ՌԴ կառավարությունը բենզինի արտահանման արգելքը երկարաձգել է մինչև տարեվերջ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ կառավարությունը սեպտեմբերի 1-ից բենզինի արտահանման նոր սահմանափակում է մտցրել։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից:
«2024 թ. սեպտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը Ռուսաստանում կրկին կգործի բենզինի արտահանման ժամանակավոր սահմանափակում: Այս մասին որոշումն ստորագրվել է։ Որոշումն ընդունվել է վառելիքի շուկայում կայուն իրավիճակը սեզոնային շարունակվող պահանջարկի և նավթավերամշակման գործարաններում իրականացվող պլանային վերանորոգումների ժամանակաշրջանում պահպանելու համար», - ասվում է ՌԴ կառավարության Telegram-ալիքում։
Սահմանափակումը չի տարածվի, այդ թվում՝ միջազգային միջկառավարական համաձայնագրերի շրջանակներում, ներառյալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրներ մատակարարումերի վրա, քաղաքացիների կողմից անձնական օգտագործման համար արտահանվող վառելիքի, ինչպես նաև միջազգային մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով արտահանվող վառելիքի վրա, հստակեցվում է հաղորդագրության մեջ։
Ներկայում Ռուսաստանում գործում է բենզինի արտահանման ժամանակավոր արգելք, որը կառավարության կողմից սահմանվել է 2024 թ. մարտի 1-ից մինչև օգոստոսի 31-ը։ Մայիսի 20-ից մինչև հուլիսի վերջն արգելքի գործողությունը կասեցվել էր ներքին շուկայի` ավտոմոբիլային բենզինով հագեցվածության կապակցությամբ և առանձին ձեռնարկությունների կողմից նավթի վերամշակման ծավալների նվազում թույլ չտալու համար։
Հունիսի սկզբից բենզինի բորսայական գներն արձակուրդների ժամանակաշրջանում սկսեցին աճել պահանջարկի ակտիվ սեզոնի ֆոնին։ Այս ֆոնին կարգավորող մարմիններն սկսեցին խոսել բենզինի արտահանման արգելքը վերսկսելու անհրաժեշտության մասին, ընդ որում` ավելի երկար ժամանակաշրջանով՝ մինչև հոկտեմբերի վերջը, որպեսզի վառելիքի շուկան հիվանդագին չտանի ինչպես օգոստոսին նավթամթերքի պիկային պահանջարկը, այնպես էլ նավթավերամշակման գործարանների աշնանային պլանային վերանորոգումները:
Վառելիքի արտահանման արգելքի պրակտիկան նախկինում ցույց է տվել իր արդյունավետությունը. դրա շնորհիվ հաջողվում է ներքին շուկան արագորեն հագեցնել:

Правительство РФ продлило запрет на экспорт бензина до конца года
Правительство России  с 1 сентября введет новое ограничение на экспорт бензина. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Интерфакс”.
“С 1 сентября по 31 декабря 2024 года в России снова будет действовать временное ограничение на экспорт бензина. Постановление об этом подписано. Решение принято для поддержания стабильной ситуации на топливном рынке в период сохраняющегося сезонного спроса и плановых ремонтов, проводимых на нефтеперерабатывающих заводах”, - говорится в сообщении Telegram-канала правительства РФ.
Ограничение не будет распространяться, в том числе на поставки в рамках международных межправительственных соглашений, государствам-членам Евразийского экономического союза, на топливо, экспортируемое для личного пользования граждан, а также на топливо, экспортируемое в целях оказания международной гуманитарной помощи” - , уточняется в сообщении.
В настоящее время в России действует временный запрет на экспорт бензина, который установлен правительством с 1 марта 2024 года по 31 августа 2024 года. С 20 мая до конца июля действие запрета было приостановлено в связи с насыщением внутреннего рынка автомобильным бензином и недопущением снижения объемов переработки нефти отдельными предприятиями.
С начала июня, в период отпусков, биржевые цены на бензин начали расти на фоне сезона активного спроса. Регуляторы начали говорить о необходимости возобновить запрет на экспорт бензина, причем на более длительный период, до конца октября, чтобы топливный рынок смог бы безболезненно пережить как пиковый спрос на нефтепродукты в августе, так и осенние плановые ремонты на нефтеперерабатывающих заводах.
Практика запрета экспорта топлива уже показала свою эффективность. Благодаря этому удается быстро насытить внутренний рынок.