Բրիտանիայի պաշտպանության նոր նախարարը գնդակոծության տակ է հայտնվել Ուկրաինա այցի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նոր նախարար Ջոն Հիլին հայտնվել է հրթիռակոծության տակ հուլիսի 7-ին Ուկրաինա կատարած իր առաջին պաշտոնական այցի ժամանակ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է The Daily Mirror պարբերականը։
Ըստ հրապարակման՝ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի և պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովի հետ Հիլիի բանակցությունների ժամանակ Օդեսայում հայտարարվել է օդային տագնապ, ինչի հետևանքով հանդիպման մասնակիցներն ստիպված են եղել պատսպարվել շենքերից մեկի նկուղային հարկաբաժնում։ Թերթը պարզաբանում է, որ հավաքվածներին հաջողվել է ապաստարանից հեռանալ մոտ 35 րոպե անց, երբ տրվել է օդային տագնապի ավարտի ազդանշան։
Հիլին Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում է նշանակվել հուլիսի 5-ին՝ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանական ընտրություններում Քիր Սթարմերի գլխավորած Լեյբորիստական ​​կուսակցության հաղթանակից հետո։ Արդեն հուլիսի 7-ին նա ժամանել է Օդեսա, որտեղ հայտարարել է, որ իր երկիրն Ուկրաինային կմատակարարի Brimstone բարձր ճշգրտության 90 հրթիռ, 10 AS-90 ինքնագնաց հրետանային կայանք և քառորդ միլիոն զինամթերք:

Новый министр обороны Великобритании попал под ракетный обстрел во время визита в Украину
Новый министр обороны Великобритании Джон Хили попал под ракетный обстрел во время своего первого официального визита в Украину 7 июля. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Daily Mirror.
Согласно данным издания, во время переговоров Хили с президентом Украины Владимиром Зеленским и министром обороны Рустемом Умеровым в Одессе была объявлена ​​воздушная тревога, в результате чего участникам встречи пришлось укрыться в подвале одного из зданий. Газета уточняет, что они смогли покинуть укрытие примерно через 35 минут, когда был дан сигнал об окончании воздушного налета.
Хили был назначен министром обороны Великобритании 5 июля после победы Лейбористской партии Кира Стармера на парламентских выборах в Великобритании. Уже 7 июля он прибыл в Одессу, где заявил, что его страна поставит Украине 90 высокоточных ракет Brimstone, 10 самоходных артиллерийских систем AS-90 и четверть миллиона боеприпасов.