ԱՀԿ-ն գլոբալ արտակարգ դրություն է հայտարարել mpox վիրուսի բռնկման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) հայտարարել է Աֆրիկայում mpox վիրուսի (կապիկի ծաղիկ) տարածման հետ կապված վտանգավորության ամենաբարձր մակարդակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՀԿ գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսն օգոստոսի 14-ին Ժնևում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է, որ ԱՀԿ Արտակարգ իրավիճակների կոմիտեն mpox-ի նոր բռնկումը համարում է «արտակարգ իրավիճակ առողջապահության բնագավառում, որը միջազգային նշանակություն ունի»:
Նրա խոսքով՝ Բուրունդիում, Քենիայում, Ռուանդայում և Ուգանդայում, որտեղ ավելի վաղ չէր գրանցվել mpox-ի տարածում, հայտնաբերվել է վարակման 90 դեպք վիրուսի 1b տարբերակով, որը բնութագրվում է հիվանդության ավելի ծանր ընթացքով և ավելի մեծ թվով մահերի հանգեցնում, քան նախորդ տարբերակի դեպքում։ Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում գրանցվել է վարակման արդեն ավելի քան 14 000 դեպք, մահացել է 524 մարդ։
Ընդհանուր առմամբ, այս տարի 13 աֆրիկյան երկրում գրանցվել է mpox-ով վարակման 17 000 դեպք, ինչը 160 %-ով ավելի է, քան 2023 թ. այդ նույն ժամանակաշրջանում, գրում է Reuters-ը։
Վիրուսի փոխանցումը մարդուց մարդուն հնարավոր է սերտ շփման դեպքում, մասնավորապես, սեռական ճանապարհով։ Հիվանդության հիմնական ախտանշաններն են բարձր ջերմությունը, ցանը, ավշային հանգույցների բորբոքվածությունը, մկանային ցավերը, թուլությունը։ Որպես կանոն, մարդու օրգանիզմը երկուսից չորս շաբաթվա ընթացքում հաղթահարում է վիրուսը, սակայն հազվագյուտ դեպքերում հնարավոր է, որ հիվանդությունը մահվան ելք ունենա:

ВОЗ объявила глобальную чрезвычайную ситуацию из-за вспышки вируса mpox
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) объявила самый высокий уровень опасности в связи с распространением вируса mpox (оспа обезьян) в Африке.
Как сообщает Арменпресс, генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус заявил на состоявшейся 14 августа в Женеве пресс-конференции, что Комитет по чрезвычайным ситуациям ВОЗ считает новую вспышку mpox "чрезвычайной ситуацией в области здравоохранения, имеющей международное значение"
По его словам, в Бурунди, Кении, Руанде и Уганде, где ранее не было зафиксировано распространение mpox, выявлено 90 случаев заражения вариантом вируса 1b, который характеризуется более тяжелым течением заболевания и приводит к большему числу смертей, чем предыдущий вариант. В Демократической Республике Конго зарегистрировано уже более 14 тысяч заразившихся, 524 человека скончались, сообщается далее.
В общей сложности в текущем году 13 африканских странах было зафиксировано 17 тысяч случаев заражения mpox, что на 160 процентов больше, чем за тот же период 2023 года, пишет Reuters.
Передача вируса от человека к человеку возможна при тесном контакте, в частности, во время секса. Основные симптомы заболевания - высокая температура, сыпь, воспаленные лимфоузлы, боли в мышцах, слабость. Как правило, за две-четыре недели человеческий организм справляется с вирусом, но в редких случаях возможен летальный исход.