ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը հայ-ղազախական տնտեսական կապերի զարգացման համատեքստում կարևորել է «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի գործարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիայի նախարար Գևորգ Պապոյանն, անդրադառնալով հայ-ղազախական տնտեսական համագործակցությանն ու դրանց զարգացման հեռանկարներին, այդ հարցում կարևորել է երկու երկրների միջև տրանսպորտային, ենթակառուցվածքային զարգացումը՝ մատնանշելով նաև Երևանի նախաձեռնած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը հնարավորություն կտա խորացնել տնտեսական կապերը բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Ղազախստանի հետ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Գևորգ Պապոյանը նման կարծիք է հայտնել ղազախական «Կազինֆորմ» գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով նաև հայ-ղազախական տնտեսական հարաբերությունների ներկա վիճակին և կիսվելով երկու երկրների միջև համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ իր գնահատականներով։
Էկոնոմիկայի նախարարը հիշեցրել է, որ Հայաստանը և Ղազախստանը՝ վերջինիս նախագահի՝ ապրիլին Երևան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ստորագրել են երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված փաստաթղթերի փաթեթ։
Նախարարը հավելել է, որ Հայաստանը ներկայում գնում է տնտեսության դիվերսիֆիկացման ճանապարհով, բայց միևնույն ժամանակ կապեր է պահպանում այնպիսի ավանդական գործընկերների հետ, ինչպիսին Ղազախստանն է։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության միջև առևտրաշրջանառությունը 2023 թվականին կազմել է 100,4 մլն դոլար․ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ՝ մենք ֆիքսում ենք աճ 2,4 անգամ։ Հայաստանից Ղազախստան արտահանումը 2023 թվականին կազմել է 71,3 մլն դոլար, իսկ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այն աճել է 3,8 անգամ։ Այստեղ մենք համագործակցության ոլորտներն ընդլայնելու մեծ ներուժ ունենք։ Տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունն արդեն հաստատված է, և համագործակցության ընդլայնման հարցը մշտական​քննարկման փուլում է։ Հայաստանի Հանրապետության գործարար միջավայրը զարգանում է բավականին ակտիվ՝ դուրս գալով տարբեր շուկաներ ու ոլորտներ։ Մեզ համար բոլոր առաջարկները կարևոր են, և բոլոր տարբերակները քննարկվում են»,-ընդգծել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը։
Նա ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ղազախստանի և Հայաստանի միջև երկկողմ համագործակցության պոտենցիալ ոլորտներից է տրանսպորտային և լոգիստիկ նախագծերի զարգացումը։ Նա տեղեկացրել է, որ Երևանում հայ-ղազախական գործարար համաժողովի ընթացքում քննարկվել են դեպի երրորդ երկրներ արտահանման ուղղությունների զարգացման հարցեր։
Պապոյանը նկատել է, որ Աստանան հատուկ ուշադրություն է դարձնում սեփական ենթակառուցվածքների և կարողությունների բարելավմանը՝ Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղու գործունեության համատեքստում, իսկ Երևանն, իր հերթին, մշակել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որը հնարավորություն կտա խորացնել տնտեսական կապերը բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Ղազախստանի հետ։
«Այս հայեցակարգի հիմնական իմաստը տարածաշրջանային հաղորդակցությունների զարգացումն է նորերի կառուցման, ինչպես նաև հին ճանապարհների, երկաթուղիների, խողովակաշարերի և էլեկտրահաղորդման գծերի վերանորոգման և շահագործման միջոցով: Անկասկած, «Խաղաղության խաչմերուկ» գաղափարն իր հետ բերում է բազմաթիվ նոր հնարավորություններ՝ կապված ապրանքների, բեռների, մարդկանց տեղաշարժի հետ։ Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման նախագիծը հնարավորություն կտա տարածաշրջանի բոլոր կողմերի համար կառուցել բարեկեցիկ ապագա և խորացնել տնտեսական կապերն ու համագործակցությունը բազմաթիվ երկրների, այդ թվում՝ Ղազախստանի հետ»,- հավելել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը՝ շեշտելով, որ այդ նախագծի իրականացման ժամկետները պետք է որոշի ոչ միայն Հայաստանը։
Նախարարը, եզրափակելով միտքը, նշել է, որ տարածաշրջանային այս կարևոր նախաձեռնությունն իրականացնելու հարցում Հայաստանն ակնկալում է բոլոր միջազգային գործընկերների ակտիվ աջակցությունը վրա և երախտապարտ կլինի բոլորին, ովքեր պատրաստ են այս կամ այն ​​կերպ աջակցել դրա իրականացմանը։
Երևանում ապրիլի 9-ին Ղազախստանի Հանրապետության առևտրի և ինտեգրացիայի նախարար Արման Շակկալիևի և Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել հայ-ղազախական գործարար համաժողով, որի աշխատանքներին մասնակցել են ավելի քան 150 ներկայացուցիչներ տնտեսության տարբեր ոլորտներից։ Գործարար համաժողովի շրջանակներում ստորագրվել է երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված փաստաթղթերի փաթեթ։
Ապրիլի 15-ին՝ մեկօրյա պաշտոնական այցով Երևան այցելեց Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ընթացքում կարևոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել առևտրատնտեսական, ներդրումային, տրանսպորտային և լոգիստիկ համագործակցության ոլորտներում։

В контексте развития армяно-казахстанских экономических связей министр экономики Армении подчеркнул важность запуска проекта “Перекресток мира”
Министр экономики Республики Армения Геворг Папоян, говоря об армяно-казахстанском экономическом сотрудничестве и его перспективах, подчеркнул важность развития транспорта и инфраструктуры между двумя странами, отметив инициированный Ереваном проект “Перекресток мира”, который позволит углубить экономические связи между многими странами, в том числе с Казахстаном.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение Геворг Папоян выразил в интервью казахстанскому агентству "Казинформ", коснувшись нынешнего состояния армяно-казахстанских экономических отношений и поделившись своими оценками перспектив развития сотрудничества между двумя странами.
Министр напомнил, что Армения и Казахстан в рамках официального визита президента Казахстана в апреле в Ереван подписали пакет документов, призванных усилить двусторонние экономические отношения.
Он отметил, что в настоящий момент Армения идет по пути диверсификации экономики, но при этом сохраняя связи с такими традиционными партнерами, как Казахстан.
“Товарооборот между Республикой Армения и Республикой Казахстан в 2023 году составил $100,4 млн. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года мы фиксируем рост в 2,4 раза. Экспорт из Армении в Казахстан в 2023 году составил $71,3 млн, а по сравнению с аналогичным периодом прошлого года он увеличился в 3,8 раза. Здесь у нас имеется большой потенциал для расширения сфер сотрудничества. Взаимодействие в различных сферах уже налажено, и вопрос расширения сотрудничества находится в стадии постоянного обсуждения. Бизнес-среда Республики Армения довольно активно развивается, выходя на различные рынки и сферы. Для нас важны все предложения, и все варианты рассматриваются”, - подчеркнул министр экономики РА.
Он обратил внимание на то, что одним из потенциальных направлений двустороннего сотрудничества между Казахстаном и Арменией является развитие транспортно-логистических проектов. Вопросы освоения экспортных направлений в третьи страны обсуждались в ходе казахстанско-армянского бизнес-форума в Ереване.
Папоян заметил, что особое внимание Астана уделяет улучшению собственной инфраструктуры и пропускных мощностей в контексте функционирования Транскаспийского международного транспортного маршрута. В свою очередь Ереван разработал проект “Перекресток мира”, который, по словам министра, предоставит возможность углубить экономические связи со многими странами, в том числе и с Казахстаном.
“Основным смыслом этой концепции является развитие региональных коммуникаций путем строительства новых, а также ремонта и эксплуатации старых автомобильных, железных дорог, трубопроводов и линий электропередач. Несомненно, концепция «Перекрестка мира» несет в себе множество новых возможностей, связанных с перемещением грузов, товаров и людей. Проект разблокирования транспортной инфраструктуры на Южном Кавказе предоставит возможность построить благополучное будущее для всех сторон региона и углубить экономические связи и сотрудничество со многими странами, в том числе и с Казахстаном”, -добавил Геворг Папоян, отметив, что сроки реализации данного проекта должны быть определены не только со стороны Армении.
Министр подчеркнул, что в реализации этой важной региональной инициативы правительство Армении рассчитывает на активную поддержку всех международных партнеров и будет благодарно всем, кто готов тем или иным образом поддержать ее реализацию.
9 апреля в Ереване при участии министра торговли и интеграции Республики Казахстан Армана Шаккалиева и министра экономики Республики Армения Геворга Папояна состоялся казахстанско-армянский бизнес-форум. Более 150 представителей различных отраслей экономики приняли участие в его работе. На полях бизнес-форума был подписан пакет документов, призванных усилить двусторонние экономические отношения. 15 апреля с однодневным официальным визитом Ереван посетил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев. В ходе состоявшихся переговоров с премьер-министром Армении Николом Пашиняном были достигнуты важные договоренности в сферах торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-логистического сотрудничества.