Իսրայելը դիտարկում է Իրանին կանխարգելիչ հարված հասցնելու հնարավորությունը. ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի ղեկավարությունը դիտարկում է Իրանին կանխարգելիչ հարված հասցնելու հնարավորությունը, եթե Իսրայելն ունենա անհերքելի փաստեր, որ Թեհրանը հարձակում է նախապատրաստում։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է The Times of Israel-ից։
Պարբերականի տվյալներով՝ օգոստոսի 4-ի երեկոյան Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն անցկացրել է խորհրդակցություն բանակի և հատուկ ծառայությունների ղեկավարության հետ՝ Իսրայելի վրա Իրանի և «Հեզբոլլահ»-ի հնարավոր հարձակումներին նախապատրաստվելու ֆոնին։
Առաջիկա օրերին Իսրայելի վրա հնարավոր հարձակման մասին մտավախությունները պայմանավորված են նրանով, որ Իրանը խոստացել է վրեժ լուծել հուլիսի 31-ին Թեհրանում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման քաղբյուրոյի ղեկավար Իսմայիլ Հանիյեի սպանության համար, որին նախորդել էր Բեյրութում ավիահարվածի հետևանքով «Հեզբոլլահ»-ի բարձրաստիճան հրամանատար Ֆուադ Շուքրի սպանությունը։
Խոհրդակցության ընթացքում քննարկվել է Իրանին կանխարգելիչ հարված հասցնելու տարբերակը, չնայած, ըստ իսրայելական ԶԼՄ-ների, անվտանգության ոլորտի պաշտոնյաները շեշտել են, որ այդ քայլը կձեռնարկվի միայն այն դեպքում, եթե Իսրայելը հստակ հետախուզական տվյալներ ստանա Իրանի կողմից մոտալուտ հարձակման մասին։
Ավելի վաղ Axios լրատվական հարթակն իր աղբյուրներին հղումով հայտնել էր, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը նախազգուշացրել է G7 երկրների իր գործընկերներին, որ Իրանի և «Հեզբոլլահ»-ի հարձակումն Իսրայելի վրա կարող է սկսվել առաջիկա 24 ժամվա ընթացքում։

Израиль рассматривает возможность нанесения превентивного удара по Ирану: The Times of Israel
Руководство Израиля рассматривает возможность нанесения превентивного удара по Ирану, если у Израиля будут неоспоримые факты того, что Тегеран готовит нападение. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета “The Times of Israel”.
По данным издания, вечером 4 августа премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху провел совещание с руководством армии и спецслужб по поводу возможных атак Ирана и “Хезболла” по Израилю.
Опасения по поводу возможного нападения на Израиль в ближайшие дни связаны с тем, что Иран обещал отомстить за убийство 31 июня в Тегеране Исмаила Хании, главы политбюро палестинского радикального движения ХАМАС, которому предшествовало убийство командира “Хезболлы” Фуада Шукра в результате авиаудара по Бейруту.
В ходе совещания обсуждалась возможность нанесения превентивного удара по Ирану, хотя, как сообщают израильские СМИ, представители силовых структур подчеркнули, что такой шаг будет предпринят только в том случае, если Израиль получит четкие разведданные о готовящемся нападении Ирана.
Ранее новостной портал Axios со ссылкой на свои источники сообщил, что госсекретарь США Энтони Блинкен предупредил своих коллег из стран G7, что нападение Ирана и “Хезболлы” на Израиль может произойти уже 5 августа.