Վենեսուելայի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է երկրում հեղաշրջում կատարելու փորձի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վենեսուելայի պաշտպանության նախարար Վլադիմիր Պադրինո Լոպեսը հայտարարել է, որ ծայրահեղականները կրկին պետական հեղաշրջում են նախապատրաստում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին նա հայտնել է ազգային հեռուստատեսության եթերում:
«Ականատես ենք պետական ​​հեղաշրջման, որը կրկին ձեռնարկել են աջ ծայրահեղական ֆաշիստները, որոնց, իհարկե, աջակցում են իմպերիալիստական ​​ուժերը՝ հյուսիսամերիկյան իմպերիալիզմը և նրանց դաշնակիցները: Սակայն, մենք կհաղթահարենք այդ փորձությունը»,- նշել է պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը:
Ընդդիմությունը բողոքի ցույցեր է սկսել կիրակի օրը կայացած նախագահական ընտրություններում երկրի գործող ղեկավար Նիկոլաս Մադուրոյի հաղթանակի մասին Վենեսուելայի Ազգային ընտրական խորհրդի հայտարարությունից հետո:
Երկրում նման իրավիճակ էր ստեղծվել նաև նախագահական նախորդ ընտրություններից հետո, երբ ընդդիմության այն ժամանակվա առաջնորդ Խուան Գուայդոն իրեն հայտարարել էր նախագահի պաշտոնակատար: Այն ժամանակ նրան Վենեսուելայի ժամանակավոր ղեկավար էր ճանաչել շուրջ 60 երկիր, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը:

Власти Венесуэлы обвинили оппозицию в попытке госпереворота
Оппозиция Венесуэлы совершает в стране попытку госпереворота при поддержке Запада, власти призывают все стороны к диалогу. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил министр обороны Владимир Падрино Лопес.
"Мы находимся в ситуации госпереворота, предпринимаемого ультраправыми при поддержке империалистов США и их союзников и прислужников. Президент Николас Мадуро бросает вызов, чтобы остановить его, вместе с ним народ, выбравший его, вооруженные силы и демократические институты", - сказал министр.
"Мы снова нанесем поражение этому госперевороту", - добавил он.
Падрино Лопес отметил, что это момент, когда нужно отдать честь народу, который на выборах мирно сделал свой выбор.
"Призываю все политические силы... чтобы они встали на путь демократии и конституции... (Мадуро) уже призвал к диалогу", - сказал министр.