Բժիշկը ոչ թե մասնագիտություն է, այլ կոչում. ԵՊԲՀ-ն այս տարի ավարտած 622 շրջանավարտներից 250-ն արտասահմանցի է
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը 2024 թվականին ունեցել է 622 շրջանավարտ, որից 250-ն՝ արտասահմանցի: Բուհի Գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստը՝ ուսումնական տարվա շրջանավարտների ավարտական երեկոն, տեղի է ունեցել հուլիսի 8-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում:
«Գիտական խորհրդի հարգարժան անդամներ, սիրելի շրջանավարտներ, հարգելի երաժիշտներ, հյուրեր, ծնողներ, մեզ համար շատ սպասված և կարևոր օր է: Այսօր գումարվել է Գիտական խորհրդի հանդիսավոր նիստ, որպեսզի կարողանանք ևս մեկ անգամ հավաստել՝ ճերմակ հագուստը լոկ հագուստ չէ, այլ պարտավորություն: Կարծում եմ՝ այն աշխատանքները, որոնք իրականացրել ենք 6 տարվա ընթացքում՝ խստապահանջ քննությունները, հմտությունների մակարդակը, որով օժտված եք, թույլ է տալիս ասել՝ այն մարդիկ, որոնք այսօր պատրաստ են համալրել «սպիտակ բանակի» շարքը, արժանի են այդ անպարտելի կոչմանը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ազդարարելով նիստի մեկնարկը՝ նշել է ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը:
ԵՊԲՀ շրջանավարտների մուտքը բժշկություն ողջունել է Անեսթեզիոլոգիայի և ինտենսիվ թերապիայի ամբիոնի դասախոս, հանրապետությունում անեսթեզիոլոգիայի և ռեանիմատոլոգիայի բնագավառի երկար տարիների փորձով, հմուտ բժիշկ Անատոլի Գնունին:
«Դուք շուտով կերդվեք և մուտք կգործեք բժիշկների շարքերը: Հիշեք, որ բժիշկը ոչ թե մասնագիտություն է, այլ կոչում: Ձեր առօրյա աշխատանքն ապարելակերպ է, որն ուղեկցելու է ձեզ ողջ կյանքի ընթացքում: Բարձր գիտելիքների և մասնագիտական ունակությունների հետ մեկտեղ պետք է օժտված լինեք մարդկային բարձր հատկանիշներով: Կհանդիպեք բազմաթիվ խոչընդոտների, դժվարությունների, մարտահրավերների: Մի՛ նահանջեք, պայքարեք և հաղթահարեք»,-ասաց Անատոլի Գնունին՝ հորդորելով անվերապահորեն պայքարել մարդու առողջության և կյանքի համար, շարունակել կրթությունն ու պայքարել տգիտության և անտարբերության դեմ:
Միջոցառումն այս տարի տարբերվեց նաև անցկացման ձևաչափով. ոչ թե բեմից, այլ տեսանյութերի միջոցով դեկաններն ավարտողներին ողջունելու հնարավորություն ունեցան հետաքրքիր հիշողություններով, պատմություններով՝ ուսումնառության, դասախոսների, միմյանց մասին:
«Հարգելի՛ գործընկերներ, հպարտ ենք ձեզանից մեկը լինելու համար, ինձ համար պատիվ է, որ ես պատասխանատվություն եմ ստանձնել այս դժվարին ժամանակներում ղեկավարել Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանը, աշխատել անվանի պրոֆեսորների, իմ ուսուցիչների հետ, աշխատել կողք կողքի գործընկերների հետ, որոնք կարողացան այս պատմական դարաշրջանում բոլոր դժվարություններն անցնելով` բարձր պահել բժշկի պատիվը: Ձեզ հետ հպարտ եմ կանգնել այստեղ, որովհետև այս տարիների ընթացքում դուք մեզ հետ միասին` ուս ուսի, անցաք համաճարակը և ձեր ուրույն տեղն ունեցաք այդ պայքարում»,- ամփոփիչ խոսքում ընդգծեց ռեկտորը` շնորհավորելով բոլորին և շեշտելով, որ համալսարանի առաքելությունն է պատրաստել ավելի լավ մասնագետներ:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանն ընդգծեց, որ այսօր ականատես ենք, որ համալսարանն իրականացնում է իր առջև դրված խնդիրը:
«Մաղթում եմ, որ ոգևորվեք այնքան, որ կարողանաք արդարացնել, փրկեք այնքան, որ չսպասեք երախտիքի խոսքերի, պատասխանատվություն ստանձնեք այնքան, որքան կարող եք արդարացնել»,- եզրափակեց խոսքը նա:

Врач – это не профессия, а призвание: из 622 выпускников, окончивших ЕГУ в этом году, 250 – иностранцы
В 2024 году в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци было 622 выпускника, из них 250 иностранцев. 8 июля в концертном зале имени Арама Хачатуряна состоялись торжественное заседание Ученого совета университета по итогам нынешнего учебного года, выпускной вечер выпускников.
“Уважаемые члены Ученого совета, дорогие выпускники, уважаемые музыканты, гости, родители, для нас это долгожданный и важный день. Сегодня было созвано торжественное заседание Ученого совета, чтобы еще раз подтвердить, что белая одежда – это не просто одежда, а обязанность. Думаю, что работы, которые мы провели за последние 6 лет, строгие проверки, уровень квалификации, которым вы обладаете, позволяют нам сказать, что люди, готовые сегодня вступить в ряды “белой армии”, заслуживают этот непобедимый титул”, - заявил, объявляя о начале заседания, ректор ЕГУ Армен Мурадян, сообщает Арменпресс.
Вступление выпускников ЕГУ в медицину приветствовал преподаватель кафедры анестезиологии и реаниматологии Анатолий Гнуни, опытный врач с многолетним опытом работы в сфере анестезиологии и реаниматологии в республике.
“Скоро вы принесете присягу и вступите в ряды врачей. Помните, врач – это призвание, а не профессия. Ваш распорядок дня – это образ жизни, который будет сопровождать вас на протяжении всей жизни. Наряду с высокими знаниями и профессиональными способностями вы должны быть наделены высокими человеческими качествами. Вам предстоит столкнуться со множеством препятствий, трудностей, испытаний. Не отступать, бороться и побеждать", - сказал Анатолий Гнуни, призвав безоговорочно бороться за здоровье и жизнь человека, продолжать образование и бороться с невежеством и безразличием.
Мероприятие в этом году также отличалось своим форматом. Не со сцены, а посредством видеороликов деканы имели возможность поприветствовать выпускников интересными воспоминаниями, рассказами об учебе, профессорах, друг о друге.
“Уважаемые коллеги, мы гордимся тем, что являемся одними из вас. Для меня большая честь, что я взял на себя ответственность возглавить Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци в это непростое время, работать с известными профессорами, моими преподавателями, работать бок о бок с коллегами, которые смогли в эту историческую эпоху пройти через все трудности, чтобы высоко держать честь врача. Я горжусь тем, что стою здесь с вами, потому что в эти годы вы прошли через эпидемию плечом к плечу с нами и заняли свое место в этой борьбе", - сказал ректор в своей заключительной речи, поздравив всех и подчеркнув, что миссия университета - готовить лучших специалистов.
Ректор ЕГУ Армен Мурадян подчеркнул, что сегодня мы являемся свидетелями того, как университет реализует поставленную перед ним задачу.
"Желаю вам воодушевиться так, чтобы суметь оправдать, спасти столько, чтобы не ждать слов благодарности, взять на себя ответственности столько, сколько вы сможете оправдать", - заключил он.