Երկիր մոլորակի բնակչությունը 2080-ականների կեսերին կհասնի 10,3 միլիարդի
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ 2024 թվականի կեսերին Երկիր մոլորակի բնակչության թիվը հասել է գրեթե 8,2 մլրդ մարդու և, ինչպես սպասվում է, առաջիկա 60 տարիների ընթացքում կավելանա ևս 2 միլիարդով 2080-ականների կեսերին հասնելով 10,3 մլրդ մարդու։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասված է ՄԱԿ-ի տնտեսական և սոցիալական հարցերի դեպարտամենտի զեկույցում:
ՄԱԿ-ի կանխատեսմամբ՝ Երկրի բնակչությունը 2084 թվականին կհասնի 10,3 միլիարդ մարդու, այնուհետև դարի վերջին կնվազի մինչև մոտ 10,2 միլիարդ մարդ:
Զեկույցում նաև ասվում է, որ այսօր ամբողջ աշխարհում կանայք միջինում մեկ երեխա ավելի քիչ են ունենում, քան 1990 թվականին:

The world's population is projected to peak at 10.3 billion in the 2080s, U.N. says
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. The world population is predicted to peak at about 10.3 billion people in the 2080s, according to a report released Thursday by the United Nations.
The agency's 2024 World Population Prospects study projects the population will begin to fall after that, to about 10.2 billion people by the century’s end. Though, immigration can help slow the decrease.
Globally, the fertility rate is 2.3 births per woman, compared to 3.3 births in 1990. It takes 2.1 births per woman to maintain a population size, barring immigration. More than half of the world’s countries have fallen below that rate.