Մեծ Բրիտանիան, Իտալիան և Ճապոնիան ներկայացրել են վեցերորդ սերնդի կործանիչի մոդելը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մեծ Բրիտանիան, Իտալիայի և Ճապոնիայի հետ միասին Ֆարնբորոյում (հուլիսի 22-26) միջազգային ավիաշոուի ժամանակ ներկայացրել է վեցերորդ սերնդի կործանիչի նոր կոնցեպտուալ մոդելը, որը պատրաստ կլինի մինչև 2035 թվականը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը,  BAe Systems պաշտպանական կորպորացիայի ղեկավարներից Հերման Կլասենը լրագրողներին հայտնել է, որ Գլոբալ մարտական ​​օդային ծրագրի  (GCAP) նախագծի նախնական աշխատանքները հիմնականում ավարտվել են։
Նրա խոսքով՝ գործընկերները, ներառյալ՝ Mitsubishi Electric Corporation-ը և Leonardo-ն, 2025 թվականին կտեղափոխվեն կործանիչի նախագծման և մշակման փուլ։
Կլասենը նշել է, որ բրիտանացիները սերտորեն համագործակցում են Իտալիայի և Ճապոնիայի արդյունաբերական գործընկերների, ինչպես նաև այդ երեք երկրների կառավարությունների հետ՝ ձևավորելու և համաձայնեցնելու հաջորդ սերնդի մարտական ​​ինքնաթիռների պահանջները:
Ըստ GCAP-ի ներկայացուցիչների՝ մարտական ​​ինքնաթիռը լինելու է աշխարհի ամենաառաջադեմ, փոխգործունակ, հարմարվողական և փոխկապակցված կործանիչներից մեկը։ Այն հագեցած կլինի սպառազինության ինտելեկտուալ համակարգով, ծրագրային ապահովմամբ կառավարվող ինտերակտիվ օդաչուների խցիկով, ներկառուցված սենսորներով և հաջորդ սերնդի հզոր ռադարով, որը կարող է 10000 անգամ ավելի շատ տվյալներ մշակել, քան գոյություն ունեցող համակարգերը, ինչը վճռական առավելություն է տալիս մարտում:
Միացյալ Թագավորությունը, Իտալիան և Ճապոնիան 2022 թվականի դեկտեմբերին պայմանավորվել են համատեղ մշակել նոր սերնդի կործանիչ, որը նախատեսվում է որպես ԱՄՆ-ում և ԵՄ-ում ստեղծված մարտական ​​ինքնաթիռների այլընտրանք։

Британия, Италия и Япония представили модель боевого самолета шестого поколения
Великобритания совместно с Италией и Японией представила на международном авиасалоне (22-26 июля) в Фарнборо новую концептуальную модель истребителя шестого поколения, который будет готов к 2035 году. Как сообщил журналистам один из руководителей оборонной корпорации BAe Systems Герман Класен, предварительная работа по проекту Global Combat Air Programme (GCAP) в основном завершена, информирует агентство Reuters.
Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, партнеры, в том числе корпорация Mitsubishi Electric, компания Leonardo, перейдут в 2025 году к этапу проектирования и разработки истребителя, уточнил Класен.
По его словам, с момента запуска GCAP 18 месяцев назад британцы "тесно сотрудничают с промышленными партнерами из Италии и Японии <...>, а также с тремя правительствам в формировании и согласовании требований к боевому самолету следующего поколения".
Новая модель с увеличенным по сравнению с ранними прототипами размахом крыла "демонстрирует заметный прогресс в проектировании и разработке концепции истребителя будущего", отметил Класен. "Мы продолжим тестировать и развивать дизайн по мере приближения к следующему этапу программы", - добавил он.
Как утверждают представители GCAP, боевой самолет станет одним из самых передовых, совместимых, адаптируемых и взаимосвязанных истребителей в мире. Он будет оснащен интеллектуальной системой вооружения, интерактивной кабиной с программным управлением, встроенными датчиками и мощным радаром нового поколения, способным обрабатывать в 10 тыс. раз больше данных, чем существующие системы, что обеспечит решающее преимущество в бою.
В декабре 2022 года Соединенное Королевство, Италия и Япония договорились о совместной разработке истребителя нового поколения, который призван стать альтернативой боевым самолетам, создаваемым в США и ЕС. Его центральной концепцией будет оперативная совместимость с военной техникой США и НАТО.