Հայաստանի նկարիչների միության հարկի տակ կբացվի «Արմենպրես»-ի «Դարի վավերագրություն» ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության «Դարի վավերագրություն» ցուցահանդեսը, որում ընդգրկված բացառիկ արխիվային լուսանկարները հնարավորություն են տալիս վերադառնալ անցյալ, հաղորդակցվել ականավոր քաղաքական գործիչների, արվեստագետների հետ, վերհիշել Հայաստանում տեղի ունեցած նշանակալի իրադարձությունները, կներկայացվի հանրության լայն շրջանակի:
Ցուցադրությունը, որը նախորդ տարի բաց էր ընդամենը մեկ օր՝ նշանավորելու գործակալության հիմնադրման 105 ամյակը, հունիսի 27-ին համալրված լուսանկարներով կբացվի Երևանի սրտում՝ Հայաստանի նկարիչների միությունում: Այն կգործի մեկ շաբաթ՝ մինչև հուլիսի 4-ը:
«Արմենպրես»-ի տնօրեն Նարինե Նազարյանի խոսքով՝ այս լուսանկարները ժամանակի մեջ ճամփորդելու յուրօրինակ հնարավորություն են: Դրանք «Արմենպրես»-ի լուսանկարիչների օբյեկտիվների ֆիքսած կադրերով յուրաքանչյուրիս դարձնում են պատմական իրադարձությունների ականատեսը:
««Դարի վավերագրություն» ցուցահանդեսը անցյալի տարեգրման և սերունդներին փոխանցման գործակալության հանձնառության վկայությունն է: Մենք սիրով հրավիրում ենք լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին, արվեստի նվիրյալներին, պատմաբաններին և լայն հանրությանը՝ միանալ մեզ. ցուցահանդեսը խոստանում է դրական էներգիա, մտածելու ու քննարկելու հարուստ նյութ ու լուսավոր փորձառություն տալ ակնդիրներին»,-նշում է Նազարյանը:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը շատ է կարևորում գործակալության գործունեությունը, կատարած աշխատանքը:
«Այս լուսանկարներն արտացոլում են մեր երկրում կատարվող կարևորագույն իրադարձությունները թե՛ խորհրդային շրջանում, թե՛ անկախությունից հետո, ուստի մեծ ուրախությամբ ենք ցուցադրությունը հյուրընկալում միությունում: Ընդգրկուն ցուցադրություն է սպասվում»,-հավաստիացնում է Սուրեն Սաֆարյանը:
«Արմենպրես»-ը, որի պատմությունը սկսվում է 1918 թվականից, Հայաստանի առաջատար լրատվական գործակալությունն է։ Oրական հրապարակվում է մոտ 200 հայերեն լուր՝ թարգմանվելով ռուսերեն, անգլերեն, արաբերեն, ֆրանսերեն, թուրքերեն, իսպաներեն, վրացերեն, պարսկերեն և չինարեն: Գործակալությունն ունի Հայաստանի ամենահին ու ամենամեծ ֆոտոարխիվը, որում ներառված է շուրջ 1 մլն լուսանկար։ Դրանցից շատերը բացառիկ են և ունեն մեծ կարևորություն պատմության վավերագրման տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ը վերջին տարիներին ակտիվորեն զբաղվում է նաև տեսանյութերի արտադրմամբ ու պոդքաստային ծառայությունների մատուցմամբ։ Լատինական Ամերիկայից մինչև Եվրոպա, Աֆրիկայից մինչև Ասիա. «Արմենպրես»-ը վերջին տարիներին համագործակցության պայմանագրեր է կնքել ավելի քան 30 լրատվական գործակալության հետ։ Միջազգային սերտ համագործակցությունը հնարավորություն է տալիս օտարերկրյա գործընկերների հետ իրականացնել համատեղ միջոցառումներ ու նախագծեր, փորձի փոխանակում և լրագրողների վերապատրաստումներ։ Այս համագործակցությունները հնարավորություն են տալիս լավագույնս ներկայացնել Հայաստանն ու երկրի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները։

В Союзе художников Армении откроется выставка “Арменпресс” под названием  “Документирование века”
Широким кругам общественности будет представлена выставка “Документирование века” государственного информационного агентства “Арменпресс”, включающая эксклюзивные архивные фотографии, которые предоставят возможность вернуться в прошлое, познакомиться с видными политическими, культурными деятелями, вспомнить значимые события, произошедшие в Армении.
Выставка, которая в прошлом году была открыта всего на один день в честь 105-летия агентства, откроется 27 июня в самом центре Еревана, в Союзе художников Армении. Она продлится одну неделю, до 4 июля.
Директор ИА “Арменпресс” Нарине Назарян отметила, что эти фотографии являются уникальной возможностью совершить путешествие во времени. По ее словам, с помощью зафиксированных объективом фотографов “Арменпресс” кадров каждый из нас становится свидетелем исторических событий.
“Выставка “Документирование века” является свидетельством обязательства агентства вести хронику прошлого и передавать его следующим поколениям. Мы от всего сердца приглашаем представителей средств массовой информации, любителей искусства, историков и широкую общественность присоединиться к нам. Выставка обещает зрителям положительную энергию, богатый материал для размышлений и дискуссий, познавательный опыт”, - отметила Назарян.
Президент Союза художников Армении Сурен Сафарян придает большое значение деятельности агентства и проделанной работе.
“На этих фотографиях отражены важнейшие события, происходящие в нашей стране как в советский период, так и после обретения независимости, поэтому мы очень рады провести выставку в Союзе художников. Выставка будет очень насыщенной”, - заверяет Сурен Сафарян.
“Арменпресс”, история которого начинается с 1918 года, является ведущим информационным агентством Армении. Ежедневно публикуется около 200 новостных материалов на армянском языке, которые переводятся на русский, английский, арабский, французский, турецкий, испанский, грузинский, персидский и китайский языки.
Агентство имеет старейший и крупнейший фотоархив в Армении, который насчитывает около 1 млн фотографий. Большинство из них исключительны и имеют большое значение с точки зрения документирования истории. “Арменпресс” в последние годы активно занимается производством видеоконтента и подкастов.
От Латинской Америки до Европы, от Африки до Азии: за последние годы “Арменпресс” подписал соглашения о сотрудничестве более чем с 30 информационными агентствами. Тесное международное сотрудничество дает возможность проводить совместные мероприятия и проекты с зарубежными партнерами, обмениваться опытом и обучать журналистов. Это сотрудничество дает возможность наилучшим образом представить Армению и развития вокруг страны.