Դաղստանում ահաբեկչությունների զոհերի թիվը գերազանցել է 15-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դաղստանի երկու քաղաքներում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների ժամանակ զոհվել է 15 ոստիկան և մի քանի խաղաղ բնակիչ, հայտնել է հանրապետության ղեկավար Սերգեյ Մելիքովը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը։
«Այսօրվա ահաբեկչության զոհ են դարձել ավելի քան 15 ոստիկան», - ասել է Մելիքովն իր Telegram ալիքում՝ հունիսի 23-ին Դերբենտում և Մախաչկալայում տեղի ունեցած հարձակումներից հետո։
Նա հավելել է, որ ևս մի քանի խաղաղ բնակիչ է զոհվել։
Հունիսի 23-ի երեկոյան ՌԴ սուբյեկտ Դաղստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր Դերբենտում սինագոգի և եկեղեցու, ինչպես նաև Մախաչկալայում ուղղափառ եկեղեցու և ճանապարհային ոստիկանության բաժանմունքի վրա հարձակման մասին։
Ավելի վաղ հանրապետությունում հայտնել էին 10 զոհի մասին, որոնցից 2-ը խաղաղ բնակիչներ էին, 8-ը՝ իրավապահներ։
Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեն հայտնել է Դաղստանում հինգ զինյալի ոչնչացման մասին։ Չեզոքացված երեք զինյալները հանրապետության Սերգոկալինսկի շրջանի ղեկավարի որդիներն ու եղբոր որդին են։ Պաշտոնյան բերման է ենթարկվել։
Դաղստանի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ Մախաչկալայի հիվանդանոց է տեղափոխվել 16 մարդ՝ 13 վիրավոր ոստիկան և 3 քաղաքացիական անձ։
ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «ահաբեկչություն» հոդվածով։
Դաղստանում հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ է սահմանվել, երկու քաղաքներում էլ մարտերը շարունակվել են մինչև ուշ երեկո։

Число погибших в результате терактов в Дагестане превысило 15
В ходе терактов в двух городах Дагестана погибли 15 полицейских и несколько мирных жителей, сообщил глава республики Сергей Меликов. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на Интерфакс.
“Более 15 сотрудников полиции стали жертвами сегодняшнего теракта”, - сообщил Меликов в своем Telegram-канале после нападений, совершенных 23 июня в Дербенте и Махачкале.
Он добавил, что погибли еще несколько мирных жителей.
Вечером 23 июня МВД Дагестана, субъекта РФ, сообщило о нападении на синагогу и церковь в Дербенте, а также на православный храм и пост ДПС в Махачкале. В этих городах установлен режим контртеррористической операции.
Ранее в республике сообщалось о 10 погибших, двое из них - гражданские лица, остальные - сотрудники правоохранительных органов.
Национальный антитеррористический комитет (НАК) заявил об уничтожении пяти боевиков в Дагестане. Трое обезвреженных боевиков - сыновья и племянники главы Сергокалинского района республики. Задержан и чиновник.
По данным МВД Дагестана, в больницу Махачкалы доставлены 16 человек: 13 раненых полицейских и трое гражданских лиц.