Սաուդյան Արաբիայում հաջի ժամանակ մահացածների թիվը գերազանցել է 1000-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիայում հաջի ժամանակ մահացած ուխտավորների թիվը գերազանցել է հազարը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նման տվյալներ է հաղորդել AFP գործակալությունը։
Մահվան դեպքերի մեծ մասի պատճառն արտակարգ շոգն է։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր 600 ուխտավորի մահվան մասին։
Հունիսի 20-ին արձանագրված մահվան դեպքերից 58-ը Եգիպտոսի քաղաքացիներ են։ Ըստ արաբ դիվանագետի՝ ընդհանուր առմամբ, Եգիպտոսից 658 մարդ է մահացել հաջի ընթացքում շոգի պատճառով։
Հաջի ժամանակ Մեքքայում օդի ջերմաստիճանն այս տարի հասել է ըստ Ցելսիուսի սանդղակի գրեթե 52 աստիճանի:
Ըստ Սաուդյան Արաբիայի իշխանությունների՝ Մեքքայում ավելի քան 1,8 միլիոն ուխտավոր է մասնակցում հաջին, որոնցից 1,6 միլիոնը՝ արտասահմանից։
Հաջը ուխտագնացություն է դեպի Սաուդյան Արաբիա՝ Մեքքայի սուրբ վայրեր, որոնք կապված են Մուհամեդ մարգարեի կյանքի հետ: Հաջ կատարել պարտավոր է յուրաքանչյուր մուսուլման, եթե թույլ են տալիս նրա հնարավորությունները: Այս տարի ուխտագնացությունը տեղի է ունեցել հունիսի 14-ից մինչև 19-ը:

Число погибших во время хаджа в Саудовской Аравии превысило 1 000 человек
Число паломников, погибших во время хаджа в Саудовской Аравии, превысило 1 000. Как передает Арменпресс, эти данные приводит агентство AFP.
Причиной большинства смертей стала экстремальная жара. Ранее сообщалось о гибели 600 паломников.
58 из погибших 20 июня, - граждане Египта. По словам арабского дипломата, всего во время хаджа из-за жары погибло 658 человек из Египта.
Температура воздуха в Мекке в дни хаджа в этом году достигла почти 52 градусов по Цельсию, отмечает агентство.
По данным саудовских властей, в Мекке сейчас более 1,8 миллиона паломников, из них 1,6 миллиона - из других стран.
Хадж - это паломничество к святым местам в Мекке (Саудовская Аравия), связанным с жизнью пророка Мухаммеда. Совершить хадж обязан каждый мусульманин, если ему позволяют возможности. В этом году паломничество проходит с 14 по 19 июня.