Հանրությանը ներկայացվեց «Ակադեմիական քաղաք»-ի գլխավոր հատակագծի վերջնական տարբերակը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ակադեմիական քաղաք»-ի գլխավոր հատակագիծն արդեն պատրաստ է. վերջնական տարբերակը ներկայացվեց  հանրությանը: Քաղաքը կառուցվելու է Երևանի 17-րդ թաղամասին հարող՝ մոտ 680 հա տարածքում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ ՝  «Ակադեմիական քաղաք»-ի գլխավոր հատակագծի վերջնական տարբերակը ներկայացրեց  գերմանական «gmp International GmbH Architects and Engineers» ընկերության փոխտնօրեն Թոբիաս Քեյլը:
Մանրամասն ներկայացնելով քաղաքի հատակագիծը՝ Քեյլը նշեց, որ այն չի լինելու միայն կրթական միջավայր՝ նախատեսված միայն գիտնականների և  ակադեմիական գործունեություն ծավալող մարդկանց համար, այլ լինելու է  ընդհանուր հասարակության համար. «Այնտեղ լինելու են ոչ միայն կրթական կենտրոններ, այլ նաև ռեստորաններ, առևտրային կենտրոններ և այլ տարաբնույթ վայրեր, որոնք ծառայելու են ընդհանուր հասարակությանը»:
Ըստ նրա՝ նախագծման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել 2025 թվականի աշնանը, որից հետո  մեկնարկելու է կառուցապատման առաջին փուլը. նախնական գնահատմամբ առաջին փուլի աշխատանքները կավարտվեն 2030 թվականին: Ներկայումս ընթանում են նաև «Ակադեմիական քաղաք»-ի լանդշաֆտի դիզայնի, քաղաքաշինական զարգացման պլանի և  անհրաժեշտ կոմունալ ենթակառուցվածքների պլանավորման, տրանսպորտային ցանցի նախագծի կազմման աշխատանքները։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդգծեց՝ «Ակադեմիական քաղաք»-ի գլխավոր հատակագծն արդեն պատրաստ է. գլխավոր հատակագծի տեսլականի վերջնական տարբերակի ներկայացումից հետո կնախանշվեն հաջորդ քայլերը:
«Որպեսզի այսօր ներկայացվելիք տեսլականը դառնա իրականություն, միանգամից տարբեր ուղղություններով տարաբնույթ աշխատանքներ պետք է իրականացվեն: Դրանց զգալի մասն արդեն պլանավորված է և նախապատրաստական փուլում է»,- նշեց նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանը շեշտեց՝ գլխավոր հատակագծի վերջնական տարբերակն ունենալուց հետո պլանավորվում են հանրային մասնակցության բաց քննարկումներ:
«Ուսումնական տարվա սկսվելուն պես նախատեսում ենք գլխավոր հատակագիծն առանձին ներկայացնել նաև բուհերում՝ դասախոսական և ուսանողական կազմերի հետ մանրամասն քննարկելով ծրագիրը: Պլանավորում ենք հնարավորինս լայնամասշտաբ հանրային քննարկումներ, որովհետև այս ծրագիրը հանրությունը վերափոխող ծրագիր է: Եթե խոսում ենք նման նշանակության ծրագրի մասին, ապա առաջնայինը հանրային մասնակցությունն է: Հույս ունեմ, որ ակադեմիական, գիտական շրջանակները կլինեն մեր կողքին, որովհետև մենք այդ աշխատանքը միասին անելու կարիք ունենք»,- ասաց նախարարը:
Ժաննա Անդրեասյանն անդրադարձավ «Ակադեմիական քաղաք»-ի ընտրված տարածքին՝ նշելով, որ այն  սահմանակից է Արմավիրի, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերին և տրանսպորտային տարբեր միջոցներով կապված է լինելու ինչպես Երևանին, այնպես էլ մարզերին։  Ակադեմիական քաղաքի տարածքում հնարավոր կլինի տեղակայել մինչև 16 բուհ՝ օրենքով նախատեսված մինչև ութ պետական խոշորացված բուհ և մինչև ութ ոչ պետական կամ միջազգային բուհ:
Ըստ նրա՝ «Ակադեմիական քաղաք»-ում  առաջին փուլով նախատեսվում է գործարկել բուհական կլաստերներից  չորսը՝ կրթական, արվեստների, տեխնոլոգիական, սպայական ուղղություններով։ Նշված կլաստերներում և դրանց հարակից տարածքներում նախնական հաշվարկով աշխատելու և բնակվելու է մոտ 44 000 մարդ:
Հիշեցնենք, որ 2024թ. տարեսկզբին՝ հունվարի 30-ին, բուհական և գիտական համայնքներին է ներկայացվել Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտուալ գլխավոր հատակագծի նախնական տարբերակը, իսկ ապրիլի 12-ին ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկվել է գլխավոր հատակագծի հայեցակարգը: Հանդիպումների ընթացքում ոլորտի պատասխանատուների և շահառուների հնչեցրած առաջարկություններն ու դիտողությունները ևս հաշվի են առնվել հատակագծի վերջնական տարբերակի մշակման գործում, որը կներկայացվի բուհական և գիտական հանրությանը հուլիսի 9-ին:

Представлен окончательный вариант генерального плана “Академического городка”
Генеральный план “Академического городка” уже готов: представлен окончательный вариант. Городок будет построен на территории площадью 680 гектаров, прилегающей к 17-му кварталу Еревана.
Как сообщает Арменпресс, генеральный план представил заместитель директора разрабатывающей генеральный план Академического городка компании gmp International GmbH Architects and Engineers Тобиас Кейл.
Представляя подробности плана, Кейл отметил, что это будет не просто образовательная среда для ученых и академиков, но и для широкой публики:
“Там будут не только образовательные центры, но и рестораны, торговые центры и другие различные места, обслуживающие широкую публику”.
По его словам, проектные работы планируется завершить осенью 2025 года, после чего стартует первый этап строительства. По предварительным оценкам, первый этап завершится в 2030 году. В настоящее время также ведется ландшафтное проектирование “Академгородка”, градостроительный план и планировка необходимой коммунальной инфраструктуры, подготовка проекта транспортной сети.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян подчеркнула, что генеральный план “Академгородка” уже готов. После презентации окончательной версии генерального плана будут намечены следующие шаги.
“Для того, чтобы представленная сегодня концепция стала реальностью, необходимо реализовать работ в сразу нескольких направлениях. Значительная часть из них уже запланирована и находится в стадии подготовки”, - отметила министр.
Жанна Андреасян подчеркнула, что после принятия окончательного варианта генерального плана планируются открытые обсуждения с участием общественности.
“Как только начнется учебный год, мы планируем представить генеральный план отдельно вузам, детально обсудив его с профессорско-преподавательским составом и студенческим составом. Мы планируем проводить общественные обсуждения как можно шире, потому что эта программа — программа, которая преобразует общество. Если мы говорим о программе такого значения, то главное – участие общественности. Надеюсь, что академические и научные круги поддержат нас, потому что эту работу нам нужно делать вместе”, - сказала министр.
Жанна Андреасян коснулась выбранной территории “Академгородка”, отметив, что она граничит с Армавирской, Арагацотнской и Котайкской областями и будет связана как с Ереваном, так и с областями различными видами транспорта. На территории академгородка можно будет разместить до 16 вузов: до восьми государственных укрупненных вузов и до восьми негосударственных или международных вузов.
По ее словам, на первом этапе в “Академгороде” планируется запустить четыре университетских кластера - образовательный, художественный, технологический, офицерский. По предварительным расчетам, в указанных кластерах и прилегающих к ним территориях будут работать и проживать около 44 тысяч человек.
Напомним, что 30 января 2024 года предварительный вариант концептуального генерального плана Академгородка был представлен университетскому и научному сообществу, а 12 апреля концепция генерального плана обсуждалась с представителями отрасли. При разработке окончательного варианта плана были также учтены представленные в ходе этих встреч замечания должностных лиц и бенефициаров отрасли.