Փարիզ-2024. Մարմնամարզիկները «Հայաստանի տանը» հանդիպեցին երկրպագուներին
ՓԱՐԻԶ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի 33-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր, աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Արթուր Դավթյանը, ՕԽ մասնակից Վահագն Դավթյանը և Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները «Հայաստանի տանը» հանդիպեցին Ֆրանսիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` հանդիպմանը ներկա էին Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Փարիզի փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչան, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը, հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը, մարզիչ Հայկ Նազարյանը և այլոք:
Փարիզի փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչան առանձնակի ընդգծեց մարմնամարզիկների կատարած աշխատանքը Օլիմպիական խաղերի ընթացքում:
«Ուզում եմ շնորհավորանքի խոսքեր ասել Արթուր Դավթյանին, ով դարձավ Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր հենց Փարիզում: Վստահ եմ՝ այստեղ նվաճած արծաթը Լոս Անջելեսում կվերածվի ոսկե մեդալի: Փարիզը և մենք բոլորս միշտ ձեր կողքին կլինենք: Այդպես է եղել նախկինում, այդպես է հիմա և այդպես է լինելու վաղը»,-ասաց Նգաչան:
Վերջինիս խոսքով` Փարիզի քաղաքապետարանում սպասում են առաջին իսկ հնարավորությանը հայ մարզիկներին հենց այնտեղ հյուրընկալելու համար:
Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի անդամներ Արթուր Դավթյանին ու Վահագն Դավթյանին, ասաց. «Ձեր շնորհիվ ապրեցինք գեղեցկության, հուզմունքի, հպարտության պահեր: Ամբողջ Հայաստանը, ամբողջ սփյուռքը մեկ մարդու նման հետևում էր ձեզ: Երկուսդ իսկապես հիասքանչ էիք»:
Հայաստանի մարմնամարզության ֆեդերացիայի նախագահ Գագիկ Վանոյանը իր շնորհակալական խոսքը հղեց Ֆրանսիայի իշխանություններին և ժողովրդին Օլիմպիական խաղերը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
«Մենք հասել ենք այն մակարդակին, որ արծաթե կամ բրոնզե մեդալները մեզ չեն բավարարում: Սակայն երկրի համար նվաճված ցանկացած մեդալ մեր երկրի պատիվն ու հպարտությունն է: Մենք պետք է յուրաքանչյուր մեդալի համար շնորհակալություն հայտնեք թե՛ մարզիչներին, թե՛ մարզիկներին: Ուզում եմ խոսել մեր մարզաձևին Հայաստանի կառավարության աջակցության մասին: Վերջին տարիներին այն չափազանց մեծ է»,- ասաց Վանոյանը:
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը դարձել է Փարիզ-2024-ի արծաթե մեդալակիր: Արթուր Դավթյանը հենացատկի վարժության եզրափակչում հավաքեց 14.966 միավոր և նվաճեց արծաթե մեդալ: Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնը ֆիլիպինցի Յուլո Կարլոսն է: Եռյակի վերջում Մեծ Բրիտանիայից Հարի Հեփվորթն է:

Париж-2024: гимнасты встретились с болельщиками в Доме Армении
Серебряный призер XXXIII летних Олимпийских игр в Париже, чемпион мира и Европы Артур Давтян, участник Олимпийских игр Ваагн Давтян и члены Федерации гимнастики Армении в Доме Армении встретились с представителями армянской общины Франции.
Как передает корреспондент Арменпресс, на встрече также присутствовали посол РА во Франции Асмик Толмаджян, заместитель мэра Парижа Арно Нгача, заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян, президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян, главный тренер сборной по гимнастике Акоп Серобян, тренер Айк Назарян и другие.
Заместитель мэра Парижа Арно Нгача особо отметил работу, проделанную гимнастами на Олимпийских играх.
“Особые слова поздравления хочу сказать Артуру Давтяну, который стал серебряным призером Олимпийских игр в Париже. Я уверен, что завоеванное здесь серебро превратится в золотую медаль в Лос-Анджелесе. Париж и мы все всегда будем рядом с вами. Так было раньше, так есть сейчас, так будет и завтра”, - сказал Нгача. По его словам, мэрия Парижа ждет первой же возможности принять у себя армянских спортсменов.
Посол РА во Франции Асмик Толмаджян, выразив благодарность членам сборной Армении по гимнастике Артуру Давтяну и Ваагна Давтяну, подчеркнула: “Благодаря вам мы пережили прекрасные моменты красоты, волнения и гордости. Вся Армения, вся диаспора,  все как один следили за вами. Вы оба были прекрасны”.
Президент Федерации гимнастики Армении Гагик Ваноян в своей благодарственной речи особо отметил власти Франции и французский народ за прекрасную организацию Олимпийских игр.
“Мы достигли того уровня, когда нам уже недостаточно серебряных или бронзовых медалей. Однако любая завоеванная для страны медаль - это честь и гордость нашей страны. За каждую медаль мы долны благодарить и тренеров, и спортсменов. Хочу отметить поддержку нашего государства нашему виду спорта. В последние годы она очень велика”, - сказал Ваноян.
Член олимпийской сборной Армении гимнаст Артур Давтян стал серебряным призером Парижа-2024. Член сборной Армении Артур Давтян в финале опорных прыжков набрал 14,966 балла и завоевал серебряную медаль. Чемпионом Олимпийских игр стал Юло Карлос из Филиппин. В конце тройки победителей - Гарри Хепворт из Великобритании.