Սաուդյան Արաբիայում հաջի ժամանակ մահացածների թիվը գերազանցել է 1000-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայում հաջի ժամանակ մահացած ուխտավորների թիվը գերազանցել է հազարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ է հաղորդել AFP գործակալությունը։
Մահվան դեպքերի մեծ մասի պատճառն արտակարգ շոգն է։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր 600 ուխտավորի մահվան մասին։
Հունիսի 20-ին արձանագրված մահվան դեպքերից 58-ը Եգիպտոսի քաղաքացիներ են։ Ըստ արաբ դիվանագետի՝ ընդհանուր առմամբ, Եգիպտոսից 658 մարդ է մահացել հաջի ընթացքում շոգի պատճառով։
Հաջի ժամանակ Մեքքայում օդի ջերմաստիճանն այս տարի հասել է ըստ Ցելսիուսի սանդղակի գրեթե 52 աստիճանի:
Ըստ Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների՝ Մեքքայում ավելի քան 1,8 միլիոն ուխտավոր է մասնակցում հաջին, որոնցից 1,6 միլիոնը՝ արտասահմանից։
Հաջը ուխտագնացություն է դեպի Սաուդյան Արաբիա՝ Մեքքայի սուրբ վայրեր, որոնք կապված են Մուհամեդ մարգարեի կյանքի հետ: Հաջ կատարել պարտավոր է յուրաքանչյուր մուսուլման, եթե թույլ են տալիս նրա հնարավորությունները: Այս տարի ուխտագնացությունը տեղի է ունեցել հունիսի 14-ից մինչև 19-ը:

YEREVAN, JUNE 20, ARMENPRESS. The death toll from this year's hajj exceeds 1,000, an AFP tally said on Thursday, with unregistered pilgrims making up more than half of those who perished amid intense heat, Barron’s reports.
The new deaths reported Thursday included 58 from Egypt, according to an Arab diplomat who provided a breakdown showing that of 658 total dead from that country, 630 were unregistered.
Temperatures have reached 51.8 degrees Celsius (125 Fahrenheit) at the Grand Mosque in Mecca.
The hajj is one of the five pillars of Islam and all Muslims with the means must complete it at least once.
Around 1.8 million pilgrims took part in the hajj this year, 1.6 million of them from abroad, according to Saudi authorities.