Թաիլանդի թագավորը նոր վարչապետ է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թաիլանդի թագավոր Մահա Ուոթիրալոնգկոն (Ռամա X) պաշտոնապես Փհեթոնգհան Չինավատային նշանակել է Թաիլանդի Թագավորության 31-րդ վարչապետ՝ խորհրդարանական քվեարկության արդյունքների հիման վրա։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Թաիլանդի թագավորական Royal Government Gazette թերթում հրապարակված հրամանագրից:
Նշվում է, որ Թաիլանդի Սահմանադրության 170-րդ հոդվածի համաձայն՝ վարչապետ Սեթհի Թհավեսինի հրաժարականի կապակցությամբ, ինչպես նաև հիմք ընդունելով խորհրդարանի նախագահի ներկայացրած խորհրդարանական քվեարկության արդյունքները, ըստ որի՝ ձայների մեծամասնությամբ ընտրվել է Փհեթհոնգհան Չինավատան, թագավորական հրամանով նա նշանակվում է կառավարության ղեկավար:

Король Таиланда назначил нового премьер-министра
Король Таиланда Маха Ватчиралонгкон (Рама Х) официально назначил Пхетхонгтхан Чинават 31-м премьер-министром Королевства Таиланд на основании результатов парламентского голосования по выборам главы правительства.
Как передает Арменпресс, указ об этом назначении опубликован в королевском издании Royal Government Gazette
Отмечается, что в связи с отставкой премьер-министра Сеттхи Тхавесина – в соответствии со статьей 170 конституции Таиланда, а также в связи с представлением Его Величеству спикером Палаты народных представителей Национальной ассамблеи (парламента) Таиланда результатов парламентского голосования, при котором Пхетхонгтхан Чинават большинством голосов была избрана премьер-министром Королевства Таиланд, королевским указом она назначена главой правительства.