Դաղստանում ահաբեկչությունների զոհերի թիվը գերազանցել է 15-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դաղստանի երկու քաղաքներում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների ժամանակ զոհվել է 15 ոստիկան և մի քանի խաղաղ բնակիչ, հայտնել է հանրապետության ղեկավար Սերգեյ Մելիքովը։ Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Ինտերֆաքս»-ը։
«Այսօրվա ահաբեկչության զոհ են դարձել ավելի քան 15 ոստիկան», - ասել է Մելիքովն իր Telegram ալիքում՝ հունիսի 23-ին Դերբենտում և Մախաչկալայում տեղի ունեցած հարձակումներից հետո։
Նա հավելել է, որ ևս մի քանի խաղաղ բնակիչ է զոհվել։
Հունիսի 23-ի երեկոյան ՌԴ սուբյեկտ Դաղստանի ներքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր Դերբենտում սինագոգի և եկեղեցու, ինչպես նաև Մախաչկալայում ուղղափառ եկեղեցու և ճանապարհային ոստիկանության բաժանմունքի վրա հարձակման մասին։
Ավելի վաղ հանրապետությունում հայտնել էին 10 զոհի մասին, որոնցից 2-ը խաղաղ բնակիչներ էին, 8-ը՝ իրավապահներ։
Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեն հայտնել է Դաղստանում հինգ զինյալի ոչնչացման մասին։ Չեզոքացված երեք զինյալները հանրապետության Սերգոկալինսկի շրջանի ղեկավարի որդիներն ու եղբոր որդին են։ Պաշտոնյան բերման է ենթարկվել։
Դաղստանի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ Մախաչկալայի հիվանդանոց է տեղափոխվել 16 մարդ՝ 13 վիրավոր ոստիկան և 3 քաղաքացիական անձ։
ՌԴ քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել «ահաբեկչություն» հոդվածով։
Դաղստանում հակաահաբեկչական գործողության ռեժիմ է սահմանվել, երկու քաղաքներում էլ մարտերը շարունակվել են մինչև ուշ երեկո։

YEREVAN, JUNE 24, ARMENPRESS. Attacks on police officers, churches and a synagogue in Russia's North Caucasus republic of Dagestan have left more than 15 people dead. Gunmen targeted the cities of Derbent and Makhachkala on the Orthodox festival of Pentecost.
“More than 15 police officers fell victim to the terror attack,” Sergey Melikov, the head of the Republic wrote in Telegram.
Several civilians have also been killed, he added.
According to the National Antiterrorism committee, 5 of the militants were killed. Three of them were the sons and the nephew of the head of the Sergokalinsky district of Dagestan. The official has been arrested.
According to the Ministry of Internal Affairs of Dagestan, 16 people have been injured, including 13 policemen and 3 civilians.
A three-day mourning has been declared in Dagestan. From Monday to Wednesday national flags will be lowered, all entertainment programs on TV and radio companies and entertainment events will be cancelled.