Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը դատապարտել է Ադրբեջանի գործողությունները ԼՂ-ում և աջակցել ՀՀ անկախությանն ու ինքնիշխանությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը հուլիսի 9-ին ընդունած բանաձևում դատապարտել է 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի ռազմական ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղ, երկրամասի հայ բնակչության էթնիկ զտումը, հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը, ինչպես նաև իր աջակցությունն է հայտնել Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում կատարած գրառմամբ այդ մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը ընդունել է «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ» բանաձևը, որում մասնավորապես նշված է.
«Հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղի վրա Ադրբեջանի՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, ավելի քան 100.000 հայերի բռնի տեղահանումը և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության շարունակական խախտումները՝ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը կոչ է անում.
Հարգել Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունն իր սահմաններում;
Խստորեն դատապարտում է ադրբեջանական ռազմական ներխուժումը և Ադրբեջանի 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ի հարձակումը, Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության էթնիկ զտումը և հայկական մշակութային ու կրոնական ժառանգության ոչնչացումը;
Աներկբա աջակցություն է հայտնում Հայաստանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը;
Աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ հիմնված տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վրա, ինչպես նաև՝ 1991 թվականի Ալմա Աթայի հռչակագրի հիման վրա սահմանների սահմանազատմանը, տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակմանը՝ հիմնված ինքնիշխանության, ազգային իրավազորության, հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների վրա և այս համատեքստում՝ Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը»։

Parliamentary Assembly of La Francophonie condemns Azerbaijan's actions in Nagorno-Karabakh, backs Armenia's independence and sovereignty
YEREVAN, JULY 9, ARMENPRESS. In a resolution adopted on July 9, the Parliamentary Assembly of La Francophonie condemned Azerbaijan's military invasion of Nagorno-Karabakh in September 2023, the ethnic cleansing of the Armenian population from the region, and the destruction of Armenian cultural and religious heritage. The Assembly also expressed its unwavering support for Armenia's independence and sovereignty.
Chair of the National Assembly Standing Committee on European Integration, Arman Yeghoyan, said on social media.
The Parliamentary Assembly of La Francophonie has adopted the resolution 'Regarding the Territorial Integrity of Armenians in Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia,' which specifically states:
"Taking into account Azerbaijan's attack on Nagorno-Karabakh on September 19, 2023, the forced displacement of more than 100,000 Armenians and Azerbaijan's ongoing violations of Armenia's territorial integrity, the Parliamentary Assembly of La Francophonie calls for:
Respect the sovereignty and territorial integrity of Armenia within its borders;
Strongly condemns the Azerbaijani military invasion and the attack of Azerbaijan on September 19, 2023, the ethnic cleansing of the Armenian population of Nagorno-Karabakh and the destruction of the Armenian cultural and religious heritage;
Expresses unwavering support for Armenia's independence and sovereignty;
It supports the regulation of relations between Armenia and Azerbaijan based on mutual recognition of territorial integrity, as well as the delimitation of borders according to the 1991 Alma-Ata Declaration. It also supports the unlocking of regional communication channels based on principles of sovereignty, national jurisdiction, equality, and reciprocity. In this context, it endorses the Armenian government's "Crossroads of Peace" project.