ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենը և ՀՀ նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Արամ Հակոբյանը հուլիսի 10-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Միավորված ազգերի կրթական, գիտական և մշակութային կազմակերպության (ՅՈՒՆԵՍԿՕ) գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին, ինչպես նաև կազմակերպության առաջնայնություններին առնչվող մի շարք հարցեր։ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը վերահաստատել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամակցության շրջանակում Հայաստանի կողմից ստանձնած հանձնառությունների կյանքի կոչման և կազմակերպության ծրագրային առաջնայնությունների իրականացման ուղղությամբ շարունակական ջանքերի գործադրման պատրաստակամությունը։
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով մշակութային ժառանգության պաշտպանության ուղղությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից իրականացվող նախաձեռնություններին՝ ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը գլխավոր տնօրենի ուշադրությունն է հրավիրել Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող վտանգներին և ընդգծել դրանք հասցեագրելու հարցում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից ակնկալվող գործուն քայլերի կարևորությունը։
Նշվում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեն շնորհավորել է ՀՀ մշտական ներկայացուցչին պաշտոնի ստանձնման կապակցությամբ՝ հաջողություն մաղթելով պատասխանատու առաքելության իրականացման գործում:

Генеральный директор ЮНЕСКО и постпред Армении обсудили перспективы расширения сотрудничества
Постоянный представитель Республики Армения при ЮНЕСКО Арам Акопян 10 июля вручил верительные грамоты генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе беседы после официальной церемонии собеседники обсудили перспективы расширения сотрудничества между ЮНЕСКО и Арменией, а также ряд вопросов, касающихся приоритетов организации. Постоянный представитель Республики Армения подтвердил готовность прилагать постоянные усилия для реализации обязательств Армении в рамках членства в Исполнительном совете ЮНЕСКО, и реализации программных приоритетов организации.
Коснувшись инициатив ЮНЕСКО по защите культурного наследия, постоянный представитель Армении обратил внимание генерального директора на угрозы историческому и культурному наследию Нагорного Карабаха и подчеркнул важность ожидаемых активных шагов со стороны ЮНЕСКО в их решении.
Генеральный директор ЮНЕСКО Одри Азуле поздравила постоянного представителя Армении со вступлением в должность, пожелав ему успехов в реализации его ответственной миссии.