Փարիզի 17-րդ շրջանի քաղաքապետը հյուրընկալել է Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր հայ ըմբիշներին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի 17-րդ շրջանի քաղաքապետ Ժոֆրուա Բուլարը քաղաքային այգում օգոստոսի 8-ին հյուրընկալել է Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամներ, Օլիմպիական խաղերի մեդալակիր ըմբիշներ Արթուր Ալեքսանյանին և Մալխաս Ամոյանին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Հայաստանի օլիմպիական պատվիրակության անդամներ, բազմաթիվ երկրպագուներ:
«Ողջունելով մարզիկներին՝ Փարիզի 17-րդ շրջանի քաղաքապետը շնորհավորել է նրանց Փարիզ-2024-ում ունեցած տպավորիչ մրցելույթների և նվաճած մեդալների առթիվ: Ժոֆրուա Բուլարն ընդգծել է՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև հարաբերությունները մշտապես առանձնացել են ջերմությամբ ու բարեկամությամբ:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և սրտացավ վերաբերմունքի համար: Կարեն Գիլոյանն ընդգծել է՝ Հայաստանի օլիմպիական պատվիրակությունը խաղերի ողջ ընթացքում զգում է թե՛ Փարիզի իշխանությունների, թե՛ ֆրանսիացի ժողովրդի աջակցությունն ու բարեկամական վերաբերմունքը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Փարիզի Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանն ու բրոնզե մեդալակիր Մալխաս Ամոյանը ևս շնորհակալություն են հայտնել հյուրընկալության և երկրպագության համար: Ներկաներին ողջունել է նաև Ֆրանսիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
Այնուհետև, հայ մարզիկները լուսանկարվել են Փարիզի 17-րդ շրջանի քաղաքային այգում հավաքված երկրպագուների հետ, ինքնագրեր բաժանել նրանց:
Արթուր Ալեքսանյանն ու Մալխաս Ամոյանը կհյուրընկալվեն նաև Փարիզում գործող «Հայաստանի օլիմպիական տանը» և կհանդիպեն Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների ու երկրպագուների հետ:

YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. Today, the Mayor of the 17th district of Paris, Geoffroy Boulard, received members of the Armenian Olympic team, Olympic medalists wrestlers Artur Aleksanyan and Malkhas Amoyan in the city park, according to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia.
The event was also attended by Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Karen Giloyan, Ambassador of the Republic of Armenia to France Hasmik Tolmajian, members of the Armenian Olympic delegation, and numerous fans.
“Welcoming the athletes, the mayor of the 17th district of Paris congratulated them on the spectacular competition and the medals won at Paris 2024. Geoffroy Boulard stressed that the relations between Armenia and France have always been warm and friendly.
Karen Giloyan expressed gratitude for the warm welcome and kind attitude and stressed that the Armenian Olympic delegation has felt the support and friendly attitude of both the Paris authorities and the French people throughout the games," the statement said.
According to the source, silver medalist of the Paris Olympic Games Artur Aleksanyan and bronze medalist Malkhas Amoyan also thanked for the hospitality and warm reception. The participants were also greeted by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to France, Hasmik Tolmajian.
After that, the Armenian athletes took pictures with fans gathered in the city park of the 17th district of Paris, signing autographs. Artur Aleksanyan and Malkhas Amoyan will also take part in the "Olympic House of Armenia" event in Paris and meet with representatives and fans of the Armenian community of France.