Իսրայելի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է՝ երկիրը պատերազմ չի ցանկանում «Հեզբոլլահ»-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելը չի ցանկանում կռվել լիբանանյան «Հեզբոլլահ» շարժման հետ, սակայն պատրաստ է իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին Իսրայելի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտը Վաշինգտոն կատարած այցի շրջանակում հայտարարել է լրագրողների հետ զրույցում։
«Մենք պատերազմ չենք ցանկանում, բայց «Հեզբոլլահ»-ը վտանգավոր խաղ է խաղում, և մենք չենք հանդուրժի հարձակումները մեր քաղաքացիների և տասնյակ հազարավոր իսրայելցիների վրա, որոնք ստիպված լքել են իրենց տները», - Գալանտի խոսքերը մեջբերում է Jerusalem Post-ը:
Նրա խոսքով՝ գլխավոր նպատակը Իսրայելի քաղաքացիներին ողջ և առողջ տուն վերադարձնելն է։
«Մենք նախընտրում ենք դա անել փոխըմբռնման հիման վրա, սակայն պատրաստվում ենք բոլոր հնարավոր սցենարներին»,-նշել է նա։
Ավելի վաղ՝ հունիսի 26-ին Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն այցելել է Լիբանանի հետ սահման, որտեղ հետևել է իսրայելական զորավարժություններին և հայտարարել, որ «Հեզբոլլահ»-ի հետ հակամարտության դեպքում երկիրը հաղթանակ կտանի։
Իսրայելի նախագահ Իցհակ Հերցոգը մեղադրել է միջազգային հանրությանը նման հակամարտությունը կանխելու համար բավարար քայլեր չանելու մեջ։
«Միջազգային հանրությունը չպետք է զարմանա, եթե իրավիճակը դուրս գա վերահսկողությունից, քանի որ միջազգային հանրությունը գրեթե մատը մատին չի տվել կամ որևէ բան արել՝ նպաստելու Իսրայելի բնակիչների անվտանգությանը»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով երկրի հյուսիսային սահմանում ստեղծված իրադրությունը։

Израиль не желает воевать с ливанским движением "Хезболла", но готов к любому развитию событий. Как передает Арменпресс, соссылкой на агентство “Интерфакс”, это заявил министр обороны Израиля Йоав Галант в беседе с журналистами в ходе своего визита в Вашингтон.
“Мы не хотим войны, но “Хезболла” ведет опасную игру, и мы не потерпим нападений на наших граждан и десятки тысяч израильтян, вынужденных покинуть свои дома”, - слова Галанта приводит Jerusalem Post.
Он подчеркнул, что основная цель - вернуть граждан Израиля домой целыми и невредимыми.
“Мы предпочитаем делать это на основе взаимопонимания, но готовимся ко всем возможным сценариям”, - сказал он.
Ранее, 26 июня, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху посетил границу с Ливаном, где наблюдал за израильскими военными учениями и заявил, что страна победит в случае конфликта с “Хезболлой”.
Президент Израиля Ицхак Герцог обвинил международное сообщество в том, что оно не предприняло достаточных шагов для предотвращения этого конфликта.
“Международное сообщество не должно удивляться, если ситуация выйдет из-под контроля, потому что международное сообщество едва ли пошевелило пальцем и сделало что-то, чтобы поспособствовать безопасности народа Израиля”, - сказал он, комментируя ситуацию на севере Израиля.