Փարիզ-2024. Արթուր Դավթյանն արժանի էր ոսկե մեդալի. Հակոբ Սերոբյան
ՓԱՐԻԶ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մարմնամարզության հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանն ամփոփեց երկու մարմնամարզիկների` Արթուր Դավթյանի և Վահագն Դավթյանի ելույթները Փարիզ-2024-ում:
«Շատ ուրախ եմ ու նաև շատ գոհ եմ: Վահագնը ունեցավ իր ամենալավ կատարումը: Նա ավելին չէր կարող: Մենք իրատես էինք և գիտեինք, որ մեդալային շանսեր ուներ միայն Արթուրը, իսկ Արթուրը մեզ վախեցրեց որակավորման փուլում (հեղ.-նա որակավորման փուլում գրավեց 7-րդ տեղը): Կարող էինք և ոսկի նվաճել: Արթուրն արժանի էր ոսկե մեդալի, սակայն մրցակցությունը շատ ուժեղ էր, իսկ վարժությունն ամենավերջինը կատարելն ավելի է բարդացնում գործը»,-«Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սերոբյանը:
Վերջինիս խոսքով` Արթուր Դավթյանը Փարիզ-2024-ում ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ պրոֆեսիոնալ է և դեռևս ժամանակ ունի անելու այն, ինչին ունակ է:
«Արթուրը մինչև մյուս Օլիմպիական խաղերը վստահաբար պայքարելու է: Հիմա, երբ Փարիզ-2024-ն անցյալում է, պետք է բարձրաձայնել. Արթուրը ծնկների հետ կապված լուրջ խնդիր ունի, ունի նաև մեջքի ցավեր»,-հայտնեց մասնագետը:
Ըստ գլխավոր մարզչի՝ հաջորդիվ եկող սերունդների համար ժամանակակից գործիքներ են պետք, նրանք տաղանդավոր են, սակայն մրցունակ լինելու համար նրանց միջազգային ու արդիական գործիքներ են պետք:
«Մեզ համար Օլիմպիական խաղերին մասնակցողների քանակը չէ կարևոր, կարևոր է որակը: Թող լինի մեկը, բայց ոսկե մեդալի արժանանա։ Մենք հրաշալի փոքր սերունդ ունենք»,- ասաց Սերոբյանը։
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր է մարզիկների վնասվածքների ճիշտ բուժումը: Սերոբյանն ընդգծում է, որ կան մարզիկներ, որոնք շատ լուրջ վնասվածքներ ստանալուց հետո վիրահատվում են և դրանից մի քանի ամիս անց վերադառնում են մեծ սպորտ, սակայն Հայաստանում լուրջ մասնագետներ չկան, մասնագետները Գերմանիայում են։
Հայաստանի օլիմպիական հավաքականի անդամ, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը դարձավ Փարիզ-2024-ի արծաթե մեդալակիր: Փարիզի «Bercy Arena»-ում կայացած եզրափակիչներում մարմնամարզիկները մրցեցին հենացատկի մեդալների համար։ Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը այդ վարժության եզրափակչում հավաքեց 14.966 միավոր և նվաճեց արծաթե մեդալ: Օլիմպիական խաղերի չեմպիոնը ֆիլիպինցի Յուլո Կարլոսն է: Եռյակի վերջում Մեծ Բրիտանիայից Հարի Հեփվորթն է:

Париж-2024. Артур Давтян был достоин золотой медали - Акоп Серобян
Главный тренер сборной Армении по гимнастике Акоп Серобян подвёл итоги выступлений двух гимнастов Артура Давтяна и Ваагна Давтяна на Париже-2024.
“Я очень счастлив и очень доволен. Ваагн показал свой лучший результат. Он не мог сделать большего. Мы были реалистами и знали, что только у Артура есть шанс на медаль, а Артур напугал нас в отборочном раунде (он был 7-ым – ред.). Мы могли бы выиграть золото. Артур заслужил золотую медаль, но конкуренция была очень сильная, и выполнение упражнения последним усложняет задачу", - сказал Серобян в беседе с журналистами, сообщает корреспондент Арменпресс
По его словам, Артур Давтян в Париже-2024 еще раз доказал, что он профессионал и еще успеет сделать то, на что способен.
“Артур обязательно будет бороться до следующих Олимпийских игр. Теперь, когда Париж-2024 остался в прошлом, необходимо высказаться. У Артура серьезная проблема с коленями, также болит спина", - рассказал специалист.
По словам главного тренера, следующим поколениям нужны современные снаряды. Они талантливы, но им нужны международные и современные снаряды, чтобы быть конкурентоспособными.
“Для нас не важно количество участников Олимпийских игр, важно качество. Пусть будет один, но с золотой медалью. У нас замечательное молодое поколение", - сказал Серобян.
По его словам, очень важно правильно лечить травмы спортсменов. Серобян подчеркивает, что есть спортсмены, которые после получения очень серьезных травм делают операцию и через несколько месяцев возвращаются в большой спорт, но серьезных специалистов в Армении нет, специалисты находятся в Германии.
Член олимпийской сборной Армении гимнаст Артур Давтян стал серебряным призером Парижа-2024. Гимнасты разыграли медали в опорных прыжках в финале, проходившем на Bercy Arena  в Париже. Член сборной Армении Артур Давтян в финале этого упражнения набрал 14,966 балла и завоевал серебряную медаль. Чемпионом Олимпийских игр стал Юло Карлос из Филиппин. Замыкает тройку лидеров британец Гарри Хепворт.