ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը բարձր է գնահատել երկրում գրանված ժողովրդավարական զարգացումները և իրականացված բարեփոխումներն՝ այդ հարցում ընդգծելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դերակատարությունը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանը նման կարծիք է հայտնել՝ Ժողովրդավարության հայկական 3-րդ ֆորումի շրջանակներում խոսելով Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին։
«Ուզում եմ գնահատել այն զարգացումները, որոնք տեղի են ունեցել ՀՀ-ում ժողովրդավարության գաղափարների տարածման տեսանկյունից»,- նշել է ԱՄՆ դեսպանն՝ այդ հարցում կարևորելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դերակատարությունը։
Դեսպանը նշել է, որ քաղաքացիական հասարակության խմբերն ապահովել են, որպեսզի օրենքի գերակայությունը կիրառելի լինի բոլորի հանդեպ՝ հավելելով, որ այս տեսանկյունից շատ կարևոր է դիտավորյալ և ոչ դիտավորյալ ապատեղեկատվության հաղթահարումը։
Քրիստինա Քվինն իր ելույթում նաև կարևորել է, որ թեև Հայաստանը  մարտահրավերների է բախվել՝ ներառյալ սահմանային միջադեպերը, ԼՂ փախստականների ներհոսքը, այդուհանդերձ, հավատարիմ է մնացել ժողովրդավարական ապագային։
«ԱՄՆ-ն  հպարտ է, որ այս ամենում աջակցում է Հայաստանին, էներգետիկայի, առևտրի և այլ որորտներում ևս»,-ընդգծել է նա՝ շեշտելով, որ գալիք տարիներին իրենք նպատակադրված են  թարմացնել ՀՀ-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսությունը՝ դարձնելով այն ռազմավարական գործընկերություն՝ ապահովելով ավելի արդյունավետ համագործակցություն։
Դեսպան Քվինը հույս է հայտնել, որ այդ համագործակցությունը կամրապնդի ՀՀ-ի ինքնիշխանությունը․ «Ես իսկապես շատ հպարտ եմ այն աշխատանքով, որ արվում է ժողովրդավարության ամրապնդման և մարդու իրավունքների ապահովման տեսանկյունից։ Ինչպես պարոն Բլինքենն է ասել․ «Ժողովրդավարությունը միակ ազդեցիկ գործիքն է մարդկային պոտենցիալն իրացնելու համար։ Հետևաբար, ԱՄՆ-ն աջակցում է  ՀՀ-ին՝  պայքարելու կոռուպցիայի դեմ, ոստիկանական բարեփոխումներ իրականացնելու, ազատ ու արդար ընտրությունների կայացման հարցում։
Նա հաղորդել է, որ ԱՄՆ-ը Հայաստանի հետ նաև աշխատում է մեդիա ազատության ապահովման համար, որպեսզի խոսքի ազատության իրավունքները պահպանված լինեն։

США ценят развитие демократии в Армении: Кристина Квин
Чрезвычайный и полномочный посол США в Республике Армения Кристина Квин высоко оценила зафиксированные в стране демократические изменения и осуществленные реформы, подчеркнув роль премьер-министра Никола Пашиняна в этом вопросе.
Как сообщает Арменпресс, такое мнение посол США в Армении выразила на III Армянском форуме демократии, говоря о демократических реформах, реализуемых в нашей стране.
"Я хочу оценить произошедшие в Армении события с точки зрения распространения идей демократии", - отметила посол США, подчеркнув роль премьер-министра РА Никола Пашиняна в этом вопросе.
Посол отметила, что группы гражданского общества обеспечили применимость верховенства закона для всех, добавив, что в этом плане очень важно преодоление преднамеренной и непреднамеренной дезинформации.
В своем выступлении Кристина Куинн также подчеркнула, что, хотя Армения столкнулась с вызовами, включая пограничные инциденты, приток беженцев из Нагорного Карабаха, она по-прежнему ориентирована на демократическое будущее.
"США гордятся тем, что поддерживают Армению во всем этом, в том числе в энергетике, торговле и других областях", - подчеркнула она, отметив, что в ближайшие годы они стремятся возобновить стратегический диалог РА-США, превратив его в стратегическое партнерство, обеспечение более эффективного сотрудничества.
Посол Квин выразила надежду, что это сотрудничество укрепит суверенитет Армении. “Я действительно очень горжусь той работой, которая проводится в плане укрепления демократии и обеспечения прав человека. Как сказал г-н Блинкен, демократия – единственный эффективный инструмент реализации человеческого потенциала. Поэтому США поддерживают Армению в борьбе с коррупцией, проведении реформ полиции и проведении свободных и справедливых выборов”.
Она сообщила, что США также работают с Арменией над обеспечением свободы СМИ, чтобы права на свободу слова были сохранены.