Փարիզ-2024. Արթուր Ալեքսանյանը և Մալխաս Ամոյանը «Հայաստանի տանը» հանդիպել են հայ երկրպագուներին
ՓԱՐԻԶ,  9 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամներ, Փարիզ-2024-ի արծաթե և բրոնզե մեդալակիրներ Արթուր Ալեքսանյանը և Մալխաս Ամոյանը, ինչպես նաև աթլետիկայի հավաքականի անդամ, վազորդ Երվանդ Մկրտչյանը Փարիզում գործող «Հայաստանի տանը» հանդիպել են հայ երկրպագուների հետ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` Փարիզի 17-րդ թաղամասում գործող Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն մասնաշենքում կրկին մեկ հարկի տակ էին համախմբվել հայկական համայնքն ու օլիմպիական հավաքականի ներկայացուցիչները:
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի անդամ, ՕԽ նորընծա արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանն իր ողջույնի խոսքում ընդգծեց նախօրեին մարզադահլիճում ներկա հայ երկրպագուների աջակցության կարևորությունը: Շնորհակալական խոսքին միացավ նաև 77 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանն ու առանձնացրեց. «Բոլորիդ շնորհակալ ենք մեր կողքին լինելու ու մեզ աջակցելու համար»:
Երվանդ Մկրտչյանը ևս տպավորված էր իր առաջին Օլիմպիական խաղերով և մեծ գնահատանքի արրժանացրեց Խաղերի կազմակերպվածությունն ու հայերի աջակցությունը խաղերի ընթաքում:
Անմիջական մթնոլորտում կայացած հանդիպմանը ներկա էին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, բռնցքամարտիկ Արթուր Աբրահամը, ըմբիշ, Եվրոպայի չեմպիոն Մարտին Բերբերյանը, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի հավաքականի մարզչական շտաբի ներկայացուցիչները, բազմաթիվ հայ երկրպագուներ:

Париж-2024: Артур Алексанян и Малхас Амоян в Доме Армении встретились с армянскими болельщиками
Члены олимпийской сборной Армении, серебряный и бронзовый медалисты Парижа-2024 Артур Алексанян и Малхас Амоян и бегун Ерванд Мкртчян в Доме Армении встретились с армянскими болельщиками.
Как передает корреспондент Арменпресс, представители армянской общины и олимпийской сборной вновь собрались под одной крышей в здании Всеармянского благотворительного союза в 17-м округе Парижа.
Член сборной по греко-римской борьбе, серебряный медалист Олимпийских игр Артур Алексанян, выступая, подчеркнул важность поддержки армянских болельщиков, присутствовавших вчера в спортзале. К его словам присоединился и Малхас Амоян, выразив свою благодарность: “Спасибо всем за то, что вы рядом с нами и поддерживаете нас”.
Ерванд Мкртчян впечатлен своими первыми Олимпийскими играми и высоко оценил организацию Олимпийского комитета и поддержку армян.
На встрече присутствовали посол РА во Франции Асмик Толмаджян, заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян, бывший чемпион мира по боксу Артур Абраам, чемпион Европы по борьбе Мартын Берберян, тренеры сборной Армении по греко-римской борьбе и армянские болельщики.