր դրվել ապահովել 7 տոկոս տնտեսական աճ:
«Իհարկե, առջևում 4 ամիս ունենք, և դեռ կարող են բավականին փոփոխություններ տեղի ունենալ, սակայն մեր այսօրվա կանխատեսումը մեզ հուշում է, որ տնտեսական աճը կլինի մոտ 6 տոկոսի շրջանակներում»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Ինչ վերաբերում է ծախսերին, ապա Հովհաննիսյանը շեշտեց, որ շարունակում են բարելավել ծախսերի կատարողականը: Ըստ էության, տոկոսային առումով ընթացիկ ծախսերը կատարվել են գրեթե նույն չափով: Սակայն կապիտալ ծախսերի մասով էական բարելավումներ կան: «Կարող եմ ուրախությամբ ասել, որ բացարձակ առումով առաջին կիսամյակում իրականացրել ենք 40 մլրդ-ով ավելի կապիտալ ծախս: Պաշտպանության նախարարության գծով իրականացրել ենք 20 մլրդ-ից ավելի կապիտալ ծախս: Պետական ընթացակարգերով իրականացվող կապիտալ ծախսերի մասով ունենք 17 մլրդ-ից ավելի կատարված ծախս: Սա վկայում է նրա մասին, որ մենք մի կողմից ավելի ճիշտ ենք պլանավորել մեր ծախսերը, մյուս կողմից ժամանակային առումով ճիշտ ենք կազմակերպել բոլոր ընթացակարգերը և կարողացել ենք զգալիորեն բարելավել այս ցուցանիշը: Մենք բոլորս գիտենք, որ այդ կապիտալ ծախսերի ժամանակին իրականացումը ապահովում է մեր երկրի տնտեսական պոտենցիալի զարգացումը»,–հավելեց նա:
Բացարձակ առումով ծախսերի թերակատարումն ավելի մեծ է, քան եկամուտների թերակատարումը: «Ուստի պլանավորված պակասուրդի փոխարեն ունենք 11 մլրդ դրամի հավելուրդ: Պայմանավորված է նաև նրանով, որ 3-րդ և 4-րդ եռամսյակներում մեր ծախսերն ավելի շատ են լինում, քան առաջին 2 եռամսյակներում: Կարծում եմ, որ տարվա արդյունքներով կունենանք պակասուրդի այն մակարդակը, որը պլանավորել էինք»,-նշեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է պետական պարտքին, ապա նախորդ տարվա առաջին կիսամյակի համեմատ պետական պարտքն ավելացել է շուրջ 443 մլրդ դրամով կամ մի փոքր ավելի, քան 1 մլրդ դոլարը: Սա, ըստ նախարարի, պլանավորված գործընթաց է:
«Բյուջեով կանխատեսել էինք պետական պարտք-ՀՆԱ 48.4 տոկոս մակարդակ, սակայն մեր ներկայիս կանխատեսումներով, որի մասին գրել ենք նաև միջնաժամկետ ծախսային ծրագրում, այս տարվա վերջին ակնկալում ենք, որ պարտքի մակարդակը կլինի 50 տոկոսի շրջանակներում»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Տավուշի և Լոռու մարզերում տեղի ունեցած ջրհեղեղին՝ ֆինանսների նախարարն ասաց, որ մինչև այս պահը մոտ 1.5 մլրդ գումար են հատկացրել աղետի գոտու բնակչությանը և բիզնեսներին: Իհարկե, կան որոշ վտանգված ենթակառուցվածքներ, որոնք փոխարինման և վերակառուցման կարիք ունեն, ինչն ավելի երկարատև գործընթաց է: Հիմա նախագծման աշխատանքներ են իրականացվում՝ հիմնովին վերակառուցելու այն կետերը, որտեղ փլուզումներ էին տեղի ունեցել: Տրված են ժամանակավոր լուծումներ, սակայն ավելի երկարաժամկետ լուծումներ պետք է տրվեն:

Экономический рост в 2024 году составит около 6%. Министр подвел итоги исполнения бюджета за первое полугодие
В Армении прогнозируют, что к концу года экономический рост составит около 6%. В первом полугодии 2024 года налоговых поступлений было собрано меньше, чем планировалось в бюджете, однако они увеличились по сравнению с предыдущим годом. Что касается расходов, то в первом полугодии было осуществлено капитальных затрат на 40 млрд драмов больше, более 20 млрд драмов капитальных затрат осуществлено только Министерством обороны.
А госдолг на конец года прогнозируется на уровне около 50% ВВП.
Арменпресс побеседовал с министром финансов Ваге Ованнисяном об итогах исполнения первого полугодия госбюджета 2024 года.
“Бюджет в расходной части исполняется достаточно хорошо. Количество наших перераспределений также является показателем хорошего исполнения. Мы постоянно совершенствуем уровень планирования", - сказал Ованнисян.
По его словам, события, которые прогнозировались в прошлом году при подготовке бюджета на 2024 год, не были полностью реализованы в том числе и потому, что на тот момент не было полной картины ВВП 2023 года и его структуры. Налоговые поступления, собранные в первом полугодии, оказались на 117 млрд драмов ниже прогноза. Однако налоговые поступления увеличились по сравнению с прошлым годом. По словам министра, доходы растут вместе с развитием экономики.
По словам Ованнисяна, все международные организации обновляют свои прогнозы как минимум раз в полгода, и это нормальное явление.
"Итоги 2023 года и развитие событий 2024 года таковы, что мы сейчас прогнозируем, что тот уровень налоговых поступлений, который мы закладываем в бюджет, не может быть обеспечен в конце года. Однако когда мы прогнозируем бюджет, мы включаем в него различные сценарии, на основе которых обеспечиваем определенные бюджетные буферы. Для этого у нас есть резервный фонд. В случае материализации рисков мы предоставляем средства, которые не распределяем. С этой целью в этом году у нас был беспрецедентно большой резервный фонд, поскольку мы знали, что за это время может возникнуть множество рисков. В настоящее время наш резервный фонд составляет около 55 миллиардов драмов. Этого достаточно, чтобы мы могли смягчить или полностью нейтрализовать те проблемы, которые у нас возникают в случае недобора налогов", - заверил министр.
За последние 2-3 года в экономике Армении зафиксирован положительный шок.
“У нас был большой приток из России, резкое увеличение экспорта, часть из них тоже в виде реэкспорта. Эти факторы постепенно ослабли. И мы, так сказать, возвращаемся к нашему потенциальному диапазону роста, который раньше находился в пределах 4%, но в результате политики, которую мы реализовали в последние годы, он оценивается примерно в 5,5%", - сказал он.
Объемы реэкспорта снизились, но, по словам министра, тот рост экспорта, который был зафиксирован в 2022-2023 годах, продолжает сохраняться, сейчас снижение небольшое.
Закон о государственном бюджете на 2024 год установил цель экономического роста на уровне 7%.
"Конечно, впереди у нас еще 4 месяца, и еще немало изменений может произойти, но наш сегодняшний прогноз говорит нам, что экономический рост составит около 6 процентов", - сказал Ованнисян.
Что касается расходов, то, как подчеркнул Ованнисян, они продолжают улучшать показатели расходов. Фактически, с точки зрения процентов, текущие расходы были произведены почти в том же размере. Но есть значительные улучшения в капитальных затратах.
“Я могу с радостью сказать, что в абсолютном выражении мы потратили на капитальные затраты на 40 миллиардов больше в первой половине года. Мы осуществили капитальные вложения в размере более 20 миллиардов по линии Министерства обороны. По капитальным затратам, осуществляемым по государственным процедурам, у нас потрачено более 17 миллиардов. Это доказывает, что, с одной стороны, мы более правильно спланировали свои расходы, с другой – правильно организовали все процедуры по времени и смогли существенно улучшить этот показатель. Мы все знаем, что своевременная реализация этих капитальных затрат обеспечивает развитие экономического потенциала нашей страны", - добавил он.
В абсолютном выражении дефицит расходов превышает дефицит доходов. "Поэтому вместо запланированного дефицита мы имеем профицит в 11 миллиардов драмов. Это связано еще и с тем, что в 3 и 4 кварталах наши расходы больше, чем в первых 2 кварталах. Думаю, что по итогам года мы будем иметь тот уровень дефицита, который планировали", - сказал министр.
Что касается государственного долга, то по сравнению с первым полугодием прошлого года государственный долг увеличился примерно на 443 миллиарда драмов или чуть более 1 миллиарда долларов. По словам министра, это плановый процесс.
"В бюджете мы прогнозировали уровень госдолга к ВВП на уровне 48,4%, но согласно нашим текущим прогнозам, о которых мы также писали в среднесрочном плане расходов, мы ожидаем, что уровень долга будет в пределах 50 процентов в конце этого года", - сказал Ованнисян.
Касаясь наводнения, произошедшего в Тавушском и Лорийском марзах, министр финансов сообщил, что на сегодняшний день населению и бизнесу зоны бедствия выделено около $1,5 миллиарда. Конечно, есть некоторые скомпрометированные инфраструктуры, которые необходимо заменить и перестроить, а это более длительный процесс. Сейчас ведутся проектные работы по капитальному восстановлению участков, где произошли обрушения. Были предложены временные решения, но необходимо найти долгосрочные решения.