Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում մասնակցել է «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» միջոցառմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում հուլիսի 9-ին մասնակցել է ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովին հարակից կազմակերպվող «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» միջոցառմանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է ԱԳ նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ Միջոցառման շրջանակներում նախարար Միրզոյանը շփումներ է ունեցել ԱՄՆ, Շվեդիայի, Հունաստանի, Բելգիայի, Սլովակիայի, Նիդերլանդների, Չեխիայի, Կանադայի, Չեռնոգորիայի, Բահրեյնի, Վրաստանի և այլ երկրների գործընկերների հետ:
«Հայաստանը հանձնառու է խաղաղության և անվտանգության կառուցման հարցերում կանանց դերի առաջմղմանը։ «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» հարցերով ՀՀ երկրորդ ազգային «գործողությունների ծրագիրը» գտնվում է իրականացման փուլում։ Ի թիվս այլ ուղղությունների, այն հասցեագրում է ռազմական ուժերում և ոստիկանական համակարգում, կիբերանվտանգության ծրագրերում և խաղաղապահ առաքելություններում կանանց ներգրավածության ավելացման, կանանց ու աղջիկների սոցիալական ու տնտեսական իրավունքների պաշտպանության, ինչպես նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված կանանց իրավունքների պաշտպանության հարցեր»,- նշված է ԱԳ նախարարության հաղորդագրության մեջ։

Ararat Mirzoyan participated in an event dedicated to “Women, peace and security”
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. On July 9, on the sidelines of the NATO summit in Washington, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan participated in an event dedicated to “Women, peace and security”.
According to the statement from the MFA of Armenia. During the event, Minister Mirzoyan had engagements with U.S. colleagues and counterparts from other countries, including Foreign Ministers of Sweden, Greece, Belgium, Slovakia, Netherlands, Czechia, Canada, Montenegro, Bahrain, Georgia and Bahrein.
“Armenia is committed to efforts for advancing the role of women in peace and security. The second National Action Plan on “Women, peace and security” is currently being implemented.
Among others, it prioritizes addressing issues such as increased involvement of women in the armed forces and police system, in cyber security programs and peacekeeping missions, upholding the protection of the social and economic rights of women and girls as well as protection of rights of forcibly displaced women from Nagorno-Karabakh,” stated in the message of the Ministry of Foreign Affairs.