Դաղստանում ահաբեկչությունների զոհերի թիվը հասել է 21-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դաղստանում ահաբեկչությունների զոհերի թիվը հասել է 21-ի: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հաղորդում է իր Telegram-ալիքում։
«Բժիշկները պայքարում են Մախաչկալայում և Դերբենտում իրականացված ահաբեկչության ժամանակ տուժածների կյանքի համար: Այսօր, ցավոք, զոհերի թիվը հասել է 21-ի, որոնց թվում` իրավապահներ և քաղաքացիական անձինք», - ասվում է հրապարակման մեջ։
Այսօր ավելի վաղ ուժային կառույցներում «ՌԻԱ Նովոստի»-ի աղբյուրը հաղորդել էր, որ հիվանդանոցում մահացել է Դերբենտի շրջանից ոստիկանության սերժանտ 24-ամյա Նարիման Նասրուլաևը։
Հունիսի 23-ին զինված անձինք Դերբենտում հարձակվել են Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու վրա, որը քաղաքի միակ ուղղափառ եկեղեցին է, Մախաչկալայի Սուրբ Վերափոխման մայր տաճարի, երկու սինագոգների և ճանապարհային ոստիկանության բաժանմունքի վրա։
Զոհվել են ոստիկանության աշխատակիցներ և մի քանի քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ հոգևորական Նիկոլայ Կոտելնիկովը։ Տուժել է ավելի քան 40 մարդ։
Դաղստանում եռօրյա սուգ է հայտարարվել, հարուցվել են քրեական գործեր։
Անվտանգության ուժերը ոչնչացրել են հինգ ահաբեկիչների և պարզել նրանց ինքնությունը։
Ինչպես հայտնել է Դաղստանի ղեկավար Սերգեյ Մելիքովը, հարձակվողները հանրապետության Սերգոկալինսկի շրջանից էին։ Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ նրանցից երկուսը շրջանի ղեկավար Մագոմեդ Օմարովի զավակներն են, ևս մեկը` նրա եղբորորդին։ Պաշտոնյային ազատել են աշխատանքից։ Ավելի վաղ բերման էին ենթարկել և հարցաքննել։

Число жертв терактов в Дагестане возросло до 21
Число жертв терактов в Дагестане возросло до 21. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Министерство здравоохранения республики в своем Telegram-канале.
“Врачи борются за жизни пострадавших при теракте в Махачкале и Дербенте. Сегодня, к сожалению, число жертв увеличилось до 21 человека, среди которых и правоохранители, и гражданские лица”, - говорится в сообщении.
Ранее источник “РИА Новости” в силовых структурах сообщил, что 24-летний сержант полиции Нариман Насрулаев из Дербентского района скончался в больнице.
23 июня в Дербенте боевики атаковали храм Пресвятой Богородицы, единственный православный храм в городе, Спасо-Преображенский собор Махачкалы, две синагоги и пост ДПС.
Погибли сотрудники полиции и несколько мирных жителей, в том числе священнослужитель Николай Котельников. Ранения получили более 40 человек.
В Дагестане объявлен трехдневный траур, возбуждены уголовные дела.
Силовики уничтожили пятерых террористов, они опознаны.
Как сообщил глава Дагестана Сергей Меликов, нападавшие были выходцами из Сергокалинского района республики. По некоторым данным, двое из них - дети главы региона Магомеда Омарова, еще один - его племянник. Чиновник уволен. Ранее он был задержан и допрошен.