Ուկրաինան Ռուսաստանի հարձակումներին պատասխանել է ԱԹՍ-ների գրոհով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս գիշեր Ռուսաստանի Վոլգոգրադի, Բելգորոդի, Ռոստովի, Վորոնեժի և Աստրախանի մարզերը ենթարկվել են անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է, որ հարձակումների պատճառով օդանավերի ժամանումներն ու թռիչքները Աստրախանի օդանավակայանում ժամանակավորապես սահմանափակվել են։
Վոլգոգրադի օդանավակայանը նույնպես ինքնաթիռների թռիչքների և ժամանումների սահմանափակումներ է մտցրել։ Վոլգոգրադի մարզի ղեկավարը հայտնել է ԱԹՍ-ների զանգվածային հարձակումը հետ մղելու մասին։
Ըստ Վոլգոգրադի նահանգապետ Անդրեյ Բոչարովի՝ ուկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակումը հետ է մղվել ՀՕՊ ուժերի և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցներով․ անօդաչուների բեկորների ընկնելու հետևանքով այրվել են նավթաբազա և ենթակայան։
Բելգորոդի նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովը նույնպես հայտնել է մարզի մի քանի բնակավայրերի վրա ուկրաինական ԱԹՍ-ների հարձակման մասին։ Մեկ մարդ զոհվել է, 4 մարդ՝ վիրավորվել։ Վնասվել են նաև բնակելի տներ, սոցիալական օբյեկտներ, գազամատակարարման գիծ և մեքենաներ։
Հարձակումներ են տեղի ունեցել նաև Ռոստովի մարզում։ Նահանգապետ Վասիլի Գոլուբևը Telegram-ում հայտնել է, որ էլեկտրաենթակայաններից մեկում հրդեհ է բռնկվել, ՀՕՊ համակարգերը և ռադիոէլեկտրոնային պայքարի միջոցները մի քանի տասնյակ թիրախներ են խոցել մարզի տարբեր հատվածներում։
Վորոնեժի իշխանությունները նույնպես հայտնել են ուկրաինական մի քանի ԱԹՍ խոցելու մասին։ Տուժածներ և ավերածություններ չկան։
Իսկ Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ հուլիսի 8-ին ռուսական ուժերի կողմից ուկրաինական տարբեր քաղաքների հրթիռակոծության հետևանքով զոհերի թիվը հասել է առնվազն 41-ի, ավելի քան 170 մարդ վիրավորվել է։ Ըստ Ուկրաինայի նախագահի՝ վնասվել է ավելի քան 100 շենք, այդ թվում՝ Կիևի մանկական հիվանդանոցը, մանկապարտեզներ, բիզնես կենտրոն և տներ։
Հուլիսի 9-ին Ուկրաինայում սգո օր է հայտարարված։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը դատապարտել է Ուկրաինայի վրա իրականացված հարձակումը՝ դա անվանելով «Ռուսաստանի դաժանության մասին սարսափելի հիշեցում»։
Ռուսաստանն իր հերթին հայտարարել է, որ Կիևի հիվանդանոցի վրա ընկել է ուկրաինական ՀՕՊ համակարգի հրթիռ։ Ըստ Վաշինգտոնում ՌԴ դեսպան Անատոլի Անտոնովի՝ ԱՄՆ-ն լռում է այդ մասին, որպեսզի այդ իրավիճակն օգտագործի Կիևին զենքի նոր մատակարարումներ ապահովելու համար։

Украина на российские обстрелы ответила атакой БПЛА
Сегодня ночью Волгоградский, Белгородский, Ростовский, Воронежский и Астраханский регионы России подверглись атаке украинских дронов.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, из-за терактов были временно ограничены прилеты и вылеты самолетов в аэропорту Астрахани.
В аэропорту Волгограда также введены ограничения на вылеты и прилеты самолетов. Глава Волгоградской области заявил об отражении массовой атаки БПЛА.
По словам губернатора Волгограда Андрея Бочарова, атака украинских БПЛА была отбита силами ПВО и средствами радиоэлектронной борьбы (РЭБ). В результате падения обломков дронов сгорели нефтебаза и подстанция.
Губернатор Белгорода Вячеслав Гладков также сообщил об обстреле украинскими БПЛА нескольких населенных пунктов региона. Один человек погиб, четверо получили ранения. Также пострадали жилые дома, социальные объекты, газопровод и автомобили.
Атаки также произошли в Ростовской области. Губернатор Василий Голубев сообщил в Telegram, что на одной из электроподстанций возник пожар, системы ПВО и РЭБ поразили десятки целей в разных частях региона.
Власти Воронежа также сообщили о сбитых нескольких украинских БПЛА. Жертв и разрушений нет.
Между тем, агентство Reuters сообщает, что в Украине в результате ракетного удара российских войск 8 июля по различным украинским городам число жертв достигло как минимум 41-го, а ранения получили более 170 человек. По словам президента Украины, повреждено более 100 зданий, в том числе Киевская детская больница, детские сады, бизнес-центр и жилые дома.
9 июля объявлен в Украине днем ​​траура.
Президент США Джо Байден осудил нападение на Украину, назвав его “ужасным напоминанием о жестокости России”.
Россия, со своей стороны, заявила, что на больницу в Киеве  упала ракета украинской системы ПВО. По мнению посла РФ в Вашингтоне Анатолия Антонова, США об этом молчат, чтобы использовать ситуацию для обеспечения новых поставок оружия Киеву.