Հարավային Կորեան և ԱՄՆ-ն լայնածավալ ռազմաօդային զորավարժություններ են անցկացնում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեան և ԱՄՆ-ն համատեղ զորավարժություններ են սկսել՝ ընդլայնելու օդային գործողությունների անցկացման հնարավորությունները: «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Yonhap գործակալությունը:
Ռազմաօդային ուժերի զորավարժություններին, որոնք կտևեն մինչև օգոստոսի 23-ը, կմասնակցի շուրջ 200 ինքնաթիռ, այդ թվում՝ հարավկորեական F-15K, FA-50 և KF-16 կործանիչներ, ինչպես նաև ամերիկյան F-16 և A-10 կործանիչներ։
Ինչպես նշում է Yonhap-ը՝ «սա առաջին դեպքն է, երբ դաշնակիցների կործանիչների մի քանի խումբ է մասնակցում շուրջօրյա օդային զորավարժություններին, որոնք անցկացվում են օդում, ցամաքում և ծովում»:
Զորավարժություններն ընդգրկում են վարժանքներ, որոնք նմանակում են պայմանական հակառակորդի ավիացիայի ներթափանցումը մասնակից երկրների օդային տարածություն, ինչպես նաև վարժանքներ՝ ուղղված հակաօդային պաշտպանության, օդային կալանման և օդային ազդարարման համակարգերի կարողությունների ամրապնդմանը:
Այս զորավարժություններն անցկացվում են ԱՄՆ-ի և Հարավային Կորեայի ամենամյա ամառային Ulchi Freedom Shield զորավարժությունների շրջանակներում, որոնք սկսվել են օգոստոսի 19-ին և կտևեն մինչև օգոստոսի 29-ը։

Южная Корея и США проводят масштабные учения ВВС
Южная Корея и США начали совместные военные учения с целью расширения возможностей проведения воздушных операций. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Yonhap.
В учениях ВВС, которые продлятся до 23 августа, примут участие около 200 самолетов, в том числе южнокорейские истребители F-15K, FA-50 и KF-16, а также американские истребители F-16 и А-10.
Как отмечает Yonhap, "впервые несколько групп истребителей союзников приняли участие в круглосуточных воздушных учениях, которые проводятся в воздухе, на суше и на море".
Маневры включают в себя учения, имитирующие проникновение авиации обычного противника в воздушное пространство стран-участниц, а также учения, направленные на усиление возможностей систем противовоздушной обороны, воздушного перехвата и воздушного предупреждения.
Эти учения проводятся в рамках ежегодных американо-южнокорейских летних учений Ulchi Freedom Shield, которые начались 19 августа и продлятся до 29 августа.